Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (20.08.2022)
Exclusiv Daniel Pancu, susținere totală pentru Liviu Ungurean: ”E principalul factor pentru revenirea Rapidului!”
skriniar1
Atenție ”tricolori”! Starul unei adversare de la EURO 2024 a revenit la antrenamente
Rapid Rapid
3 - 1
Dinamo Dinamo
Du 13.03.2022 20:30

Rapid - Dinamo 3-1. Derby-ul din etapa de debut a play-out-ului s-a decis în prima jumătate de oră

13.03.2022, 22:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Derby-ul  Rapid - Dinamo, din prima etapă a play-out-ului, s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 3-1, după o primă repriză fulminantă, în care s-au marcat toate golurile.

Rapid - Dinamo 3-1. Toate golurile s-au marcat în prima jumătate de oră

Alex Ioniță a deschis scorul după nici 3 minute, după o acțiune superbă, iar Kait a făcut 2-0 peste 5 minute, din apropierea porții.

Startul fulminant de meci a continuat, iar dinamoviștii au marcat și ei în minutul 11, prin Vlad Morar.

Rapid - Dinamo 3-1, în prima etapă din play-out

După primele 30 de minute s-a făcut deja 3-1, după lovitura liberă executată superb de Bălan. Până la pauză, ritmul "nebun" a continuat, iar ambele echipe au mai avut câte o ocazie.

Partea secundă a început cu două șanse ale lui Dinamo, însă Rapidul a reacțonat pe final, când Carnat nu l-a putut învinge pe Figueiredo în două rânduri, iar Sefer l-a mai pus o dată la încercare și Rapid - Dinamo s-a încheiat 3-1.

VIDEO cu rezumatul meciului Rapid - Dinamo 3-1:

Partida Rapid - Dinamo, din prima etapă a play-out-ului Ligii 1, poate fi urmărită de la ora 20:30, în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Rapid - Dinamo | LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Digi Sport 1

La al doilea meci pe banca Rapidului, Adrian Mutu își întâlnește fosta echipă. Dinamo se află într-o situație dificilă. Pe locul 14, poziție de baraj, la nouă puncte în urma lui U Craiova 1948, prima clasată deasupra ”zonei roșii”, ”câinii” au intrat într-o ”nouă eră Uhrin”, cehul fiind la a treia experiență ca antrenor în Ștefan cel Mare.

• Arbitrul Sebastian Colţescu va conduce la centru această partidă și va fi ajutat de asistenții Vasile Marinescu şi Sebastian Gheorghe. Rezervă va fi Andrei Chivulete, iar observator Eduard Dumitrescu.

Rapid - Dinamo | LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Confruntări directe și statistici

De celalată parte, Rapid este pe poziția a treia în clasamentul play-out-ului, cu 20 de puncte, la trei lungimi în urma celor de la UTA Arad și FC Botoșani. În precedentele două întâlniri din acest sezon, Rapid și Dinamo au încheiat la egalitate, 1-1.

• 112 meciuri, 37 de victorii Rapid, 25 de rezultate de egalitate și 50 de succese pentru Dinamo este bilanțul confruntărilor directe dintre cele două formații.

Adrian Bălan este principalul marcator al Rapidului în acest sezon, cu șase goluri, în timp ce Gabriel Torje a rămas golgheterul lui Dinamo după plecare lui Sorescu, cu șase reușite.

Cei doi antrenori nu au fost adversari niciodată din această postură, însă Adrian Mutu s-a duelat cu Dinamo în două rânduri, înregistrând o victorie și o înfrângere, U Craiova 1948 - Dinamo 1-0 și Dinamo - FC Voluntari 2-0, în timp ce Dusan Uhrin s-a confruntat de cinci ori cu Rapid și a obținut două victorii, două remize și o înfrângere.

Rapid - Dinamo | LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Declarații

"Câinii" nu vor putea conta în partida de duminică pe Cosmin Matei, Alexandru Răuță, Mirko Ivanovski, Antoni Ivanov, Răzvan Patrice și Igor Jovanovic, care nu au fost recuperați după accidentările suferite și au fost lăsați acasă de Uhrin, a anunțat Fanatik. Totodată, din lotul lui Dinamo va lipsi și Steliano Filip, eliminat în ultimul meci din sezonul regulat, contra lui CFR Cluj.

"Sunt pentru a treia oară la Dinamo, de fiecare dată echipa este într-o situație dificilă. Încerc mereu să fac tot ce pot să salvez Dinamo. De fiecare dată a fost dificil și au fost probleme. Situația e la fel și acum și încerc să fac tot ce ține de mine să salvez echipa.

Am văzut că sunt mulți jucători noi, nu îi cunosc pe toți, sunt câțiva care au mai rămas de data trecută. Toți suporterii trebuie să știe că voi da totul să salvez clubul Dinamo”, a declarat Dusan Uhrin la instalarea pe banca lui Dinamo.

Dusan Uhrin a rememorat două meciuri împotriva lui Adrian Mutu din 2014, când era antrenor la Victoria Plzen și antrenorul Rapidului juca la Petrolul. În cele două jocuri din turul trei preliminar al Europa League, 1-1 la Ploiești și 4-1 pentru Petrolul în Cehia, Adrian Mutu a marcat câte un gol, ceea ce l-a făcut pe Dusan Uhrin să spună că fostul atacant l-a ”ucis”.

Îl cunosc bine, am vorbit de multe ori, pentru că a fost selecţionerul naţionalei sub 21 de ani a României. Am vorbit cu el, când am fost prima dată aici. De asemenea, a jucat şi împotriva mea, când am antrenat-o pe Plzen. Adi Mutu m-a 'ucis'. A marcat de două ori”, a spus Dusan Uhrin.