Exclusiv Florin Prunea a reacționat, după ce Bogdan Lobonț a devenit antrenorul Rapidului: ”De asta a fost pus!”

Rapid - FC Argeș 2-1. Atmosferă superbă în Giulești! Sefer reușește dubla

06.08.2022, 23:43

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Rapid a câștigat partida contra celor de la FC Argeș cu scorul de 2-1, în etapa a patra din Liga 1. Sefer a fost eroul rapidiștilor la partida cu FC Argeș. Fotbalistul a înscris două goluri superbe.

Astfel, giuleștenii au ajuns la 9 puncte și sunt lider în clasamentul din Liga 1. De cealaltă parte, FC Argeș se află pe locul șase, cu un total de 6 puncte.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut piteștenilor în minutul 3, atunci când Ișfan a șutat periculos puțin peste poarta lui Moldovan.

Sefer a încercat să îl surprindă pe Straton din lovitură liberă, însă portarul piteștenilor nu a întâmpinat nicio problemă la tentativa fotbalistului lui Rapid.

Formația lui Prepeliță putea deschide scorul în minutul 23, când Ișfan a șutat din lovitură liberă. Moldovan a respins până la Bertrand care a șutat din apropierea porții însă nu suficient de bine încât să îl învingă pe goalkeeper-ul lui Rapid.

Giuleștenii au deschis scorul în minutul 45 prin Antonio Sefer. Acesta a expediat un șut imparabil la poarta lui Straton, iar formația lui Adi Mutu a intrat în avantaj la vestiare.

În repriza secundă, giuleștenii au avut un gol anulat în minutul 56. Dugandzic a înscris cu un șut din interiorul careului, dar reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Ișfan a trimis periculos cu capul în minutul 58, însă intervenția lui Moldovan a păstrat scorul neschimbat.

Sefer a reușit dubla în minutul 64. Acesta a marcat un gol superb după un șut imparabil cu piciorul stâng expediat de la colțul careului.

Giuleștenii au rămas în zece jucători în minutul 79, după ce Dragoș Grigore a fost eliminat în urma unei intervenții asupra lui Ișfan.

Pe final, diferența de scor s-a micșorat după autogolul lui Kait.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - FC Argeș 2-1

Rapid vine după victoriile cu FCSB și Universitatea Craiova, fără gol primit. Echipa pregătită de către Adrian Mutu a strâns șase puncte în clasament, în condițiile în care a înfruntat primele trei clasate din play-off-ul Ligii 1, sezonul 2021-2022.

FC Argeș vine după victoria cu Universitatea Cluj, scor 3-1. Echipa pregătită de către Andrei Prepeliță are șase puncte în clasament.

Rapid şi FC Argeş s-au mai întâlnit de 74 de ori în principala competiţie internă, de 35 de ori au câştigat bucureştenii, de 24 de ori s-au impus piteştenii, iar alte 15 partide s-au terminat la egalitate.

Partida va fi una specială pentru tehnicianul gazdelor, Adrian Mutu fiind crescut în curtea piteştenilor. “Briliantul” a debutat în fotbalul mare în tricoul grupării din Trivale, pe 16 martie 1997, FC Argeş - Oţelul 0-0. A strâns pentru argeşeni 41 de meciuri şi 11 goluri în Liga 1.

În sezonul 2021-2022, Rapid a câștigat ambele confruntări cu FC Argeș (1-0 la Pitești și 2-0 la București).

Rapid - FC Argeș, LIVE VIDEO, 21:45, Digi Sport 1. Echipele probabile

• Rapid: Moldovan - Morais, Săpunaru, Grigore, Ștefan - Kait, Crepulja, Ioniță II - Sefer, Dugandzic, Costache.
  • FC Argeș: Straton - Tofan, Turda, Constantin, Latovlevici - Meza Colli, Nijke - Jakolis, Calcan, Ișfan - Bertrand.
Rapid Rapid
  • 90+4 final
    Final meci
  • 90+2 ag
    Autogol FC Arges

Kait încearcă să îndepărteze un balon din careul giuleștenilor, însă balonul ajunge în poarta lui Moldovan.