adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
CFR Cluj v FC Universitatea Craiova - Romania Superliga, Cluj-Napoca - 16 Mar 2024

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Partida dintre Rapid și FC Botoșani, disputată pe stadionul ”Giulești”, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a 13-a din Liga 1.

Giuleștenii sunt pe locul doi în clasament, la două puncte în spatele celor de la Farul Constanța, în timp ce FC Botoșani este pe locul 13, cu 14 puncte.

Giuleștenii au început mai bine partida. Jayson Papeau a avut primele două ocazii de gol la poarta lui Eduard Pap. Mai întâi, goalkeeper-ul moldovenilor a intervenit salvator, iar apoi Papeau a șutat peste poartă.

Sefer a reluat periculos cu capul în minutul 17, dar Pap a reușit să respingă.

Papeau s-a acccidentat în minutul 19, în urma unui duel cu Ivanov, și a fost scos pe targă de pe teren.

Mailat a avut o ocazie imensă în minutul 26, atunci când a trimis peste poarta lui Moldovan.

Scorul a fost deschis în minutul 38, când Boli i-a pasat în spate lui Țigănașu care a reușit să marcheze cu latul din interiorul careului.

Moldovenii își puteau dubla avantajul în minutul 40, dar Moldovan a intervenit foarte bine la șutul lui Mailat.

Pe finalul primei reprize, Pap a avut o intervenție foarte bună la șutul din interiorul careului al lui Ciobanu, dar și la ocazia lui Sefer, care a trimis din lovitură liberă.

După pauză, Luckassen a zguduit poarta lui Eduard Pap cu un șut din întoarcere. Portarul moldovenilor a intervenit foarte bine la șutul lui Onea din minutul 58.

Mihai Roman a avut o ocazie imensă în minutul 62 când a șutat din careu puțin pe lângă poartă.

Egalitatea a fost restabilită în minutul 83, când Junior Morais a șutat imparabil din afara careului. Pe finalul partidei, giuleștenii puteau trece în avantaj, însă șutul lui Emmers a fost blocat de Pap.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - FC Botoșani 1-1

Rapid ocupă locul doi în clasament, la trei puncte de liderul Farul. FC Botoșani se află pe poziția a 12-a, cu 13 puncte.

Rapid are victorii pe linie acasă, în timp ce FC Botoșani este fără victorie în ultimele șase meciuri.

Adrian Mutu a declarat că jucătorii Rapidului trebuie să se revanșeze în fața suporterilor după eșecul cu Chindia Târgoviște.

Antrenorul de la FC Botoșani, Mihai Teja, are zilele numărate, răbdarea patronului Valeriu Iftime fiind aproape de epuizare.

Rapid şi FC Botoşani s-au mai întâlnit de cinci ori în Liga 1: de două ori s-au impus bucureştenii, un joc a fost câştigat de moldoveni, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

La capitolul absențe, Rapid nu poate miza pe Jakub Vojtus, accidentat. Oaspeții nu au jucători indisponibili.

Rapid - FC Botoșani, LIVE VIDEO, 21:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

• Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Kait, Crepulja, Ioniță - Sefer, Dugandzic, Papeau.
  • Botoșani: Pap - Patache, Dican, Boli, Țigănașu - Ivanov, Sylla - Mateus, Shahaf, Mailat – Roman II.

Ocazie Rapid

Săpunaru așează un balon pentru șutul lui Emmers, însă Pap are o intervenție perfectă și respinge.

• 87 cg

Țigănașu este avertizat.

• 86 cg
    Cartonaş galben FC Botosani Țigănașu este avertizat.

Gol Rapid

Junior Morais recuperează un balon, șutează de la mare distanță și îl învinge pe Eduard Pap.

• 77 s

Patache este înlocuit cu Petkovski.

• 77 s

Ivanov este înlocuit cu Perianu.

• 75 oc

Onea centrează din flancul drept, Ioniță se înalță și trimite cu capul peste poarta lui Pap.

• 72 s

Mailat este înlocuit cu Dragu.

• 72 oc

Onea șutează cu putere de la distanță, dar balonul trece puțin pe lângă poarta celor de la FC Botoșani.