După Tudor Băluță, Dinamo mai vrea un campion al României
FOTBAL:SARBATOARE FCSB CASTIGAREA SUPERLIGII (11.05.2024)
Banu` contează! Gigi Becali a refuzat să plătească petrecerea FCSB-ului: replică surpriză pentru jucători
Rapid Rapid
4 - 3
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Vi 19.01.2024 20:00

Rapid - FCU Craiova 4-3. Spectacol în Giulești: trupa lui Bergodi a revenit de la 1-3! Golul victoriei, în minutul 90+4

19.01.2024, 22:05

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

A fost spectacol total în Giulește, la victoria obținută de Rapid în fața celor de la FCU Craiova, scor 4-3, în etapa cu numărul 22 din SuperLiga României.

În urma acestui rezultat, Rapid a urcat pe locul trei în clasament, cu 36 de puncte, în timp ce FCU Craiova este pe locul 10, cu 27 de puncte.

Rapid - FCU Craiova 4-3. Giuleștenii au revenit de la 1-3

Oltenii au deschis scorul în Giulești, în minutul 25, când Albu l-a învins pe Moldovan cu un șut la vinclu. Rapid a restabilit egalitatea abia pe finalul primei reprie, după o fază frumoasă în apropierea careului lui Gurău, Krasniqi a șutat de la marginea careului și l-a învins pe portarul oltenilor.

Spectacolul a continuat și după pauză, iar elevii lui Giovanni Costantino au marcat două goluri fulger. Mai întâi, în minutul 51, Baeten a înscris după o pasă superbă a lui Bauza, iar, mai apoi, în minutul 56, Blidar a ajuns la un balon în careu și l-a învins pe Moldovan.

În minutul 68, Lacroix a atins mingea cu mâna în careu, iar Horațiu Feșnic a dictat penalty, după ce partida a fost întreruptă nu mai puțin de șase minute.

Rrahmani a fost el care a reușit să transfere penalty-ul. În minutul 81, egalitatea a fost restabilită după un șut al lui Onea și o respingere greșită a lui Gurău.

Giuleștenii au dat lovitura pe final, în minutul 90+4, când Burmaz a înscris un gol superb cu capul.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - FCU Craiova 4-3

După 21 de etape jucate, Rapid se află pe poziția a cincea în clasament, cu 33 de puncte acumulate, la 11 lungimi în spatele liderului FCSB.

De cealaltă parte, ”Juveții” ocupă locul 9 în SuperLiga României, cu 27 de puncte.

Chiar dacă Rapid a învins în ultima confruntare, scor 5-3, în etapa a șaptea, FCU Craiova a câștigat 4 din ultimele 5 meciuri directe.

Rapid - FCU Craiova, LIVE VIDEO, de la 20:00, Digi Sport 1. Echipele Probabile

Rapid (4-2-3-1): Moldovan – Onea, Săpunaru, Iacob, Braun – Djokovic, Oaidă – Bamgboye, Cîrjan, Krasniqi – Rrahmani.

FCU Craiova (4-2-3-1): Gurău – Negru, Henriques, Lacroix, Padula – Achim, Albu – Chițu, Bauza, Bahassa – Blănuță.

Rapid Rapid
  • 90+7 s
    Schimbare Rapid

Rrahmani este înlocuit cu Cristea.

• 90+4 g
    Gol Rapid

Burmaz înscrie un gol superb cu o lovitură perfectă de cap.

• 90+11 final
  • 88 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Chițu este înlocuit cu Mascarenhas.

• 86 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Blănuță are o acțiune superbă și finalizează cu un șut din unghi. Chițu nu ajunge să trimită balonul în plasă.

• 84 oc
    Ocazie Rapid

Burmaz șutează din careu, mingea este deviată și ajunge la Rrahmani, care trimite cu capul pe lângă poartă.

• 83 s

Blidar este înlocuit cu Blănuță.

• 81 g
    Gol Rapid

Onea șutează din lateralul careului, Gurău este luat prin surprindere și respinge în propria poartă.

Penalty

Rrahmani șutează din afara careului, iar minge îl lovește în mână pe Lacroix. Faza se analizează în camera VAR. După șase minute, Feșnic este chemat la monitorul VAR și dictează penalty.

Gol FCU 1948 Craiova

Albu șutează imprecis din afara careului, dar Blidar ajunge la balon și îl învinge pe Moldovan.

• 51 g

Achim avansează spre careul giuleștenilor, îi lasă balonul lui Bauza, care pasează decisiv pentru șutul lui Baeten.

Schimbare

Krasniqi este înlocuit cu Funsho.

• 45+6 fr1
  • 43 g
    Gol Rapid

Giuleștenii combină frumos în preajma careului advers, mingea ajunge la Krasniqi, care șutează și îl învinge pe Gurău.

• 38 oc

Onea centrează din lovitură liberă, Săpunaru se înalță, dar trimite peste poartă. Gurău are o intervenție complet ratată.

• 34 oc

Rrahmani are o acțiune individuală, șutează de la marginea careului, dar balonul este deviat și iese în corner.

• 26 cg

Albu este avertizat.

• 25 g

Bauza îi așează balonul lui Albu la marginea careului, acesta șutează perfect cu stângul direct în vinclul porții lui Moldovan.

• 21 oc

Bauza primește balonul la marginea careului, șutează cu stângul, dar Moldovan respinge.