FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (4.03.2023)
Marius Măldărășanu, întrebat direct: ”Sunteți pregătit s-o antrenați pe Rapid?”

U Craiova 1948 - Rapid 3-5 | Giuleștenii câștigă ”thriller-ul” din Bănie

25.08.2023, 23:23

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Rapid a reușit să o învingă pe U Craiova 1948, scor 5-3, în cadrul etapei a șaptea din SuperLiga României

U Craiova 1948 - Rapid 3-5

Oltenii au început mult mai bine partida și au reușit să marcheze prin Aurelian Chițu în minutul 4. Totuși, la pauză s-a intrat cu avantajul giuștenilor, după ce Marko Dugandzic, din penalty, și Cristian Săpunaru au marcat pentru Rapid.

În cea de-a doua repriză, oltenii au înscris rapid prin Lacroix, care a dus scorul la 2-2. Rapid s-a trezit din nou și a marcat încă două goluri prin Claudiu Petrila și nou-venitul Albion Rrahmani.

Aurelian Chițu a făcut 3-4 pentru, iar în prelungirile partidei Albion Rrahmani a reușit dubla și a stabilit scorul final.

VIDEO cu rezumatul partidei dintre U Craiova 1948 - Rapid 3-5

U Craiova 1948 a rămas fără antrenor după eșecul din etapa precedentă, 3-4 în fața celor de la Petrolul, iar echipa va fi condusă de pe bancă la duelul cu Rapid de Dan Vasilică și Florin Drăgan. Oltenii ocupă poziția a 11-a, cu 6 puncte adunate în 6 jocuri.

De partea cealaltă, în runda trecută, giuleștenii au întrerupt seria de 3 meciuri fără victorie și s-au impus pe teren propriu, scor 3-1 cu Farul Constanța. Rapid se află pe locul 7, cu 8 puncte.

Cele două formații s-au întâlnit în ultimii ani atât în Liga 1, cât și în al doilea eșalon. Trupa lui Mititelu a învins Rapidul pe unde l-a prins. La Craiova, la Tg Jiu, la Severin și chiar în Giulești. Doar la Mioveni i-a iertat, când a fost 0-0.

U Craiova 1948  -Rapid Bucuresti 5 - 0

U Craiova 1948 - Rapid | LIVE VIDEO, 21:30, DGS 1. Horațiu Moldovan: ”Anul trecut, noi i-am resuscitat”

Am bătut acum Farul, sperăm s-o ținem pe aceasta linie. Să obținem cât mai multe puncte și sî urcăm în clasament, să ne îndeplinim obiectivul. Chiar ar fi cazul să câștigăm și împotriva lor (n.r. a celor de la U Craiova 1948). Anul trecut, chiar noi cred că i-am resuscitat, să spun așa. După, au avut foarte multe rezultate pozitive. Sperăm să nu facem acest lucru din nou și să ne facem jocul, să câștigăm.

Avem o echipă de valoare și, dacă ne facem jocul, e greu să ne bată cineva”, a explicat Moldovan, într-o conferință de presă.

Portarul Rapidului a vorbit și despre faptul că oltenii nu au antrenor principal după despărțirea de Nicolae Dică. ”Nu stiu dacă e un avantaj. Poate că noul antrenor o să fie in tribună si orice jucător va vrea să demonstreze că merită să joace din următoarea etapă. E cu două tăișuri această situatie”, a mai spus goalkeeper-ul.

Rapid Rapid
  • 90+7 final
  • 90+1 g
    Gol Rapid

Dintr-un corner executat perfect, Albion Rrahmani duce scorul la 5-3 printr-o lovitură de cap!

• 78 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Horațiu Moldovan respinge balonul doar până la Aurelian Chițu, iar atacantul înscrie fără probleme!

• 65 g
    Gol Rapid

Albion Rrahmani înscrie la debutul pentru Rapid din pasa lui Funsho!

• 55 g
    Gol Rapid

Claudiu Petrila îl execută pe Robert Popa, după o pasă excelentă venită de la Borja Valle!

• 54 cg
    Cartonaş galben Rapid

Xiam Emmers este avertizat!

• 48 g

Lacroix trimite excelent cu capul din careu și îl învinge pe Moldovan!

Schimbare Rapid

Marko Dugandzic este înlocuit de Albion Rrahmani!

Schimbare FCU 1948 Craiova

Dragoș Albu intră în locul lui Jibril Ibrahim!

• 45+5 fr1
  • 45 g
    Gol Rapid

Cristian Săpunaru marchează cu capul din careul oltenilor, după un corner executat superb!

• 42 cg
    Cartonaş galben FCU 1948 Craiova

Jibirl Ibrahim este avertizat!

• 41 rp
    Ratare penalty

Marko Dugandzic ratează de această dată lovitura de departajare!

• 40 p
    Penalty

Rapid primește un nou penalty, după ce Radu Negru atinge balonul cu mâna în careu!

• 35 cg

Van Durmen este avertizat!

• 28 oc
    Ocazie Rapid

Funsho șutează cu exteriorul din centrul careului, dar Popa respinge în corner!

• 26 oc

Xian Emmers șutează periculos din afara careului, dar Robert Popa respinge balonul în corner!

• 21 gp
    Gol din penalty Rapid

Marko Dugandzic transformă lovitura de la 11 metri!

• 19 p
    Penalty

Christopher Braun este faultat în careu, iar după consultarea arbitrajului video, centralul Cătălin Popa dictează lovitură de la 11 metri!

• 4 g

Aurelian Chițu îl execută pe Horațiu Moldovan cu un șut din interiorul careului, după o pasă excelentă venită de la Baeten!