Exclusiv Ionel Dănciulescu, reacție-fulger după ”nebunia” din Botoșani - Dinamo 2-1: ”E interzis ce a făcut!”

U Craiova 1948 - Rapid 1-0. Oltenii rămân ”coșmarul” giuleștenilor

10.09.2022, 23:25

• SuperLiga: ”U” Cluj - Poli Iași, miercuri, 16:45, DGS 1

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

U Craiova 1948 s-a impus în fața celor de la Rapid în etapa a zecea din Liga 1 cu scorul de 1-0, într-un meci presărat cu de toate.

După această victorie, Rapid rămâne în vârful clasamentului din Liga 1, cu un total de 21 de puncte, în timp ce U Craiova 1948 a egalat-o la puncte pe rivala din oraș, Universitatea Craiova, 14 puncte, și a ajuns pe locul șase.

Oltenii au intrat mai bine în partida contra formației din Giulești. Șutul lui Sidibe din minutul 2 a ocolit poarta lui Moldovan.

Gabi Iancu a centrat în minutul 24, Sidibe a trimis periculos cu capul, dar Moldovan a reușit să rețină.

Giuleștenii au rămas în zece jucători în minutul 29, după ce Alex Ioniță a avut o intrare extrem de dură la Vlad Achim.

Iancu a irosit o ocazie bună în minutul 33, când nu a reușit să ajungă la centrarea lui Van Durmen. Același Iancu a lovit bara porții lui Molovan în minutul 37, când a șutat din prima la o recentrare a lui Bahassa.

Achim a șutat puternic din afara careului, însă Moldovan a reușit să respingă în bara transversală. Achim a avut șansa să marcheze și la faza imediat următoare, când, însă, a fost blocat de Junior Morais.

Imediat după pauză, Duarte putea înscrie cu capul, dar balonul a trecut puțin pe lângă poartă.

Oltenii au marcat singurul gol al partidei în minutul 55. Gabi Iancu i-a pasat lui Sidibe care a pătruns în careu și a șutat cu dreptul în poarta lui Moldovan. Inițial, golul a fost anulat pentru ofsaid, însă după analiza VAR, reușita a fost validată.

Bauza a fost aproape să marcheze un gol spectaculos, din foarfecă, în minutul 74, însă Moldovan a avut o intervenție splendidă.

Bauza a reușit să trimită în poartă în minutul 84, însă golul nu a fost validat pentru că argentinianul a controlat balonul cu mâna.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - Rapid 1-0

U Craiova 1948 i-a cedat Rapidului un singur punct în jocurile amintite, un 0-0 la Mioveni, acolo unde vişiniii jucau meciurile înainte ca Stadionul Giuleşti să fie gata.

În rest, pe teren propriu sau în deplasare, oltenii i-au învins pe rapidişti peste tot. Şi la Severin, unde a fost 5-0, şi la primul meci direct pe Giuleşti, 3-2, şi în jocul programat imediat după ce Rapid tocmai aflase că a promovat în Liga 1.

Adrian Mutu a antrenat U Craiova 1948 înaintea Rapidului, iar acum speră să câştige derby-ul de orgoliu dintre cele două rivale.

"Sperăm să facem un meci bun și să câștigăm. Suntem într-un moment bun și vrem să profităm de asta. Nu ne gândim la vreo revanșă împotriva celor de la U Craiova. Este un meci ca toate celalalte.

(n.r. dacă va fi o revanșă pe plan personal, ținând cont că a antrenat acolo) Nu, în niciun caz. A fost o experiență utilă, care, din păcate, nu s-a terminat așa cum am vrut eu și am mers pe drumuri separate", a comentat Adrian Mutu la conferinţa de presă susţinută înaintea partidei.

U Craiova 1948  -Rapid Bucuresti 5 - 0

Juan Bauza a revenit după accidentarea suferită și va juca la partida contra celor de la Rapid din etapa a zecea din Liga 1.

Argentinianul consideră că formația antrenată de Adrian Mutu este cea mai în formă echipă din Liga 1 din acest moment, însă este convins că oltenii pot câștiga partida.

Mă simt mult mai bine. Nu voi juca din primul minut, dar antrenorul va decide când să intru. A fost greu să nu joc. Important este că m-am recuperat. Nu sunt arma secretă. Avem o echipă bună, avem forță și un antrenor foarte bun, toți suntem importanți.

Voi da totul pentru a ajuta echipa. Rapid este pentru mine cea mai bună echipă, dar și noi avem o echipă foarte bună, sigur că putem câștiga”, a declarat Juan Bauza la conferința de presă.

Bauza a urmărit meciurile celor de la CFR Cluj și de la FCSB din Conference League, împotriva celor de la Ballkani, respect West Ham, iar mijlocașul a transmis că a rămas plăcut impresionat de jocul elevilor lui Nicolae Dică. Chiar dacă a pierdut cu 1-3, FCSB a condus până în minutul 68.

Bauza este un prieten apropiat al italianului Andrea Compagno și i-a transmis acestuia că îi dorește mult succes în Conference League.

Am văzut meciurile din Europa. Mi-a plăcut FCSB pentru Andrea (n.red. Compagno). Îi doresc tot binele. A fost un nivel mai înalt la FCSB pentru că a jucat cu West Ham.

Le doresc mult succes lui Andrea, celorlalți jucători de la FCSB, dar și CFR-ului. Am vorbit cu Andrea. Avem o relație foarte bună. Și pe teren ne înțelegeam foarte bine. Îi doresc numai bine”, a mai spus Bauza.