mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
Video Mutu a văzut golul marcat de Ianis Hagi, dar altceva i-a atras atenția. ”Mi-a plăcut mai mult”
bocciu-3
Exclusiv Victor Angelescu, reacție vehementă după ce instanța a decis că Liviu Ungurean ”Bocciu” va rămâne în arest
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
Play-off
Rapid Rapid
8 - 0
Gaz Metan Medias Gaz Metan Medias
Lu 18.04.2022 20:30

Rapid - Gaz Metan Mediaş 8-0. Scorul campionatului! Trupa lui Mutu a făcut spectacol total în Giulești într-o atmosferă superbă

18.04.2022, 22:23

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Giuleștenii s-au distrat pe teren propriu în partida contra ”juniorilor” de la Gaz Metan Mediaș. Rapid s-a impus cu scorul de 8-0 în etapa cu numărul cinci din play-out-ul Ligii 1.

În clasamentul din play-out, Rapid este lider, cu un total de 35 de puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaș este ultima clasată.

În prima repriză a partidei, giuleștenii au înscris doar de trei ori în poarta medieșenilor. Scorul a fost deschis în minutul 12 de Jakub Vojtus care a marcat cu capul la o centrare superbă expediată de Rareș Ilie.

Același Rareș Ilie a înscris și el în minutul 37, după o fază superbă construită de giuleșteni în careul lui Bumbar. Doar trei minute mai târziu, giuleștenii au făcut 3-0 după o greșeală a lui Avram. Vojtus a recuperat în apropierea careului. Acesta i-a pasat în fața porții lui Carnat care a punctat.

Asediul giuleștenilor a continuat în repriza secundă cu golul lui Carnat care a reușit dubla. Junior Morais i-a pasat în fața porții, iar Carnat a înscris fără emoții în poarta lui Bumbar.

Două minute mai târziu, Rareș Ilie a reușit și el dubla după ce Ioniță l-a lansat spre poarta medieșenilor. Ilie s-a descurcat foarte bine cu defensiva adversă și a puncat.

Rapidiștii nu s-au mulțumit cu 5-0, astfel că au continuat să înscrie. În minutul 66, Romario Moise a marcat un gol superb cu un șut din prima expediat de la marginea careului.

În minutul 75, Dandea a înscris și el la doar câteva minute după ce a fost introdus pe teren. Acesta s-a înălțat la centrarea lui Rareș Ilie și a punctat cu capul.

Scorul putea deveni 8-0 în minutul 79, atunci când Belu-Iordache a trimis în poarta medieșenilor. Mingea a fost scoasă din spatele liniei de Mathaus, iar Iuliana Demetrescu, cea care a oficiat partida, aflată într-o poziție dificilă, nu a văzut că mingea a intrat în poartă și nu a validat reușita giuleștenilor.

Rapidiștii au marcat și în prelungiri, atunci când Junior Morais l-a executat pe Bumbar cu un șut la colțul scurt.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - Gaz Metan Mediaș 8-0

Din păcate pentru fotbalul românesc, meciul dintre cele două echipe ar putea fi ultimul disputat faţă în faţă de ele. Oficialităţile din Mediaş sunt gata să bage clubul în faliment, iar o viitoare revenire, în acest moment cel puţin, are şanse aproape de zero.

Echipa nu mai are susţinerea financiară necesară, iar după sezonul regulat medieşenii au vrut să se retragă din campionat. Cu acceptul celorlalte cluburi din prima divizie, Liga Profesionistă de Fotbal susţine financiar echipa pentru a duce la bun sfârşit sezonul şi în acest fel să nu se ajungă la dificultăţi sportive în stabilirea ierarhiei.

Primul joc dintre Rapid şi Gaz Metan s-a disputat în 1947, atunci când CFR Bucureşti, la acea vreme, învingea cu 6-1 echipa care se numea CSM Mediaş.

Dacă Mediaş are minus 17 puncte în clasament, situaţie în care s-a ajuns în urma avalanşei de depunctări, Rapid are 32 de puncte şi speră la unul dintre primele două locuri din play-out pentru a visa chiar la o prezenţă în Conference League.

Rapid-Gaz Metan sau "cinci victorii" versus "cinci înfrângeri". Live Video pe Digi Sport 1, aplicaţia Digi Sport şi digisport.ro

Rapid îşi va pierde la finalul acestui sezon echipa talisman. Cu Gaz Metan, giuleştenii au cel mai bun palmares în Liga 1, 12 victorii, şase remize şi două înfrângeri.

Pe teren propriu, Rapid a câştigat 8 meciuri din 10, a terminat o dată la egalitate şi a pierdut o singură dată. A fost învinsă în turul acestui campionat, când Poenaru preluase echipa de la Teja, dar a stat în tribune pe Arena Naţională, scor 1-2.

Cu Adrian Mutu antrenor, giuleştenii au obţinut până acum cinci victorii la rând, meciuri în care au înscris de 10 ori şi au primit un singur gol, de la Dinamo.

Gol Rapid

Junior Morais înscrie cu un șut la colțul scurt.

• 83 s
    Schimbare Gaz Metan Medias

Costea este înlocuit cu Câmpean.

• 79 fm
    Fază meci Rapid

Belu-Iordache reușește să trimită balonul în poarta medieșenilor, după ce lovește mai întâi stâlpul porții lui Bumbar, însă mingea a fost scoasă din poartă din spatele liniei de Mathaus. Demetrescu se afla într-o poziție dificilă și nu a validat reușita.

• 75 g
    Gol Rapid

Dandea se înalță la o centrare frumoasă expediată de Rareș Ilie și trimite cu capul în poarta medieșenilor.