FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Video Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungiri! Giuleștenii, fără victorie în play-off
sucu-14
Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

Rapid a învins-o pe Oțelul Galați, scor 2-1, în cadrul etapei cu numărul 24 din SuperLiga României

Rapid - Oțelul Galați 2-1

Giuleștenii au deschis repede scorul. Albion Rrahmani a profitat de o greșeală din apărarea gălățenilor în minutul 6 și l-a învins pe Stoian. Borisav Burmaz a dublat avantajul echipei sale în minutul al treilea din prelungirile primei reprize.

Oțelul Galați a reușit să reducă din diferență prin Cisotti, care a marcat în ultimele minute regulamentare. În urma acestui rezultat, giuleștenii au egalat-o la puncte pe CFR Cluj, care a câștigat cu Petrolul Ploiești, scor 2-1. În același timp, Oțelul se află pe poziția a 11-a.

VIDEO Rezumat Rapid Oțelul 2-1

În turul jucat în Moldova, cele două echipe s-au anihilat reciproc și au terminat la egalitate, scor 0-0.

Dorinel Munteanu: "Putem să câştigăm punct sau puncte"

La conferința de presă dinaintea meciului cu Rapid, Dorinel Munteanu a analizat meciul din Giulești. Antrenorul Oțelului a evidențiat calitatea adversarilor, dar și a publicului "alb-vișiniilor", însă consideră că echipa sa poate pleca cu punct sau puncte din acest duel.

"Nu va fi uşor, va trebui să investim foarte multă muncă. Dar Rapid nu este o echipă invincibilă. Am văzut şi lucruri bune, cum ar fi că a marcat patru goluri cu Craiova, dar a şi primit trei şi a întors rezultatul printr-un miracol.

Vom lua măsuri speciale individuale şi colective, mă interesează ca echipa noastră să fie bine organizată, disciplinată tactică. Sunt convins că au jucători cu valoare, peste cea a jucătorilor noştri, dar puterea grupului nostru este unitatea.

Ştim că Rapid joacă un fotbal ofensiv pe teren propriu, sunt susţinuţi de acei minunaţi suporteri, care ei fac practic toată atmosfera. Au în componenţă jucători valoroşi şi un antrenor valoros, dar asta nu ne împiedică cu nimic să intrăm şi noi în atmosfera jocului. Şi noi avem jucători cu experienţă şi mergem încrezători că putem să câştigăm punct sau puncte, şi să facem un joc bun", a declarat Dorinel Munteanu.