Screenshot 2024-04-25 004903
Exclusiv Gigi Becali a văzut că Florinel Coman s-a accidentat și a reacționat: ”Să vă mint?”
Video Bernd Storck, încântat după meciul Sepsi - FCSB. ”Am reușit asta după 3 ani”. Ce decizie a luat în privința lui Rondon
Gigi Becali
Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Prima partidă din etapa cu numărul 26 din Liga 1 s-a încheiat cu o remiză spectaculoasă. În ultimele minute ale meciului, totul indica faptul că Sepsi va câștiga duelul cu Rapid, dar giuleștenii au egalat în ultimele minute, iar partida s-a încheiat cu 1-1.

În clasamentul din Liga 1, Rapid se află pe locul 7, cu un total de 36 de puncte, în timp ce Sepsi Sfântu Gheorghe ocupă poziția a noua, cu 33 de puncte.

Prima ocazie de gol a partidei le-a aparținut giuleștenilor, în minutul 5, la șutul de la distanță a lui Sefer.

Covăsnenii au replicat prin ocazia imensă de gol din minutul 13, atunci când Eder Gonzales a centrat din lovitură liberă, iar Aganovic a reluat periculos cu capul pe poartă. Horațiu Moldovan a avut o intervenție foarte bună și a respins peste poartă.

Sepsi a avut o ocazie bună de a înscrie în minutul 16, când Bărbuț i-a pasat în careu lui Dumitrescu, dar acesta a trimis peste poartă dintr-o poziție ideală.

Rapid a rămas în zece jucători după eliminarea lui Alexandru Albu din minutul 33 care a văzut cartonașul roșu pentru o intervenție asupra lui Achahbar.

Covăsnenii au deschis  în minutul 50, atunci când Bărbuț a centrat foarte bine în interiorul careului, iar Ștefănescu a trimis din prima la poarta lui Moldovan care nu a reușit să intervină.

Ashkovski putea înscrie în minutul 76 după o acțiune individuală frumoasă finalizată cu un șut cu piciorul stâng care nu a prins, însă, spațiul porții lui Horațiu Moldovan.

Giuleștenii au reușit să forțeze o remiză în minutul 90+2, după ce o intervenție a lui Niczuly a lăsat liberă poarta covăsnenilor. Ioniță a profitat de șansă și a înscris cu un lob superb.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-1

Rapid a remizat etapa trecută cu cei de la FC Voluntari, 0-0, iar scaunul lui Mihai Iosif pare din ce în ce mai nesigur.

Tehnicianul giuleștenilor ar putea să fie demis dacă partida contra celor de la Sepsi, din etapa 26-a a Ligii 1, nu va fi câștigată.

În 2022, Rapid nu a bătut pe nimeni, având 3 remize în tot atâtea partide. Singurul lucru pozitiv pentru gruparea lui Iosif este că și contracandidatele pentru play-off s-au încurcat, iar astfel Rapid are în continuare șanse bune la o clasare în top 6.

Rapid - Sepsi LIVE VIDEO, ora 19:55, pe Digi Sport 1 | Oaspeții, revitalizați de Bergodi

Oaspeții de la Sepsi au avut un reviriment în acest sezon, după ce Leo Grozavu a fost înlocuit cu Bergodi.

Tehnicianul italian a întors soarta sezonului la Sepsi, care a avut un start de campionat slab, iar specialiștii vorbeau despre o posibilă implicare a trupei din Sfântu Gheorghe în lupta pentru evitarea retrogradării.

Totuși, covăsnenii au șanse la play-off, după ce au reușit să aibă mai multe rezultate pozitive. Aici se adaugă și cele 6 puncte obținute în 2022, după victorii cu Univeristatea Craiova și cu Gaz Metan.

Partida dintre Rapid și Sepsi se va juca pe stadionul din Mioveni, după ce giuleștenii au fost sancționați de Comisia de Disciplină și obligați să joace un meci fără spectatori.

Rapid Rapid
Sepsi Sepsi
  • 90+5 final
  • 90+1 g
    Gol Rapid

Ioniță profită de poarta rămasă liberă după o intervenție a lui Niczuly și înscrie cu un lob superb.

• 84 s
    Schimbare Sepsi

Tudorie este înlocuit cu Luckassen.

• 84 oc
    Ocazie Rapid

Pănoiu șutează de la marginea careului, dar Niczuly are o intervenție foarte bună și respinge în afara terenului.