rapid
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 0-0, ACUM, Digi Sport 1. Oltenii continuă lupta pentru locul 2

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

U Cluj a făcut spectacol în Giulești și s-a impus cu scorul de 3-2 în fața Rapidului, după ce a fost condusă cu 2-0.

Fără niciun punct obținut în Giulești, Rapid nu a reușit să o depășească pe CFR Cluj în clasament, iar formația pregătită de Cristiano Bergodi rămâne pe locul trei în ierarhie. De cealaltă parte, U Cluj face un salt important în clasament și ajunge pe locul șapte.

Rapid - U Cluj 2-3. ”Șepcile Roșii” se apropie de play-off

Prima șansă importantă a partidei le-a aparținut ardelenilor, în minutul 3, când Nistor a șutat periculos, însă Săpunaru a reușit să respingă.

Apoi, Popa a fost aproape de gol în minutul 7, dar de această dată, Iacob a fost cel care a respins.

Giuleștenii au deschis scorul în minutul 14, prin Papeau, care a șutat din afara careului. Masoero a deviat mingea care a intrat în poarta lui Plamen Iliev, care a rămas fără reacție.

Zece minute mai târziu, giuleștenii și-au dublat avantajul, la o centrare a lui Funsho și o execuție din fața porții a lui Ioniță.

Scorul putea deveni 3-0, însă Iliev a intervenit foarte bine la șutul lui Kait din minutul 33.

”Șepcile Roșii” au redus din diferență pe finalul primei reprize, prin Popa, care a marcat din fața porții, după o pasă a lui Oancea.

După pauză, ardelenii au pus stăpânire pe joc, iar, în minutul 46, Popa a irosit o ocazie uriașă.

U Cluj a restabilit egalitatea în minutul 55, după o pasă foarte bună a lui Nistor, care l-a găsit pe Ianis Stoica. Acesta a șutat în transversală. Mingea a ajuns la Chipciu care l-a învins cu ușurință pe Horațiu Moldovan.

Ardelenii au trecut în avantaj în minutul 73, după golul înscris de Ianis Stoica.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - ”U” Cluj 2-3

Partida dintre Rapid și ”U” Cluj este ultima a etapei 17. În cazul unei victorii, formația lui Cristiano Bergodi are șansa să o depășească pe CFR Cluj, care a remizat cu UTA Arad, scor 0-0, și să urce pe locul secund în Superligă. În acest caz, Rapid s-ar apropia la patru puncte de liderul FCSB.

Ambele echipe vin după remize albe în campionat. Rapid a făcut egal cu Sepsi Sfântu Gheorghe, iar ”U” Cluj cu Petrolul Ploiești. În turul campionatului, elevii lui Bergodi s-au impus cu 3-0, iar golurile au fost marcate de Marko Dugandzic, Bogdan Vătăjelu (autogol) și Jayson Papeau.

Cristiano Bergodi se teme de meciul cu ”U” Cluj

”U Cluj este o echipă foarte bună, o echipă cu jucători cu experiență, cu un antrenor foarte bun (n.r. Ovidiu Sabău) pe care îl cunosc. Anul trecut când eram la Sepsi a fost foarte aproape de a ne împiedica în finala Cupei (n.r. Sepsi a câștigat trofeul la loviturile de departajare: 0-0, 5-4 d. l. p.) și de asta sunt convins că va fi un meci dificil.

Dacă noi nu vom fi atenți și concentrați putem avea surprize neplăcute. U. Cluj este o echipă extrem de periculoasă, cu un antrenor care știe să-și așeze echipa și cum să împiedice adversarul.

U. Cluj s-a schimbat mult cu Sabău, joacă în pase multe, are răbdare, nu se sperie când are mingea. Normal că ne-am bucura să urcăm pe locul 2 în clasament după această etapă, dar mai e mult până acolo, va fi complicat să învingem U Cluj.”, a spus Bergodi la conferința de presă