2.FOTBAL:RAPID BUCURESTI-DINAMO BUCURESTI,LIGA 1 (27.09.2014)
Acuzații grave! Ionel Ganea a povestit totul: ce s-ar fi întâmplat, de fapt, la Arena Națională
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”
Rapid Rapid
1 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 28.08.2021 22:00

Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au întors scorul prin "ghiuleaua" lui Koljic. Eforturile lui Moldovan, în zadar

28.08.2021, 19:15

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Forma extraordinară a lui Rapid din acest debut de campionat a fost întreruptă la meciul de pe teren propriu cu Universitatea Craiova, 1-2.

Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Giuleștenii nu au mai reușit să păstreze forma excelentă din campionat

Meciul dintre Rapid și Universitatea Craiova s-a ridicat la așteptări, fiind unul pe cinste, cu ocazii la ambele porți. Elevii lui Mihai Iosif au început mai bine partida și și-au creat prima ocazie în minutul 11, însă șutul lui Hlistei a fost reținut fără emoții de către Pigliacelli.

3 minute mai târziu, Alexandru Albu avea să declanșeze "nebunia" în Giulești, în urma unei execuții superbe cu latul, care s-a oprit în plasa laterală a porții apărate de portarul italian.

După golul Rapidului, echipa pregătită de Laurențiu Reghecampf a reacționat prin Cîmpanu și Bancu, însă niciunul dintre cele două șuturi nu l-a pus în mare pericol pe Moldovan. În minutul 44, Belu-Iordache a văzut al doilea cartonaș galben, iar Rapid a intrat la vestiare în avantaj, dar cu un om mai puțin.

Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Moldovan a făcut meciul carierei, dar nu i-a putut opri pe olteni

În a doua repriză, Universitatea Craiova a fost echipa superioară. În minutul 57, oltenii și-au creat două ocazii mari la aceeași fază. Baiaram a șutat la colțul lung, execuția sa a lovit bara, iar Nistor a reluat din prima, însă Moldovan a reușit să trimită mingea în transversală, salvându-și echipa.

După încă două mari ocazii ale lui Baiaram, oltenii au reușit să "spargă gheața" în minutul 83, cu șansă. Șutul lui Cîmpanu a lovit bara, iar mingea a sărit în preajma careului de șase metri, de unde Markovic a îndeplinit o formalitate.

În cele din urmă, oaspeții au reușit să întoarcă scorul în primul minut al prelungirilor. Koljic a primit o pasă de la Constantin și a trimis un șut violent de la aproximativ 20 de metri, care l-a lăsat fără nicio șansă pe Moldovan.

Astfel, Rapid a pus punct parcursului impecabil din primele șase etape, pierzând primul meci din acest sezon și încasând primele goluri. După acest rezultat, echipa pregătită de Mihai Iosif rămâne pe locul al doilea, în timp ce Universitatea Craiova a urcat pe locul 5.

VIDEO cu rezumatul meciului Rapid - Universitatea Craiova 1-2:

Rapid-Universitatea Craiova, Live Video Digi Sport 1, de la ora 21:00. Giuleştenii, în faţa celui de-al 7-lea val

Echipa lui Mihai Iosif e decisă să reziste şi celui de-al şaptelea val şi să păstreze intactă poarta lui Horaţiu Moldovan. Foarte mulţi se aşteaptă ca reduta condusă de Săpunaru să cedeze, însă căpitanul giuleştenilor şi ai săi se încăpăţânează şi rezistă. Au făcut-o cu Chindia, Mioveni, Farul, FC Argeş, FCSB şi FC Botoşani.

Mai mult, vişiniii au obţinut 5 victorii în cele 6 meciuri amnintite şi se află pe locul 2 în clasament, la numai două puncte de liderul CFR Cluj, poziţie care îi îndeamnă pe suporteri să viseze.

Oltenii speră să oprească Rapidul. Rapid-Universitatea Craiova, Live Video de la ora 21:00, pe Digi Sport 1. În 2015 Craiova a semnat sentinţa Rapidului

Laurenţiu Reghecampf speră ca echipa să fie şi mai pregătită decât la ultimul meci, cel cu Gaz Metan Mediaş, scor 1-0, şi să plece de la Bucureşti cu toate punctele.

Aşa au făcut oltenii în mai 2015, tot la Bucureşti, iar acel meci a fost, practic, cel care a năruit speranţele Rapidului lui Bergodi pentru evitarea retrogradării. Rapid a condus cu 1-0 prin golul lui Daniel Niculae, dar oaspeţii au întors rezultatul în doar două minute prin Mateiu şi Nuno Rocha.

Până atunci giuleştenii avuseseră un parcurs extraordinar în retur, inclusiv cu victorie în Ghencea, şi sperau într-o salvare miraculoasă de la retrogradare. S-a picat în liga secundă, apoi a venit falimentul şi reluarea unei poveşti frumoase din Liga a 5-a.

Rapid Rapid
  • 90+5 final

Final de meci. Rapid - Universitatea Craiova 1-2.

• 90+2 cg cg

Koljic primește cartonașul galben.

• 90+1 g g

GOL Universitatea Craiova! Constantin îi lasă mingea lui Koljic, iar atacantul oltenilor trimite un șut violent din afara careului, lăsându-l pe Moldovan fără nicio șansă.

• 90 s s

Alami intră în locul lui Hlistei.

• 83 g g

GOL Universitatea Craiova! Cîmpanu trage de la distanță, mingea izbește bara și sare în preajma careului de șase metri, de unde Markovic reia cu poarta goală.

• 76 oc oc

Ocazie Universitatea Craiova. Cîmpanu execută un corner, Koljic se înalță și trimite o lovitură de cap cu pământul, care nu prinde însă cadrul porții.

• 75 s s

Florica intră în locul lui Ilie.

• 75 s s

Nastos intră în locul lui Carnat.

• 70 oc oc

Ocazie Universitatea Craiova. Baiaram pătrunde din nou din partea stângă spre centru, trimite un șut cu efect la colțul lung, care se duce puțin pe lângă poarta lui Moldovan.

• 65 cg cg

Markovic primește cartonașul galben.

• 60 cg cg

Ivanov primește cartonașul galben.

• 60 oc oc

Ocazie Universitatea Craiova. Același Baiaram expediază un șut din afara careului, iar Moldovan are un nou reflex de excepție și respinge în lateral. Koljic urmărește balonul, trimite o centrare pe jos, însă aceasta traversează careul Rapidului.

• 57 oc oc

Ocazie Universitatea Craiova. Baiaram trage la colțul lung, Moldovan este învins, însă mingea se izbește de bară și revine la Nistor, al cărui șut este respins de portarul Rapidului în transversală.

• 54 s s

Koljic intră în locul lui Gustavo.

• 54 s s

Ivanov intră în locul lui Vlădoiu.

• 48 fm

Fanii lui Rapid aruncă o petardă în teren, iar aceasta explodează lângă portarul Universității Craiova, care este rănit. Pigliacelli are nevoie de îngrijiri medicale, însă în cele din urmă își revine și continuă partida.

Baiaram intră în locul lui Vătăjelu.

Vînă intră în locul lui Fedele.

• 46 sr1

Începe repriza a doua.

• 45+3 fr1

La pauză, Rapid - Universitatea Craiova 1-0.