FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-POLITEHNICA IASI, SUPERLIGA SUPERBET (16.12.2023)
Costel Gâlcă a făcut anunțul! 3 jucători sunt OUT pentru meciul cu Rapid
FOTBAL:FCSB-FC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (25.02.2024)
Exclusiv 200 de minute! Atât a jucat la FCSB, iar Gigi Becali a luat decizia: ”Nici nu l-am văzut”
Rapid Rapid
4 - 1
UTA UTA
Mi 28.02.2024 21:00

Rapid - UTA Arad 4-1. Giuleștenii au urcat pe locul doi în SuperLigă! Rrahmani a reușit ”dubla”

28.02.2024, 23:00

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida Rapid - UTA Arad, din etapa cu numărul 28 a SuperLigii, s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 4-1.

Partida a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Rapid - UTA Arad 4-1

Partida din Giulești a început tare. Albion Rrahmani a deschis scorul, după doar 54 de secunde. A profitat de o eroare în defensivă arădenilor și a marcat. După doar 12 minute, puștiul Robert Bădescu, înlocuitorul lui Andrei Borza, a dus scorul la 2-0, în urma unui corner. A fost primul său gol în SuperLigă, care a venit chiar la debut.

Arădenii au redus din diferență, în minutul 44, prin Claudiu Micovschi. Fotbalistul este împrumutat de giuleșteni la ”Bătrâna Doamnă”, astfel că a refuzat să celebreze reușita.

În repriza secundă, arădenii au ratat pe bandă rulantă, dar tot giuleștenii au fost cei care au marcat. Rrahmani a reușit ”dubla”, în minutul 82, iar Burmaz a stabilit scorul final, în prelungiri.

În urma acestui rezultat, Rapid a urcat pe locul 2 în SuperLigă, cu 51 de puncte, la 7 puncte distanță de FCSB. De partea cealaltă UTA Arad este pe locul 8, cu 37 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

După 5 victorii consecutive, Rapid a suferit prima înfrângere din 2024 în runda precedentă, 1-3 cu Poli Iași. În cazul unui succes în fața celor de la UTA, giuleștenii urcă pe poziția a doua în clasamentul SuperLigii și se apropie la 7 puncte de liderul FCSB, care va juca joi pe terenul celor de la FC Voluntari.

De partea cealaltă, ”Bătrâna Doamnă” a început anul cu o înfrângere, 0-4 cu FCSB, apoi a mers aproape perfect: 4 victorii și o remiză. Astfel, trupa lui Mircea Rednic s-a apropiat de locurile de play-off și, dacă va câștiga în Giulești, va ajunge pe poziția a 6-a.

• În tur, UTA - Rapid s-a încheiat la egalitate, 2-2.

Cele două formații s-au întâlnit de 70 de ori la nivelul primei ligi, iar între ele există un echilibru perfect: 25 de victorii Rapid, 20 de remize, 25 de succese UTA, golaveraj 96-96.

Rrahmani este golgheterul Rapidului în acest sezon, cu 9 reușite, în timp ce Micovschi și Fabry sunt cei mai buni marcatori ai arădenilor, cu câte 5 goluri.

Bergodi și Rednic s-au duelat în 10 rânduri din postura de antrenori. De 3 ori s-a impus italianul, 4 meciuri le-a câștigat ”Puriul”, iar 3 jocuri s-au terminat nedecis. Împotriva ”Bătrânei Doamne”, echipele antrenate de Cristiano Bergodi au evoluat de 6 ori: 3 victorii, două remize și o înfrângere. În schimb, Rednic a înfruntat-o de 14 ori pe Rapid ca tehnician: 5 succese, 6 rezultate de egalitate și 3 eșecuri.

Rapid - UTA Arad | LIVE VIDEO, ora 21:00, DGS 1. Rareș Pop și Cătălin Vulturar nu vor juca în Giulești

Mircea Rednic a dezvăluit că cei de la Rapid și-au luat măsuri de precauție legate de Rareș Pop și Cătălin Vulturar. Primul a semnat deja cu bucureștenii și va face pasul în vară, iar al doilea a fost împrumutat de giuleșteni la Arad până la finalul sezonului.

Avem interdicții pentru meciul ăsta, Vulturar si Rareș Pop”, a spus Rednic la conferința de presă. Apoi, antrenorul a continuat: ”E prevăzută o sumă dacă vor juca, e normal, dar nu e vorba doar de bani. E vorba despre ei, nu aș vrea să-i expun”, a mai spus ”Puriul”.

Andrei Borza și Alexandru Albu au fost excluși din lot de Rapid, după ce au petrecut într-un club, în urma înfrângerii cu Poli Iași. Mai mult, au fost amendați cu câte 10.000 de euro. Rednic i-a criticat pe cei doi, la conferința de presă premergătoare jocului.

Au un regulament, e vorba de respect la noi. Asta e problema la noi, jucătorii români se mulțumesc cu puțin. Nu știu când să bea, nu știu când… Nu știu nimic. E un amestec așa, dar banul e pe primul plan. Bani, bani, bani, performanța e pe locul doi. Nici eu nu aș accepta, chiar dacă am fi câștigat.

E vorba de oboseală, plus că joci la trei zile, dar nu e problema mea, nu știu cum o să fie. Sigur că sunt doi jucători titulari, e problema de jucător under și de fundaș stânga, dar eu zic că au soluții. Nu e prima oară când Borza nu a jucat, când a mai fost, parcă, suspendat sau accidentat, deci au soluții.

Iar de la mijloc în sus au calitate foarte bună și pot să facă diferența în atac. Trebuie să fim foarte atenți în momentul când pierdem mingea, să nu le dăm spații pentru că au viteză, au calitate de unu contra unu, tehnică bună, e o echipă puternică Rapidul”, a spus Rednic.

Clasamentul SuperLigii

Rapid Rapid
UTA UTA
  • 90+6 fr2

Final de meci în Giulești. Rapid a câștigat duelul cu UTA Arad, scor 4-1.

• 90+6 g
    Gol Rapid

GOOOL Rapid! Burmaz a punctat în prelungiri cu o reușită de senzație.