Exclusiv Reacția primarului din Iași, Mihai Chirica, după dezvăluirea lui Gigi Becali. ”Se pedepsește persoana!”
03.03.2020, 21:24Primarul Iașiului nu a rămas indiferent la dezvăluirea lui Gigi Becali, din urmă cu câteva zile. Mihai Chirica i-a dat replica patronului de la FCSB, care a spus că i s-au cerut 200.000 de euro pentru a aranja un meci cu Poli Iași.
![Mihai Chirica și Gigi Becali](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwMyUyRjAzJTJGMTE2Njg2NF8xMTY2/ODY0X2NoaXJpY2EtYmVjYWxpLmpwZyZ3/PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD0xNTBmNjk4/NDkxYzliYjJiNzg1N2NlMjhmNGNlMTAxMg==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
"Cu siguranţă, sunt destul de hazardante aceste afirmaţii, mai ales că vorbim şi despre o perioadă de timp care s-a scurs. Este echipa oraşului şi trebuie să avem grijă cum o expunem public. Nu aparţine Primăriei, dar asta nu însemană că nu o susţinem. În afară de propria mea persoană, pentru care pot să bag mâna în foc, în rest nu bag mâna în foc pentru nimeni.
De aceea cred că este hazardant să faci o asemenea afirmaţie fără probe. Un om matur şi care a trecut prin asemenea experienţe trebuie să aibă mare atenţie pentru ceea ce face şi nu ar trebui să răspundă nimeni pentru afirmaţiile domnului Becali, ci cel care a comis-o. Probabil că, din punct de vedere legal, penal, sunt intituţii care trebuie să aplice legea.
Din punct de vedere al clubului, nu văd o problemă de natură legală, pentru că nu s-a întâmplat absolut nimic. Nu se pedepseşte clubul, ci persoana. Eu ştiu pe cine, Doamne iartă-mă, l-a putut duce mintea să facă o asemenea prostie? Iar dacă a făcut-o, o să plătească şi să îşi ceară şi scuze public dacă are şi puţin bun simţ. Dar eu nu cred că a fost ceva, ci discuţii de colţ de masă, de colţ de stradă", a explicat Mihai Chirica la Fotbal Club.
Primarul Iașiului chiar a glumit pe tema unui posibil aranjament între Poli Iași și FCSB, însă de această dată în sens invers, având în vedere că moldovenii se luptă la retrogradare.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
"Acum nu ne mai facem speranţe, nu mai putem să negociem nimic cu domnul Becali, pentru că ei sunt în altă parte a campionatului", a glumit Chirica.
Gigi Becali, dezvăluiri compromițătoare: "Trebuia să fac un lucru să fiu campion: să dau 200.000 de euro. Atât mi s-a propus"
La finalul meciului Botoșani - FCSB 2-2, Gigi Becali a făcut o dezvăluire în direct la Digi Sport. Patronul de la FCSB a spus cât îl costa "aranjamentul" care făcea gruparea roș-albastră campioană în urmă cu două sezoane.
"Hai să îţi spun ceva: dacă voiam să fiu campion, trebuia să fac un singur lucru, să dau 200.000 de euro când am jucat cu Iaşiul ca să câştig meciul. Atâta mi s-a propus: domnule, îmi dai 200.000 şi îţi dăm meciul.
S-a întâmplat anul trecut (n.r.: în mai 2018), când jucam la Iaşi. Când nu mai au nevoie, fac (n.r.: aranjamente). Adică încearcă, şi-au atins obiectivul, nu mai aveau nimic, gata", a fost declarația lui Becali.
Meciul la care face referire Becali a avut loc în mai 2018, cu două etape înainte de finalul sezonului. FCSB a pierdut la Iași (0-1, gol Cristea în minutul 89), rezultat care avea să se dovedească decisiv și în urma căruia roș-albaștrii au pierdut titlul în favoarea CFR-ului.
Etichete: gigi becali , poli iasi , fcsb , mihai chirica
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...