Rupe FCSB tradiţia nefavorabilă în play-off? "Sunt doar două puncte diferenţă, le putem recupera în meci direct"
27.02.2018, 21:57FCSB a încheiat sezonul regulat al Ligii 1 pe locul 2, la patru puncte în urma liderului CFR Cluj. Diferenţa se va înjumătăţi, însă, astfel că roş-albaştrii sunt optimişti că vor rupe tradiţia nefavorabilă din ultimii ani.
![fcsb playoff argaseala](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYwMiUyRjI3JTJGODg0MzUwXzg4NDM1/MF9mY3NiLXBsYXlvZmYuanBnJnc9MTA2/MCZoPTYzNiZoYXNoPTQyNWY0NWM4MGQyYmRjMjU2MjZlOTU5YjUwNWRhMTcy.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
De când a fost introdus sistemul cu play-off în Liga 1, ocupanta primului loc la finalul sezonului regulat a cucerit titlul. Astra Giurgiu, în 2016, şi Viitorul, anul trecut, au devenit în premieră campioane, după ce s-au aflat pe prima poziţie după 26 de etape.
Roş-albaştrii au început play-off-ul de pe locul 5 în urmă cu doi ani şi de pe poziţia secundă în 2017. În 2016, echipa condusă de Laurenţiu Reghecampf a avut o revenire spectaculoasă şi a fost la un pas de a deveni campioană, dar a pierdut duelul decisiv cu Astra. Anul trecut, a încheiat campionatul la egalitate de puncte cu Viitorul, care a beneficiat de avantajul rezultatelor directe din play-off.
În ciuda faptului că tradiţia nu este de partea echipei sale, preşedintele Valeriu Argăseală este optimist că elevii lui Nicolae Dică vor deveni campioni la finalul sezonului.
"Gândiţi-vă că, totuşi, sunt două puncte diferenţă, două puncte pe care le putem recupera într-un meci direct", a declarat Argăseală, care prevede o luptă pasionantă pentru titlu.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
"Este o luptă foarte interesantă şi cred că sistemul în sine, cu play-off şi cu play-out, este unul interesant pentru cei care iubesc fotbalul. Bănuiesc că nu numai meciul cu CFR o să fie interesant, cum nici meciurile celelalte din play-off cu noi nu o să fie lipsite de interes. Majoritatea vor fi meciuri de văzut", a spus oficialul vicecampioanei.
Etichete: steaua , cfr cluj , viitorul , astra giurgiu , valeriu argaseala , play-off liga 1 , fcsb , playoff fcsb
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...