Video S-a accidentat "unul dintre cei mai buni portari pe care i-am avut în ultimul deceniu"!
articol scris de Digi Sport22.03.2026, 19:42
FC Botoșani a primit o adevărată lovitură în meciul cu Hermannstadt, din etapa cu numărul 2 din play-out.
SuperLiga Fotbal: Olanda - Norvegia, vineri, 21:45, DGS 1
Elite League U20: România - Polonia, vineri, 17:30, DGS 1
Este vorba de accidentarea lui Giannis Anestis (35 de ani), portarul grec al moldovenilor, care a impresionat prin evoluțiile sale din acest sezon.
Portarul Giannis Anestis s-a accidentat în partida Hermannstadt - FC Botoșani!
Goalkeeper-ul elen s-a confruntat cu probleme musculare în minutul 18, iar după intervenția medicilor a decis să continue partida. Nu a mai durat însă mult și după doar 4 minute s-a prăbușit pe gazon și a fost înlocuit. În poarta moldovenilor a intrat Kukic.
Giannis Anestis a impresionat prin evoluțiile sale și a fost lăudat în mai multe rânduri. De pildă, scriitorul Radu Paraschivescu a transmis în direct la Digi Sport că "Anestis e unul dintre cei mai buni portari pe care i-am avut (n.r. în SuperLigă) în ultimul deceniu".
VIDEO cu accidentarea lui Giannis Anestis în meciul Hermannstadt - FC Botoșani
Giannis Anestis a impresionat prin evoluțiile sale în SuperLiga României
Anestis a început fotbalul la Panionios, apoi a mai evoluat la AEK Atena, Hapoel Beer Sheva, IFK Goteborg, Panetolikos, Karmiotissa și AEL Limassol, înainte de a ajunge la gruparea moldoveană în 2024. Giannis Anestis a ajuns la FC Botoșani în 2024, iar contractul său se termină la finalul acestui sezon.
- 3 trofee are în palmares Giannis Anestis: titlul și Cupa în Grecia și Cupa Suediei.
- 300.000 de euro este cota de piață a lui Giannis Anestis, conform site-ului de specialitate Transfermarkt
Giannis Anestis și familia sa
Galerie Foto
Etichete: accidentare , cel mai bun portar , video hermannstadt botosani , giannis anestis
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
În urma unui atac asupra orașului Bandar Abbas, situat în apropierea Strâmtorii Ormuz, a murit...
















