Săpunaru a spus lucrurilor pe nume după ”criza” de la Rapid: ”Eu n-am pierdut în viaţa mea 3 meciuri la rând!”
articol scris de Digi Sport19.04.2024, 19:30
Cristian Săpunaru (40 de ani) a susținut o conferință de presă cu o zi înaintea derby-ului dintre FCSB și Rapid, din etapa a cincea a play-off-ului SuperLigii.
![sapunaru](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDcl/MkYxMyUyRjE3NjM1NzBfMTc2MzU3MF9z/YXB1bmFydS5wbmcmdz0xMDYwJmg9NjM2/Jmhhc2g9NmZlYjk2ZGQ3Yjk0Y2I5NmE5ZWU2ODNhNzhlODdiNjI=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
- Derby-ul FCSB - Rapid se joacă sâmbătă, de la 20:30, și va putea fi urmărit ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.
Cristian Săpunaru recunoaște că Rapidul nu trece prin cele mai bune momente și că are nevoie de o victorie în meciul cu FCSB
”Noi (n.r. Rapid) venim după patru înfrângeri, iar ei (n.r. FCSB) după patru victorii. E un derby și trebuie să îl jucăm pentru suporteri. Grea nu a fost doar săptămâna asta, ci toate cele patru săptămâni, pentru că nu ne ridicăm la nivelul la care trebuie.
Asta pentru că eu consider că avem o echipă valoroasă. Eu n-am pierdut în viața mea trei meciuri la rând, acasă (n.r. pe teren propriu). E prima oară când mi se întâmplă.
Pentru mine 'Giuleștiul' (n.r. 'Superbet Arena') era o fortăreaţă, dar în perioada asta s-a transformat într-un teren al adversarilor.
E un moment greu pentru toată lumea, și în galerie s-a întâmplat ce s-a întâmplat... (n.r. face referire la arestarea lui Liviu Ungurean). Dar împreună trebuie să știm să gestionăm momentele astea.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Nu știu ce s-a întâmplat, cum s-a ajuns în situaţia asta, dar trebuie să o gestionăm cumva, iar cel mai bun mod ar fi cu o victorie în derby.
Trebuie să încercăm să câștigăm ca să ne revenim. Acesta e un lucru important pentru toată suflarea rapidistă!”, a declarat Săpunaru, înaintea meciului cu FCSB.
- Cristian Săpunaru s-a întors la Rapid în vara anului 2021.
- Cristian Săpunaru are 36 de selecții pentru naționala României, pentru care a jucat în perioada 2008-2019.
Cristian Săpunaru a declarat înainte de FCSB - Rapid, că Bergodi nu a venit să își ia la revedere de la lotul Rapidului, după ce a fost demis
Printre altele, Săpunaru a vorbit și despre plecarea lui Cristiano Bergodi, de la giuleșteni.
”Au fost patru săptămâni grele. Nu ne ridicăm la nivelul la care trebuie. Nu știu ce s-a întâmplat, nu știu de ce s-a ajuns în situația asta. Trebuie să gestionăm momentul acum. Nu a venit să își ia la revedere (n.r. Cristiano Bergodi).
Nu știu dacă din motive personale. Mi-a transmis un mesaj pentru băieți (n.r. jucătorii Rapidului). I-am trimis și eu un mesaj din partea lor și a mea. Eu îl respect foarte mult, l-am avut ca antrenor de patru ori.
Nu cred că a vrut să vină pentru că ar fi fost supărat pe cineva. Îi doresc tot binele și poate o să revină în fotbalul românesc, poate chiar la Rapid”, a declarat Săpunaru la conferința de presă, înaintea jocului cu FCSB.
- Cristiano Bergodi a plecat de la Rapid a doua zi după înfrângerea cu Sepsi, scor 0-1, în etapa a 4-a a play-off-ului SuperLigii.
Etichete: cristian săpunaru , sapunaru criza , criza rapid , infrangeri rapid
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...