FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Manea a spus totul despre haosul de la CFR Cluj: ”E nevoie de un antrenor ca lumea. Să fie seriozitate”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
FCSB - Rapid, LIVE VIDEO, de la 20:30, Digi Sport 1. Cu o victorie, ”roș-albaștrii” sunt la doar un pas de titlu
Dan Petrescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc
Sepsi Sepsi
2 - 2
Lu 06.03.2023 20:30

Sepsi - CFR Cluj 2-2. Campioana ratează șansa de a deveni lider. Covăsnenii află în ultima etapă dacă prind play-off-ul

06.03.2023, 20:20

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a plecat cu o remiză de pe terenul lui Sepsi. În etapa a 29-a, Sepsi - CFR Cluj s-a terminat 2-2, iar campioana a ratat șansa să revină pe primul loc. De cealaltă parte, covăsnenii află în ultima etapă dacă prind play-off-ul.

Sepsi - CFR Cluj 2-2. Covăsnenii au condus cu 1-0 și apoi au fost conduși

Meciul a început foarte alert, cu un șut din scurt al lui Boateng, care l-a nimerit în față pe Tamas, în minutul 1. Peste câteva secunde, Sepsi a dat replica, dar șutul lui Tudorie, cu efect, a ocolit poarta.

La scurt timp, Petrila a trimis peste poartă din poziție foarte bună. Cu toate că CFR se afla la stăpânirea jocului, cei care au deschis scorul au fost covăsnenii, în minutul 10, prin Mark Tamas. Echipa lui Dan Petrescu a avut apoi două șanse într-un minut, prin Boateng și Petrila.

Covăsnenii au răspuns prin contraatacul lui Matei, care i-a pasat lui Ștefănescu, dar mijlocașul nu a nimerit poarta. Petrila a ratat din nou, iar Kolinger și Muhar l-au scos în evidență pe portarul Niczuly.

Sepsi - CFR Cluj 2-2. Campioana a ratat șansa de a reveni pe primul loc

CFR a egalat în minutul 32, după o fază "specialitatea casei", lovitură liberă Deac și cap Yuri. După alte 4 minute, echipa lui Petrescu a preluat conducerea prin golul lui Janga.

Repriza secundă a început cu ocazia lui Păun, iar Clujul a ratat prin Krasniqi. Sepsi a forțat egalarea și a reușit-o. După o ocazie a lui Ninaj, Safranko a făcut 2-2 în minutul 73.

Până la final, Rondon nu a ajuns la o minge pe care scria gol, iar Yuri a reluat din foarfecă, dar nu a nimerit poarta. Șutul lui Cvek, din prelungiri, nu a mai schimbat nimic, iar Sepsi - CFR Cluj s-a terminat 2-2.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - CFR Cluj 2-2:

Sepsi și CFR Cluj se întâlnesc la Sf. Gheorghe, luni seară, într-un meci cu foarte multe implicații. Oricare din echipe pierde, își face viața foarte grea înaintea ultimei etape de campionat.

Sepsi riscă să rateze intrarea în play-off pentru că mai are un singur punct în fața celor de la U Craiova 1948, iar în ultima rundă se va deplasa la București pentru meciul cu FCSB. În schimb, oltenii vor evolua în despasare, la Sibiu, cu Hermannstadt, într-o partidă, măcar la prima vedere, mai ușoară.

Sepsi - CFR Cluj, Live Video 20:30, Digi Sport 1. Niciuna nu-și permite să piardă meciul pentru a nu-și pune în pericol obiectivul

• 15 meciuri directe au jucat Sepsi și CFR Cluj în Liga 1
  • 12 meciuri directe a câștigat CFR
  • un singur joc direct a câștigat Sepsi
  • două meciuri dintre Sepsi și CFR Cluj s-au terminat la egalitate

În plus, avem de așteptat și verdictul apelului depus de olteni după ce Comisia de Disciplină a decis să dea 3-0 la masa verde după meciul direct, întrerupt de arbitrul Andrei Chivulete pentru scandări xenofobe.

Ceferișii lui Dan Petrescu nu-și permit nici ei să piardă pentru că ar rămâne pe locul 2 înaintea jocului cu U Cluj, din ultima etapă.

O ultimă etapă în care vom mai avea și Farul-Rapid, adică adevărate finale de încheiere a celor 30 de etape.

Nemulțumirile lui Dan Petrescu după eliminarea din cupele europene

"Zero aprecieri la România și la CFR. V-am mai zis eu cu Mondialele, 40 de ani! O să vedeți și cu cupele europene. Mai stați puțin. Când vom mai ajunge în primăvara europeană, o să ajungeți la vorbele mele. Bine!

Nu mai ajungem în primvara europeană în România, doar CFR poate mai ajunge. Altă echipă nu va mai ajunge, o să vedeți. Lazio a jucat de la egal la egal cu noi, diferența a fost Immobile, acum a bătut-o pe Napoli care e cea mai bună echipă din Europa la ora asta.

Asta înseamnă că am făcut un meci bun. Doar atât am vrut și noi, o apreciere mică. CFR a făcut o figură extraordinară cu Lazio", a spus Dan Petrescu, la conferința de presă premergătoare meciului dintre Sepsi și CFR Cluj.

Dan Petrescu ia apărarea echipei sale după ce s-a spus că echipa sa este favorizată. Diseară se va juca Sepsi-CFR, Live Video de la ora 20:30, pe DGS 1

• Sepsi - CFR Cluj, Live Video de la ora 20:30, pe DGS 1. Abonații RCS-RDS mai pot viziona partida pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

"Nu înțeleg de ce s-a zis că au fost greșeli pro CFR, pentru că acele greșeli au fost întoarse de VAR. Penalty, care n-a fost, am ratat. Am dat gol, s-a dat fault. Am luat roșu, până la urmă n-au fost greșeli.

S-a spus că a fost un penalty la Sava și un penalty la Lovro (n.r. Cvek). Cred că mai clar a fost penalty-ul la Lovro. CFR n-a fost avantajată în niciun caz la acel meci.

A fost o exagerare, pentru că CFR a fost dezavantajată tot sezonul. Acum se încearcă, înainte de play-off, să se spună că CFR e avantajată de arbitri. Dar statistica spune altceva!

Se pune presiune invers, pentru că nu mai suportă nimeni să fie CFR pe primul loc, asta e clar. S-a plictisit toată lumea de noi!

Va fi război în play-off, și cu VAR, și fără VAR. Am crezut că dacă vine VAR-ul va fi liniște, dar m-am înșelat", a spus Dan Petrescu, în cadrul unei conferințe de presă

CFR Cluj a fost amendată drastic și riscă scoaterea din cupele europene dacă recidivează

UEFA, prin Comisia de Control Financiar al Cluburilor, i-a dat campioanei României, CFR Cluj, cea mai mare amendă dintre cele 8 cluburi penalizate pentru că au avut datorii către jucători de-a lungul sezonului, plus suspendarea pentru trei sezoane din cupele europene dacă va recidiva în perioada următoare. Antrenorul ceferiștilor nu are însă vreo problemă cu această situație.

"Pe mine nu mă afectează, sunt antrenor, îmi fac treaba în continuare. Trebuie să întrebați conducerea, nu pe mine. Eu vreau să câștig meciuri. Mi s-a spus că nu e nicio problemă. Dar Balaj, Mara, Bilașco pot să răspundă detaliat.

Nu văd nicio problemă. Nu e nicio șansă ca noi să fim suspendați (n.r. – din cupele europene). Asta a zis și UEFA, doar dacă va mai fi o abatere, dacă nu cred că se va mai întâmpla", a mai spus Dan Petrescu.

Sepsi Sepsi
  • 90+4 fr2

Sepsi - CFR Cluj se termină 2-2.

• 90+4 oc
    Ocazie CFR Cluj

Cvek șutează din prima, dar pe lângă poartă.

• 86 s
    Schimbare CFR Cluj

Hoban intră în locul lui Muhar.

• 86 s

Yeboah intră în locul lui Krasniqi.

• 85 oc

După o centrare din corner, Yuri reia din foarfecă, dar trimite pe lângă poartă.

• 81 oc
    Ocazie Sepsi

Ion Gheorghe centrează, Rondon nu ajunge la minge, iar Păun trimite peste poată din 3 metri.

• 78 s

Cvek intră în locul lui Deac.

• 78 s

Fica intră în locul lui Petrila.

• 73 g
    Gol Sepsi

Ion Gheorghe centreaz, Safranko preia nestingherit în careu, de lângă Kolinger, și egalează.

• 72 oc

După o centrare din corner, Ninaj reia cu capul, dar Scuffet reține.

• 70 s
    Schimbare Sepsi

Rondon intră în locul lui Tudorie.

• 70 s

Ion Gheorghe intră în locul lui Ștefănescu.

• 68 oc

Braun e lansat pe dreapta, câștigă duelul cu Ștefănescu și centrează în fața porții, de unde Krasniqi reia peste.

• 62 s

Dimitrov intră în locul lui Bălașa.

• 57 s

Papa intră în locul lui Francisco Junior.

• 55 cg
    Cartonaş galben Sepsi

Francisco Junior e avertizat.

• 51 oc

Tudorie centrează cu exteriorul în fața porții, dar Păun trimite pe lângă.

La pauză, Sepsi - CFR Cluj 1-2.

• 36 g
    Gol CFR Cluj

Petrila centrează pentru Janga, care preia în careu, pivotează de lângă Tamas și înscrie.

• 32 g

Deac centrează din corner, iar Yuri egalează cu o lovitură de cap.

• 31 oc

Muhar șutează din afara careului, dar Niczuly respinge de la rădăcina barei.

• 28 oc

Deac centrează din lovitură liberă, Kolinger reia cu capul, dar portarul respinge cu un reflex foarte bun.

• 26 oc

O minge prelungită cu capul ajunge la Petrila, care trimite și el cu capul, dar pe lângă poartă.

• 15 oc

Pe contraatac, Matei centrează pentru Ștefănescu, care trage la colțul lung, dar nu nimerește ținta.

• 14 oc

După o centrare din corner, Boateng deviază pe bara a doua, unde apare Petrila, însă acesta trimite peste poartă.

• 14 oc

După o nouă aruncare lungă de la margine, mingea e respinsă până la același Boateng, care șutează din prima, dar balonul e deviat și iese în corner.

• 10 g
    Gol Sepsi

Ștefănescu centrează din lovitură liberă, iar Mark Tamas deschide scorul cu o lovitură de cap.

• 9 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Kolinger e avertizat.

• 4 oc

Petrila primește o pasă în centrul careului, dar șutează mult peste poartă, din poziție foarte bună.