andrei-vlad
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (6.04.2024)
Etapa a 8-a din play-off și play-out: CFR Cluj - Rapid se joacă în ziua de Paște! Când va juca Universitatea Craiova - FCSB
3
Video Gigi Becali a râs în hohote: ”Îmi dă 30 de milioane. Eu vreau 35! M-am săturat, plec”
Etapa 7 Superliga: Politehnica Iasi-UTA Arad
Play-out
Sepsi Sepsi
4 - 0
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 04.03.2024 17:00

Sepsi - FC Voluntari 4-0. Covăsnenii fac spectacol și rămân în cursa pentru play-off

04.03.2024, 18:50

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus cu scorul de 4-0 în fața celor de la FC Voluntari în etapa cu numărul 29 din SuperLiga României.

Formația din Sfântu Gheorghe își păstrează astfel șanse la play-off și ocupă locul șapte în clasament, cu 40 de puncte. De cealaltă parte, FC Voluntari rămâne pe locul 14, cu 27 de puncte, la o singură lungime în fața lui Dinamo.

Sepsi - FC Voluntari 4-0. Covăsnenii pot spera la play-off

Formația pregătită de Bernd Storck a deschis scorul rapid, prin Marius Ștefănescu, care a transformat un penalty controversat acordat de Marcel Bîrsan.

Cea mai mare ocazie a ilfovenilor a venit pe finalul primei reprize, însă elevii lui Nicolae Dică nu au reușit să restabilească egalitatea pe tabelă.

În repriza a doua, covăsnenii s-au dezlănțuit și au marcat de trei ori în doar câteva minute. Varga a punctat în minutul 53 cu o execuție superbă din afara careului, apoi Matei a înscris și el cu un șut de calendar, iar Ștefănescu a făcut ”dubla” cu un șut din fața porții.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - FC Voluntari 4-0

Cu 40 de puncte, formația din Sf. Gheorghe le-ar egala pe Hermannstadt și UTA, locurile 7, respectiv 8, și ar fi la un punct în spatele celor de la U Cluj, locul 6 cu 41 de puncte, și Farul, locul 5 cu 42 de puncte.

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona partida pe aplicația Digi Sport site-ul digisport.ro, pe teritoriul României

Voluntari nu-și revine nici cu Nicolae Dică pe bancă, iar echipa a ajuns pe locul 14, cu 27 de puncte. Și cu o victorie, locul nu ar putea fi schimbat, dar ar fi foarte important să nu piardă contactul cu locul 12, pe care este Poli Iași, 32 de puncte, aflată pe prima poziție deasupra barajului.

La o vedere generală asupra duelului direct dintre cele două echipe în prima ligă, Sepsi are 3 victorii, Voluntari 7, iar 7 meciuri s-au terminat la egalitate.

Partida tur dintre cele două echipe s-a terminat 2-0 pentru Sepsi, pe terenul de la marginea Bucureștiului.

Ocazie Sepsi

Ștefan centrează de pe partea stângă, Ștefănescu are o execuție superbă din careu, dar Fernandez respinge.

• 74 oc

Varga șutează de la distanță, dar Fernandez respinge în lateral.

• 72 s
    Schimbare FC Voluntari

Nemec este înlocuit cu Florea.

• 72 s

Kevin Varga este înlocuit cu Roland Varga.

Gol Sepsi

Ștefănescu ține bine de minge în careul advers și îl învinge pe Jesus Fernandez cu un șut din unghi.

• 58 g
    Gol Sepsi

Matei înscrie un gol superb cu o execuție de la marginea careului.

• 53 g
    Gol Sepsi

Kevin Varga șutează cu dreptul din afara careului și îl învinge pe Jesus Fernandez.

• 51 oc

Marius Ștefănescu trimite pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Dumiter este înlocuit cu Ciobanu.

Crepulja este înlocuit cu Răduț.

Popescu este înlocuit cu Andrei.

• 45+1 oc
    Ocazie FC Voluntari

Carnat centrează de pe partea stângă, Dumiter ratează execuția, balonul sare la Nemec, care șutează în Ciobotariu, iar minge ajunge din nou la Dumiter, care îl ia la țintă pe Florin Ștefan.

• 38 oc

• 32 oc

Florin Ștefan șutează de la distanță, dar balonul este respins și iese în afara terenului.

• 17 oc

Ilfovenii combină frumos în careul advers, balonul ajunge la Nemec, care șutează peste poartă.

• 11 gp
    Gol din penalty Sepsi

Ștefănescu deschide scorul de la punctul cu var.

• 9 p
    Penalty

Penalty controversat la Sfântu Gheorghe! Matei pătrunde în careu, dar cade după ce este atins ușor de Carnat.