FOTBAL:UNIVERSITATEA CLUJ-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (19.02.2024)
U Cluj pregătește un nou transfer, după ce l-a convins pe Ovidiu Popescu: ”Îl vrem”
Exclusiv Începe ”revoluția”! Primele transferuri pregătite de Neil Lennon la Rapid
Exclusiv Surpriză! Cine va fi noul președinte de la Rapid, după ce s-a anunțat oficial plecarea lui Daniel Niculae
Sepsi Sepsi
2 - 5
FCSB FCSB
Du 24.09.2023 21:00

Sepsi – FCSB 2-5. Meci nebun la Sf. Gheorghe! Demonstrație de forță pentru trupa lui Charalambous

24.09.2023, 22:53

• Futsal: CFR Timișoara - United Galați, marți, 17:00, DGS 3

• Media: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1

FCSB s-a impus cu scorul de 5-2 pe terenul celor de la Sepsi, într-un meci din etapa cu numărul 10 a SuperLigii.

Trupa lui Elias Charalambous a obținut cea mai clară victorie a sezonului și a marcat 5 goluri pe terenul lui Sepsi, una dintre cele mai bune defensive din România.

Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru FCSB, care a marcat prin Adrian Șut, în minutul 6. După doar 5 minute, bucureștenii s-au desprins pe tabelă, grație lui Darius Olaru, care a înscris un gol superb.

Actul secund a avut-o pe Sepsi în prim-plan, iar gazdele au marcat repede, prin Safranko, în minutul 51. FCSB a răspuns prin Florinel Coman, care a trimis mingea în poartă în minutul 57.

În minutul 60, Sepsi a marcat din nou, prin Alimi, iar vicecampioana României a răspuns rapid, prin reușitele lui Octavian Popescu (min. 69) și Damjan Djokovic (min. 75, penalty).

În urma acestui rezultat, FCSB se distanțează pe primul loc în clasament, cu 25 de puncte acumulate în 10 meciuri jucate. De cealaltă parte, Sepsi este pe poziția a 7-a și are 12 puncte acumulate în 8 meciuri jucate.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - FCSB 2-5

Sepsi - FCSB 2-5

FCSB vine după remiza de la Sibiu cu Hermannstadt, scor 2-2, acolo unde Joiskym Dawa a greșit flagrant și a comis un penalty și a fost eliminat.

După nouă etape jucate, formația roș-albastră este lider în clasament cu 22 de puncte acumulate, fiind la trei lungimi în fața celor de la CFR Cluj, însă cu un meci în plus.

De cealaltă parte, Sepsi a fost învinsă în etapa precedentă de Universitatea Craiova, scor 1-2, pe ”Ion Oblemenco”.

În acest moment, covăsnenii se află pe locul șapte cu 12 puncte, însă cu două partide disputate în minus.

Liviu Ciobotariu a lăudat-o pe FCSB

La conferința de presă premergătoare partidei, Liviu Ciobotariu (52 ani) a avut doar cuvinte de laudă la adresa celor de la FCSB. Antrenorul lui Sepsi se așteaptă la o atmosferă de zile mari la Sfântu Gheorghe, acolo unde tribunele vor fi pline.

"FCSB are un lot foarte bun, echilibrat valoric. În special în linia de mijloc și cea de atac sunt jucători foarte tehnici, care pot decide în orice moment soarta jocului. Olaru este foarte important, va trebui să fim foarte atenți să nu le dăm spații, să nu-i lăsăm să joace. Compagno este într-o formă foarte bună, Coman, Șut… și cei 2 apărători centrali.

FCSB cedează foarte greu puncte, este o echipă mediatizată și iubită în România, pe unde merge ea stadioanele sunt pline. Clar este o forță în fotbalul românesc, dar trebuie să ne facem jocul nostru, să eliminăm greșelile de la meciul trecut și să avem atitudine și personalitate. E altă stare de spirit cu stadionul plin, jucătorii sunt mult mai motivați, vor să arate că sunt într-o formă bună, vor să scoată un rezultat pozitiv.

Dacă atitudinea noastră va fi potrivită, putem face meciuri bune. Am arătat asta în Europa. Dacă acolo am arătat că putem, înseamnă că și duminică trebuie să arătăm la fel. Atmosfera este foarte bună, am pierdut la Craiova și sper să nu se mai întâmple. Nu eram suficient de proaspeți. Acum am avut o săptămână tare de antrenamente și sperăm să se vadă duminică”, a declarat Liviu Ciobotariu.