FOTBAL:FC BOTOSANI-PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (24.07.2023)
Petrolul - FC Botoșani, Live Video 17:30, Digi Sport 1. Ploieștenii riscă mult dacă nu vor câștiga
octavian-popescu
Foto Octavian Popescu a sărbătorit pe teren alături de persoana acuzată că-l distruge. Ce spunea Becali în urmă cu câteva luni
FOTBAL:FCSB-FC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (25.02.2024)
Exclusiv 200 de minute! Atât a jucat la FCSB, iar Gigi Becali a luat decizia: ”Nici nu l-am văzut”
Digi Gol
Sepsi Sepsi
1 - 2
Rapid Rapid
Sb 27.08.2022 21:45

Sepsi - Rapid 1-2. Giuleștenii au întors scorul și au provocat trupei lui Bergodi prima înfrângere. Super gol Alex Ioniță

27.08.2022, 23:40

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Punct ochit, punct lovit pentru Rapid, care s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Sepsi, în etapa a șaptea. Alex Ioniță a marcat superb golul victoriei, iar Mutu a jucat apoi "italienește" împotriva trupei lui Bergodi.

Partida a început în forță, cu șutul lui Bărbuț, urmat de execuția lui Rondon, peste câteva minute, dar portarul a fost pe fază.

Sepsi a primit un penalty cu ajutorul VAR-ului, după o decizie care a durat peste 5 minute, iar Rondon a deschis scorul de la 11 metri în minutul 21. Rapidul a egalat peste 6 minute, când Sefer a fost la locul potrivit după o greșeală a portarului.

A urmat ocazia lui Dugandzic, iar la cealaltă poartă, Ștefănescu nu a avut precizie. În prelungirile primei părți, Ioniță a dat lovitura pentru Rapid, cu un super gol.

Sepsi - Rapid 1-2. Covăsnenii au suferit prima înfrângere din acest campionat

Repriza a doua a început cu o ocazie a Rapidului, urmată de o oportunitate a lui Ștefănescu la poarta lui Moldovan, care a respins spectaculos.

Nici Ion Gheorghe nu a avut mai mult noroc, iar apoi, portarul Rapidului a ieșit la timp și a degajat din fața lui Bărbuț. Giuleștenii au mai avut apoi o ocazie bună, când Papeau a făcut ce a vrut cu Dimitrov, i-a pasat lui Dugandzic, care nu l-a putut bate pe portar.

Pe final, șutul lui Onea a trecut peste poartă, iar ultima șansă le-a aparținut covăsnenilor, prin Golofca. Astfel, Sepsi - Rapid s-a terminat 1-2, iar giuleștenii i-au provocat prima înfrângere trupei lui Bergodi și au trecut din nou pe primul loc, cel puțin provizoriu.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - Rapid 1-2:

Etapa cu numărul 7 din Liga 1 continuă în weekend pe Digi Sport cu două meciuri, iar unul dintre este Sepsi - Rapid

• Sepsi - Rapid se joacă de la ora 21:45 și poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

Sepsi - Rapid, Live Video, 21:45, Digi Sport 1. Situații similare în clasament pentru cele două echipe

Înainte de disputa de pe noua arenă din Sf. Gheorghe, Sepsi se clasează pe locul 4 în Liga 1. Trupa lui Cristiano Bergodi este neînvinsă în această ediție, însă este și "regina remizelor", cu 4 rezultate de egalitate.

În cel mai recent meci, Sepsi s-a impus in extremis pe terenul lui 'U' Cluj, scor 1-0. Alb-roșii au 10 puncte după primele 6 etape din Liga 1.

De partea cealaltă, Rapid vine și ea după o victorie cu același scor, contra celor de la UTA, 1-0. Giuleștenii sunt pe poziția secundă în campionat, cu 12 puncte.

În cazul unei victorii, Rapid va deveni noul lider al campionatului. Cel actual, Farul, tot cu 12 puncte, va juca duminică pe terenul lui CFR Cluj.

Sepsi - Rapid, Live Video, 21:45, Digi Sport 1. Adrian Mutu l-a lăudat pe Cristiano Bergodi, înainte de duelul direct

Pentru Adrian Mutu este şi un meci mai special, deoarece îl va întâlni pe antrenorul Cristiano Bergodi, cel care s-a aflat sezonul trecut pe lista Rapidului pentru înlocuirea lui Mihai Iosif, dar faptul că era sub contract i-a făcut pe vişinii să bată în retragere.

"Cred că în sezonul acesta avem mulți antrenori buni, cred că se vede că e un sezon mai greu decât în anii precedenți, cu echipe care pot să surprindă și să scoată puncte contra unei echipe ca CFR-ul, care e campioană de 5 ani încoace.

Nu știu ce să spun de Bergodi, am jucat împotriva lui o dată, atunci am avut eu câștig de cauză. E un antrenor foarte bun, o demonstrează și la Sepsi.

E o echipă care joacă bine, e puternică și cu o organizare defensivă bună", a declarat Adrian Mutu la conferinţa de presă dinaintea meciului.

Sepsi Sepsi
Rapid Rapid
  • 90+3 fr2

Sepsi - Rapid se termină 1-2.

• 84 oc
    Ocazie Sepsi

Golofca șutează din afara careului, dar portarul reține în doi timpi.

• 80 oc
    Ocazie Rapid

Mățan combină cu Pănoiu, care îi așează mingea lui Onea, dar șutul său trece peste poartă.