Oficial Poli Iași are un nou antrenor, la două zile după ce l-a demis pe Leo Grozavu. ”Bun venit!”
Reacția lui Leo Grozavu, după ce a fost demis de la Poli Iași: ”Aș fi luptat până la capăt”
Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc
Sepsi Sepsi
2 - 2
Rapid Rapid
Sb 02.10.2021 20:30

Sepsi - Rapid 2-2. Giuleștenii au avut 2-0. Covăsnenii rămân fără victorie tocmai din prima etapă

02.10.2021, 21:28

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Rapidiștii au scăpat printre degete victoria de pe terenul lui Sepsi, din etapa a 11-a. Au condus cu 2-0, dar au fost egalați și au jucat în 10 oameni din minutul 61.

Sepsi - Rapid 2-2. Covăsnenii nu au mai câștigat din prima etapă

Partida a început furtunos, cu golul Rapidului, din minutul 3, marcat de Goge. Covăsnenii, care au jucat fără Leo Grozavu, demis recent, au dat replica prin Ninaj, iar apoi același fundaș nu a reușit să înscrie din câțiva metri.

În minutul 9 s-a făcut deja 2-0, prin reușita lui Alami, iar Bălan a trecut și el pe lângă o minge pe care scria gol. Sepsi a redus diferența în minutul 28, după ce Luckassen a transformat un penalty.

Tot Sepsi a presat, iar șutul lui Aganovic a ocolit vinclul. Spectacolul a continuat. După o fază la care Sepsi a cerut penalty, același Luckassen a egalat cu o execuție frumoasă și tot el a mai trecut o dată pe lângă gol.

Sepsi - Rapid 2-2. Șase remize la rând pentru covăsneni

În repriza a doua, portarul lui Sepsi a respins de sub transversală "bomba" lui Junior Morais, însă covăsnenii au ratat mai mult. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Carnat, singur cu portarul.

După o oră de joc, rapidiștii au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Alami. O fază controversată a avut loc în minutul 76, când Sepsi a cerut penalty, dar arbutrul a dat lovitură liberă din afara careului.

Până la final, Golofca a mai avut o ocazie, iar Sepsi - Rapid s-a terminat 2-2. Este a șasea remiză consecutivă pentru covăsneni, care nu au mai câștigat din prima etapă.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - Rapid 2-2:

Meciul Sepsi Sfântu Gheorghe - Rapid București, din cadrul etapei a 11-a a Ligii 1, se dispută sâmbătă, de la ora 19:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea partidei directe, Sepsi este pe locul 12 în Liga 1, cu nouă puncte acumulate în 10 runde, în timp ce Rapid ocupă a șasea poziție a ierarhiei, cu 17 puncte.

Sepsi Sfântu Gheorghe - Rapid LIVE VIDEO, ora 19:30, în direct la Digi Sport 1

Sepsi Sfântu Gheorghe nu a mai câștigat în campionat din prima etapă, de la 2-0 cu Academica Clinceni, înregistrând de atunci trei înfrângeri și șase remize, dintre care ultimele cinci la rând.

Rezultatele din ultimele runde i-au fost ”fatale” antrenorului Leo Grozavu, cel care a fost demis chiar în această săptămână. Jocul cu Rapid a fost pregătit de Robert Ilyeș, secund în staff-ul lui Leo Grozavu.

Rapid, de partea cealaltă, formație care a început entuziasmant sezonul, nu a reușit să se impună în ultimele patru runde, în care a înregistrat două remize și două înfrângeri. La fel ca Sepsi, care a învins Farul cu 1-0, Rapid a câștigat în urmă cu mai bine de o săptămână în șaisprezecimile Cupei României, 5-4 cu CS Mioveni la loviturile de departajare.

Sepsi Sfântu Gheorghe - Rapid LIVE VIDEO, ora 19:30, la Digi Sport 1. Echipele probabile

Ocazie Sepsi

Achahbar centrează în careu, mingea e respinsă până la Golofca, dar șutul acestuia, din afara careului, trece pe lângă poartă.