FOTBAL:FC VOLUNTARI-UTA ARAD, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (8.04.2023)
Florin Pîrvu o putea antrena pe FC Voluntari mai devreme. ”Atunci am avut primele discuții”
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
Sepsi Sepsi
2 - 2
Voluntari Voluntari
Lu 19.03.2018 20:45

Sepsi - FC Voluntari 2-2. Ilfovenii au egalat în prelungirile unui meci cu trei penalty-uri

19.03.2018, 19:10

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Sepsi Sfântu Gheorghe a terminat la egalitate cu FC Voluntari, 2-2 (0-1), în etapa a doua a fazei play-out a Ligii 1.

Sepsi a scăpat printre degete victoria la primul său meci jucat la Sfântu Gheorghe în Liga 1, care a fost şi primul jucat în nocturnă pe stadionul ''Municipal'', graţie unei instalaţii mobile închiriate.

FC Voluntari a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Laurenţiu Marinescu (45+1 - penalty), după un fault comis de Ousmane Viera asupra lui Adrian Bălan.

Sepsi a întors scorul după pauză, din două penalty-uri transformate de Istvan Fulop (49, 71), primul acordat la un duel între Yasin Hamed şi Marian Pleaşcă, iar al doilea după un fault comis de Lucian Cazan asupra lui Attila Hadnagy.

FC Voluntari a smuls egalul în prelungiri, când Adrian Bălan (90+2) a marcat cu capul din centrarea lui Cazan.

Sepsi a avut două bare, prin Fulop (1) şi Obsivac (61), dar ilfovenii putea obţine toate cele trei puncte în final, când Petre Ivanovici a ratat incredibil din şase metri (90+5).

Bogdan Bucurică (FC Voluntari) a părăsit terenul cu ambulanţa, în min. 60, după ce a fost lovit de o minge în ureche.

La meci a asistat şi preşedintele LPF, Gino Iorgulescu.

FC Voluntari a câştigat ambele meciuri directe cu Sepsi din sezonul regulat cu acelaşi scor, 3-0.

VIDEO REZUMATUL PARTIDEI

UPDATE 19:08 Vremea este în continuare bună la Sfântu Gheorghe, iar temperaturile sunt pozitive. Organizatorii au dat drumul la nocturna mobilă care va fi folosită în premieră.

UPDATE 16:40. Dacă în alte orașe mari din România sunt precipitații și ninsoare, la Sfântu Gheorghe lucrurile stau mult mai bine. La 16:43, la Sfântu Gheorghe temperatura este de 4 grade, soare și nu sunt precipitații. În aceste condiții, 99,99%, meciul dintre Sepsi și Voluntari se va juca în această seară, așa cum era programat.

Ultimul meci al etapei a doua din play-out se joacă la Sf. Gheorghe, acolo unde Sepsi va primi vizita ilfovenilor de la FC Voluntari. Partida programată la ora 20:45 și transmisă ÎN DIRECT la Digi Sport 1 va fi prima pentru Sepsi pe propriul stadion, în actuala stagiunea.

O singură partidă au pierdut covăsnenii din ultimele cinci disputate în Liga 1 din postura de gazde, 0-3 cu Dinamo (4 decembrie 2017), interval în care au mai înregistrat două victorii (2-1 cu CSM Poli Iaşi, 1-0 cu Poli Timişoara) şi două remize (0-0 cu Gaz Metan, 1-1 cu Concordia). De partea cealaltă, ilfovenii au bifat un singur succes în precedentele cinci deplasări din campionat, 3-2 la Timişoara, în rest au un rezultat de egalitate (1-1 cu Gaz Metan) şi trei partide pierdute.

Cele două formații s-au întâlnit de două ori pe prima scenă, ambele confruntări având loc în sezonul regulat. De fiecare dată s-au impus ilfovenii. Pe 10 septembrie 2017 a fost 3-0 pentru Voluntari, hat-trick Alexandru Tudorie, același scor fiind înregistrat și pe 18 decembrie 2017 (Ivanovici, Bălan și Căpăţînă).

Sepsi Sepsi
  • 90+6 fr2 fr2

Final de meci la Sfântu Gheorghe. Sepsi a remizat cu FC Voluntari, scor 2-2.

• 90+5 cg cg

Daniel Benzar a primit cartonaşul galben.

• 90+5 oc oc

Ocazie FC Voluntari! Şansă uriaşă a Voluntariului de a marca golul de 3-2, ratată de Petre Ivanovici.

• 90+2 g g

Gooool FC Voluntari! Adrian Bălan a egalat după ce a reluat perfect, cu capul, centrarea foarte bună a lui Cazan.

• 85 oc oc

Ocazie FC Voluntari! Şutul lui Gabriel Deac a ocolit de puţin poarta gazdelor.

• 82 cg cg

Adrian Bălan a primit cartonaşul galben.

• 78 s s

Florin Cernat a intrat în locul lui Laurenţiu Marinescu la ilfoveni.

• 75 s s

Gabriel Deac a intrat în locul lui Mihai Căpăţână.

• 74 s s

Marko Simonovski a intrat în locul lui Attila Hadnagy.

• 71 gp gp

Gooool Sepsi. Istvan Fulop a transformat al treilea penalty al meciului, iar Sepsi a trecut în avantaj.

• 70 p p

Penalty pentru gazde. Attila Hadnagy a obţinut un nou penalty după ce a fost faultat de Lucian Cazan.

• 69 s s

Patrick Petre a intrat în locul lui Yasin Hamed la gazde.

• 65 fm fm

Şutul lui Attila Hadnagy a trecut pe lângă poarta oaspeţilor.

• 64 s s

Alex Gorrin a fost înlocuit de Petrovikj.

• 61 oc oc

Bară Sepsi! Mihai Mincă a respins în bară lovitura cu capul a lui Obsivac, după centrarea lui Yasin Hamed.

• 60 s s

Bogdan Bucurică este înlocuit de Cosmin Achim.

• 59 fm fm

Bogdan Bucurică s-a accidentat destul de grav şi părăseşte stadionul cu Ambulanţa.

• 52 cg cg

Istvan Fulop a primit cartonaşul galben pentru simulare.

• 52 fm fm

Istvan Fulop a solicitat un nou penalty după duelul cu Lucian Cazan.

• 50 oc oc

Ocazie FC Voluntari. Ivanovici a reluat în braţele lui Mincă din centrul careului, după pasa lui Căpăţână, care a profitat de greşeala lui Sato.

• 49 gp gp

Gooool Sepsi! Istvan Fulop a egalat după ce a transformat cu siguranţă penalty-ul.

• 47 p p

Penalty pentru Sepsi. Hamed a căzut uşor în careul oaspeţilor după un duel cu Pleaşcă, iar arbitrul a dictat penalty.

• 46 sr2 sr2

A început repriza a doua a partidei dintre Sepsi şi FC Voluntari.

• 45+2 fr1 fr1

Pauză la Sfântu Gheorghe. FC Voluntari conduce cu 1-0 pe terenul lui Sepsi.

• 45+1 gp gp

Gooool FC Voluntari! Laurenţiu Marinescu a transformat sigur penalty-ul, iar ilfovenii sunt în avantaj la Sfântu Gheorghe.

• 44 p p

Penalty pentru FC Voluntari. Oaspeţii au primit lovitură de la 11 metri după intervenţia lui Viera asupra lui Adrian Bălan.

• 36 oc oc

Ocazie Sepsi! Şutul lui Fulop de la 16 metri, central, a fost reţinut fără probleme de Mincă.

• 29 fm fm

Duel echilibrat la primul meci de Liga 1 din istorie la Sfântu Gheorghe, fără ocazii de gol însă, cu excepţia celei din primul minut.

• 3 cg cg

Costin Lazăr a primit primul cartonaş galben al meciului.

• 1 oc oc

Bară Sepsi! Ocazie mare a gazdelor încă din primul minut de joc, după un şut al lui Istvan Fulop, din lovitură liberă de la aproape 30 de metri, care a nimerit bara.