Exclusiv Florin Prunea, după ce FCSB, Rapid și Farul și-au manifestat interesul pentru Louis Munteanu: ”Acolo îl văd!”
profimedia-0364049754
Constantin Budescu și aventurile eșuate din finalul carierei! A fost dat afară de 3 dintre ultimele sale 4 cluburi
LIVE Digi Sport Matinal
Sepsi Sepsi
0 - 0
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Du 29.01.2023 16:00

Sepsi - U Craiova 1948 0-0. Duelul a fost suspendat din cauza scandărilor xenofobe

29.01.2023, 16:41

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Sepsi și U Craiova 1948 s-au întâlnit duminică, de la ora 16:0, însă duelul a fost oprit după doar 26 de minute de joc.

Sepsi și U Craiova au început echilibrat duelul și nu au riscat în startul partidei. După doar 26 de minute de joc, centralul Andrei Chivulete i-a trimis la cabine pe jucători, din cauza scandărilor xenofobe din tribune.

După câteva minute, cele două echipe au revenit pe teren, iar meciul a fost reluat, însă centralul a fost nevoit să oprească din nou meciul, de data aceasta definitiv, deoarece suporterii au continuat cu același tratament.

Rămâne de văzut ce decizie va fi luată în ceea ce privește disputarea acestui meci în cele din urmă.

Sepsi - U Craiova 1948, întreruptă la scorul de 0-0

Înaintea acestei partide, Sepsi ocupă locul 6 în clasament, ultimul care asigură prezența în play-off. Covăsnenii au 32 de puncte acumulate în cele 22 de meciuri jucate, însă au început cu un eșec drastic anul 2023, scor 0-3 pe terenul Rapidului.

De cealaltă parte, U Craiova 1948 se situează pe 11 în Liga 1, cu 24 de puncte acumulate în 22 de meciuri. Oltenii au remizat în primul meci din noul an cu UTA Arad, scor 0-0.

Înaintea partidei de la Sfântu Gheorghe, gazonul se prezintă în condiții excelente, ținânt cont de condițiile meteorologice nefavorabile și de ceea ce am văzut la duelurile din această etapă.

WhatsApp Image 2023-01-29 at 13.17.08
Gazonul arenei lui Sepsi / Foto: captură Digi Sport

Cum arată clasamentul Ligii 1

Sepsi Sepsi
  • 26
    Info

Partida s-a reluat, însă arbitrul Andrei Chivulete a decis din nou oprirea partidei după ce scandările au continuat. În cele din urmă, meciul este suspendat.

• 24
    Info

Duelul este întrerupt cel puțin 10 minute din cauza scandărilor rasiste din tribune.

• 19 cg
    Cartonaş galben FCU 1948 Craiova

Paramatti primește cartonaș galben după o intrare tare.

• 15 cg

Baeten primește cartonaș galben.

• 13 oc
    Ocazie Sepsi

Aganovic șutează din afara careului, însă mingea trece departe de poarta lui Gurău.

• 10
    Info

Meci echilibrat la Sf. Gheorghe. Sepsi și U Craiova 1948 au posesie de 50%-50%, însă niciuna dintre echipe nu și-au creat vreo ocazie de gol.