FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Voluntari - Hermannstadt, Live Video, 17:30, DGS1. Ilfovenii pot scăpa de locul de retrogradare directă
Liga 2 se vede la Digi Sport/ foto: frf.ro
Video Liga 2 | Corvinul Hunedoara - Gloria Buzău 1-1. Remiză în primul meci din play-off-ul Ligii 2
Vi 04.03.2022 20:30

Sepsi - U Craiova 1948 2-1. Covăsnenii au întors rezutatul, cu două goluri în 7 minute. Două bare și spectacol pe ninsoare

04.03.2022, 22:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Fără vreo șansă de a mai prinde play-off-ul sau de a se afunda în zona retrogradării, Sepsi și U Craiova 1948 au făcut spectacol pe ninsoare, pe noua arenă din Sfântu Gheorghe. S-a terminat 2-1 în ultima etapă a sezonului regulat, după ce covăsnenii au întors scorul.

Sepsi - U Craiova 1948 2-1. Ambele echipe au avut câte o bară

Oltenii au jucat mai bine în startul primei reprize și au deschis scorul în minutul 8, prin Bauza. Apoi au avut două șanse mari în minutele 22 și 25, cu Sidibe la originea lor.

Sepsi a egalat în minutul 39, prin Ștefănescu, iar peste 6 minute a preluat conducerea, prin Tudorie, după o ieșire pe sub minge a portarului.

Repriza a doua a fost mai spectaculoasă și a început cu ocazia lui Damașcan, urmată, la cealaltă poartă, de centrarea lui Bușu, care a căzut pe transversală.

Sepsi - U Craiova 1948 2-1. Ambele echipe se vor întâlni și în play-out

Craiova a mai avut o ocazie bună, dar Compagno nu l-a putut bate pe portar din lovitură liberă. În minutul 68 a avut loc o fază controversată, când Mitrea a cerut penalty în duel cu Baeten.

Portarul Popa s-a făcut apoi de râs, când a pasat la adevrsar, dar Golofca, deși a recuperat, nu a profitat. Trupa lui Bergodi a avut la rându-i o bară, prin Aganovic, iar Golofca a ratat și el o șansă și Sepsi - U Craiova 1948 s-a terminat 2-1.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - U Craova 1948 2-1:

Sepsi Sfântu Gheorghe o întâlnește pe U Craiova 1948, vineri, 4 martie, de la ora 20:30, într-o partidă din contând pentru etapa a 30-a din Liga 1.

Partida este transmisă în direct pe Digi Sport 1, dar și în format LIVE VIDEO pe site-ul Digi Sport și în aplicația Digi Sport pentru abonații RCS&RDS.

LIVE VIDEO Sepsi - U Craiova 1948, ora 20:30, Digi Sport 1

Cele două formații nu mai au șanse să prindă play-off-ul în acest sezon și se mulțumesc cu lupta din play-out. Sepsi este pe locul 10, cu 36 de puncte, în timp ce U Craiova 1948 este pe locul 11, cu 33 de puncte.

În tur, la Craiova, cele două formații au terminat la egalitate, scor 1-1. Claudiu Bălan a deschis scorul în minutul 52, în timp ce Kevin Luckassen a egalat cinciminute mai târziu.

Sepsi - U Craiova 1948, echipele probabile:

Sepsi: 12. Began - 88. Dimitrov, 4. Tincu, 3. Mitrea, 27. Ispas - 14. Eder, 6. N. Păun, 77. Aganovici - 15. Așkovski, 42. Luckassen, 11. M. Ștefănescu
Rezerve: 98. H. Gedo, 7. G. Dragomir, 8. Vașvari, 9. Tudorie, 17. Boubacar, 24. I. Fulop, 29. Damașcan, 44. Bălașa, 90. Golofca
Antrenor: Cristiano Bergodi

FCU Craiova: 31. R. Popa - 2. Negru, 4. Kovacici, 13. Diallo, 5. Huyghebaert - 24. Baeten, 77. Asamoah, 8. Dr. Albu, 30. Van Durmen - 9. Cl. Bălan, 33. Compagno
Rezerve: 1. Mogoșanu, 3. Paramatti, 10. Bauza, 15. Blidar, 16. Vl. Pop, 23. Bușu, 27. Ondaan, 51. Sidibe, 88. Marquet
Antrenor: Nicolo Napoli

Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti - Bucureşti)/ A1: Constantinescu Andrei (Bucureşti - Bucureşti), A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia - Alba)

Ocazie Sepsi

Aganovic pasează pentru Golofca, acesta șutează din marginea careului, dar portarul respinge.

• 71 oc

Mingea circulă pe traseul Tudorie - Golofca - Aganovic, iar ultimul nimerește bara.

• 71 cg

Aganovic e avertizat.

• 70 oc

Portarul Popa pasează prea încet, Golofca recuperează din fața lui Paramatti, dar își prelungește mingea pre mult și întoarce în centrul careului, numai că acolo nu era niciun coechipier.

• 68 fm
    Fază meci Sepsi

Ștefănescu centrează din corner, mingea e respinsă de mai multe ori și, după un carambol în careu, covăsnenii cer penalty, după o intervenție a lui Baeten la Mitrea.