Exclusiv Helmut Duckadam s-a convins: capitolul la care a excelat FCSB, noua campioană a României
Video După chinul cu ”gladiatorii” de la Sepsi, Mario Camora a făcut anunțul despre Dan Petrescu
Sepsi Sepsi
1 - 0
UTA UTA
Lu 04.09.2023 21:30

Sepsi - UTA 1-0. Covăsnenii au dat lovitura în prelungiri! Arădenii au ratat inexplicabil pe final

04.09.2023, 23:45

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și UTA Arad s-a încheiat cu victoria covăsnenilor, scor 1-0, în etapa a opta din SuperLiga României.

Sepsi a urcat pe locul șase în clasamentul SuperLigii, cu 12 puncte, în timp ce UTA Arad este pe a 14 poziție, cu doar șapte puncte acumulate.

Sepsi - UTA Arad 1-0. Arădenii puteau restabili egalitatea pe final

Covăsnenii puteau deschide scorul încă din minutul 2, când Varga a șutat peste poarta arădenilor. UTA a dat o replică bună în minutul 13, când Fabry i-a pasat foarte bine pe Cooper, care a fost aproape să scape singur spre poarta lui Niczuly.

Ștefănescu a încercat să deschidă scorul cu un șut expediat din afara careului, iar Cooper a trimis periculos cu capul în minutul 17.

Safranko a irosit o șansă imensă în minutul 33, când a șutat din prima spre poarta arădenilor, însă Iacob a reușit să respingă. Varga a avut și el o ocazie importantă câteva minute mai târziu, însă Stolnik a reușit să respingă.

Pe finalul primului act, Cooper a șutat din interiorul careului și a nimerit stâlpul porții apărate de Roland Niczuly.

După pauză, portarul covăsnenilor a avut o intervenție sigură la șutul expediat de Fabry din lovitură liberă.

Sepsi putea marca în minutul 64, însă Iacob a reușit să rețină balonul șutat de Ninaj din interiorul careului.

Covăsnenii au dat lovitură în al treilea minut de prelungiri, prin Aganovic, care a înscris un gol superb din lovitură liberă.

Pe final, după o gafă a lui Ninaj, arădenii puteau restabili egalitatea, însă Stahl a trimis pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - UTA 1-0

Sepsi vine după dezamăgirea din Conference League, acolo unde a fost eliminată dramatic de Bodo|Glimt, scor 4-5 la general, din faza play-off-ului. În campionat, trupa lui Liviu Ciobotariu ocupă locul 7 în clasament și are 9 puncte acumulate în 5 meciuri disputate.

De cealaltă parte, UTA a trecut de FCSB, scor 2-1, în ultima etapă din România și vine cu un moral bun la Sf. Gheorghe. Elevii lui Mircea Rednic sunt pe locul 14 în România și au 7 puncte acumulate în 6 meciuri disputate.

UTA, fără Mircea Rednic la partida cu Sepsi

Antrenorul a fost prezent în vestiarul jucătorilor sâmbătă, dar și la analiza și la conferința de presă dinaintea meciului cu Sepsi, care se joacă luni, de la ora 21:30, în direct la Digi Sport 1.

Totuși, Mircea Rednic nu va face deplasarea alături de echipă la Sfântu Gheorghe.

Am participat la analiză. Am ținut și un discurs leagt de meciul de mâine, care e foarte important, mai ales după victoria noastră cu cea mai bună echipă din țară.

Mă simt bine, mulțumesc lui Dumnezeu. Rămân acasă. Am fost la un pas... Dar am zis că e mai bine să rămân acasă. Sunt sigur că domnul doctor va fi supărat.

Am avut noroc, Dumnezeu a fost cu mine. Sunt bine. După această întrerupere, voi reveni lângă echipă. Ce este sigur e că voi fi foarte atent la ce mănânc”, a anunțat Mircea Rednic.

Sepsi Sepsi
UTA UTA
  • 90+6 final
  • 90+5 oc
    Ocazie UTA

Ninaj nu intervine la un balon care îl vizează pe Stahl, dar atacanul arădenilor trimite puțin pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

• 90+3 g
    Gol Sepsi

Aganovic înscrie un gol superb din lovitură liberă.

• 87 cg
    Cartonaş galben UTA

Fabry este avertizat.

• 80 fm
    Fază meci

Covăsnenii cer penalty, după ce Ninaj este lovit de Stolnik în careul arădenilor. Marcel Bîrsan lasă jocul să continue.