Suma imensă cerută de Sepsi pentru Marius Ștefănescu: ”Nu cred că o să scoată atât Gigi Becali”
Exclusiv Un patron din SuperLigă care a lucrat cu Bergodi nu s-a abținut, după ce italianul a răbufnit la conferința de presă
March 22, 2024, Bucuresti, Romania,2024 International Friendly, Länderspiel, Nationalmannschaft Romania vs Northern Irel
Gata să plece de la Rangers! Scoțienii anunță transferul lui Ianis Hagi: ”Pare inevitabil”
Sepsi Sepsi
1 - 2
Voluntari Voluntari
Sb 16.10.2021 18:30

Sepsi - Voluntari 1-2. Cristiano Bergodi, eșec la debutul pe banca echipei covăsnene. Ilfovenii, 6 victorii consecutive

16.10.2021, 17:30

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FC Voluntari a învins Sepsi cu scorul de 2-1, în partida de debut a lui Cristiano Bergodi disputată pe noua arenă a covăsnenilor.

Prima ocazie importantă le aparține elevilor lui Cristiano Bergodi. Dimitrov a pasat foarte bine, dar intervenția lui Tamaș a îndepărtat pericolul de la poarta ilfovenilor.

Replica celor de la Voluntari a venit în minutul 16, atunci când Costin a șutat foarte bine la poarta covăsnenilor, dar Niczuly a intervenit și a păstrat scorul neschimbat.

Scorul a fost deschis în minutul 22, când același Costin a profitat de pasa superbă a lui Ion Gheorghe, a driblat defensiva adversă și a trimis în poarta lui Niczuly.

Covăsnenii puteau egala în minutul 33, când Achahbar a centrat iar Hugo Souza a trimis cu capul peste poartă.

După pauză, covăsnenii au început în forță. În minutul 52, Aganovic a șutat din afara careului, dar intervenția lui Popa a fost salvatoare.

Rață a dus scorul la 2-0 în minutul 54 atunci când Nemec l-a lăsat singur cu portarul și a finalizat cu ușurință.

Golofca a avut o ocazie bună în minutul 65, când Golofca a șutat din interiorul careului. Balonul a trecut puțin peste poartă.

În minutul 66, Istvan Kovacs a dictat penalty după un fault în careu comis de Droppa. Luckassen a executat lovitura de la unsprezece metri, dar parada lui Popa a păstrat diferența de scor.

Bojic a redus din diferență în minutul 79, dar golul marcat nu a fost suficient pentru a întoarce scorul.

LA finalul acestei partide, FC Voluntari se află pe locul doi în clasamentul Ligii 1, cu 24 de puncte, iar Sepsi a ajuns pe locul 13, cu zece puncte.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi - Voluntari 1-2

Sepsi - Voluntari, ACUM la Digi Sport 1. Echipa lui Bergodi nu a câştigat niciun meci "acasă" cu ilfovenii

Sepsi se prezintă la meci cu un nou antrenor, Cristiano Bergodi, şi speră să întrerupă cu o victorie seria interminabilă de meciuri egale. Numai că echipa oaspete este Voluntari, iar statistica le dă frisoane oamenilor lui Laszlo Dioszegi. Din şase meciuri directe jucate la Sf. Gheorghe, gazdele nu au câştigat niciunul! Au fost două victorii pentru Voluntari şi patru remize!

De altfel, din 12 partide între cele două cluburi, Sepsi a câştigat doar de două ori, în deplasare!, şi cinci partide s-au terminat la egalitate, iar în restul de cinci au învins cei de la Voluntari.

Numărul mic de meciuri dintre cele două echipe în prima divizie este cauzat de faptul că sunt echipe relativ noi în fotbalul românesc. Sepsi este înfiinţată în 2011 şi a jucat prima dată în Liga 1 în 2017, în timp ce Voluntariul a luat fiinţă în 2010, iar după cinci ani era deja pe prima scenă. În ciuda lipsei unei istorii vechi, Voluntariul are în palmares o Cupă şi o Supercupă a României.

Stadionul lui Sepsi a costat 25 de milioane de euro. Primul meci oficial e Sepsi-Voluntari, Live Video 17:30, Digi Sport 1

"Ne-am uitat la mai multe stadioane, nu numai din Ungaria, ci și din alte țări, și consider că 25 de milioane de euro nu e o sumă uriașă pentru un stadion de nivelul nostru. Alte stadioane, care au aceeași capacitate, au costat și 35-40 de milioane de euro. În Europa de Est, suntem primii cu instalație de nocturnă de generația a treia.

Eu aș fi fost bucuros să avem 10.000 de locuri, dar 8.500 e arhisuficient pentru un club ca al nostru și aș fi foarte bucuros să avem stadionul plin în mai multe meciuri, nu doar în derby-uri.

Investiția lor ne obligă să ne ridicăm. Acum, suntem pe locul 4, consider că deja am atins un nivel destul de ridicat. Ne știm și noi limitele, partea financiară. Pentru noi e un loc meritat și cred că am atins vârful. Nu spun că n-aș vrea mai mult, dar trebuie să fim realiști", a declarat Laszlo Dioszegi.