FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
Fiorentina i-a stabilit un preț uriaș lui Louis Munteanu: atacantul, dorit de Gigi Becali la FCSB
petrolul
Lovitura primită de Petrolul
Posibilii adversari ai Corvinului în preliminariile Europa League, după câștigarea Cupei României
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
3 - 4
Lu 21.08.2023 21:30

U Cluj - CFR Cluj 3-4. Derby incendiar pe Cluj Arena! ”Șepcile Roșii” au condus cu 2-0, dar ”Feroviarii” au făcut remontada

21.08.2023, 23:35

• La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Derby-ul dintre ”U” și CFR Cluj a fost unul incendiar. Formația din Gruia s-a impus cu scorul de 4-3 în fața ”Șepcilor Roșii” în etapa a șasea din SuperLiga României.

CFR Cluj a urcat pe locul patru în clasamentul SuperLigii României, cu 10 puncte acumulate, în timp ce Universitatea Cluj ocupă locul 12, cu doar șase puncte.

U Cluj - CFR Cluj 3-4. Trupa lui Mandorlini a făcut remontada

Universitatea Cluj a început mai bine derby-ul de pe Cluj Arena. Elevii lui Toni Petrea au cerut penalty în al patrulea minut al partidei, după ce au acuzat că Ajeti a atins balonul cu mâna în careu.

Prima șansă de gol a venit un minut mai târziu, când Bic a executat foarte bine o lovitură liberă, însă Sava a reușit să respingă în lateral și a păstrat egalitatea.

Totuși, ”Șepcile Roșii” au deschis scorul în minutul 10, prin Ianis Stoica, după o pasă a lui Oancea. Ianis Stoica a reușit ”dubla” în minutul 38, cu un șut din interiorul careului, din assist-ul lui Alex Chipciu.

CFR a redus din diferență pe finalul primei reprize, prin după o centrare a lui Krasniqi și o finalizare a lui Otele, care a profitat de o eroare a lui Miron.

Fosta campioană a restabilit egalitatea în minutul 56, după o fază inedită. Otele a șutat de la marginea careului, dar balonul a lovit pe rând cei doi stâlpi ai porții lui Iliev și a ricoșat la Avounou care l-a învins pe portarul bulgar.

CFR a trecut în avantaj în minutul 68, după un gol al lui Ajeti. Acesta a trimis cu capul, iar Plamen Iliev a respins din spatele liniei porții. Golul a fost validat după analiza VAR.

Egalitatea a fost restabilită în minutul 78, atunci când Dan Nistor a transformat un penalty obținut de Ianis Stoica trei minute mai devreme.

Golul care a închis tabela a venit în minutul 82, când Jefte l-a învins pe goalkeeper-ul ”Șepcilor Roșii” cu un șut din interiorul careului.

VIDEO Rezumatul partidei U Cluj - CFR Cluj 3-4

S-a întâmplat de multe ori, s-a ajuns chiar ca un meci decisiv să fie suspendat din cauza incidentelor. S-a întâmplat în 2012, când Alexandru Tudor a fluierat finalul jocului cu mult înaintea minutului 90 din cauza incidentelor grave. La rejucare, CFR a învins cu 3-2 pe Cluj Arena și avea să câștige campionatului.

Cei mai supărați au fost de-a lungul vremii suporterii celor de la U, care sunt mai mulți și mai atașați de echipă, dar care nu au nici pe departe în spate performanțele rivalei din oraș.

Un fel de pipă a păcii a fost fumată odată cu trecerile lui Chipciu, a lui Ze Gomes și cea a lui Bordeianu din Gruia la ”U”, iar la ultimele meciuri directe au lipsit incidentele.

La U Cluj, lucrurile sunt amestecate, iar antrenorul Toni Petrea a fost în pericol în ultimele etape. În cele din urmă conducerea și-a anunțat sprijinul pentru antrenor, însă un meci care implică asemenea orgolii ar putea declanșa multe schimbări.

U Cluj a învins-o ultima dată pe CFR Cluj în 2015

Cele două echipe s-au întâlnit prima dată în urmă cu 76 de ani, când U Cluj a învins în deplasare cu 3-1 pe Ferar Cluj, însă istoria meciurilor directe nu este una extrem de bogată.

Au jucat de 32 de ori una împotriva celeilalte pe prima scenă a fotbalului nostru, în care ”U” a învins de cinci ori, iar CFR-ul de 16 ori, iar de 11 ori a fost consemnată remiza.

Ultima victorie a lui ”U” a fost obținută în 2015, scor 1-0, prin golul marcat de Morar în minutul 85.

• 90+5 s
    Schimbare CFR Cluj

Tachtsidis este înlocuit cu Filip.

• 90+4 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Nistor șutează cu stângul din afara careului, dar balonul trece puțin pe lângă poarta apărată de Sava.

• 90 oc

Nistor bate pe jos un corner, Tescan apare la balon și șutează cu latul pe lângă poartă.

Gol CFR Cluj

Krasniqi îi pasează lui Avounou, care îl găsește foarte bine pe Jefte în interiorul careului. Fotbalistul iberic șutează din prima cu stângul și îl învinge pe Iliev.

• 79 s

Vătăjelu este înlocuit cu Teșcan.

• 79 s

Oancea este înlocuit cu Dimitrov.

• 78 gp
    Gol din penalty Universitatea Cluj

Nistor îl învinge pe Sava cu un șut de la 11 metri.

• 75 cg

Kresic este avertizat.

• 75 p
    Penalty

Ianis Stoica este faultat în careu de către Kresic, iar Sebastian Colțescu dictează penalty.

• 73 s

Bîrligea este înlocuit cu Jefte.

• 68 g

O centrare venită din corner este deviată, iar Ajeti trimite cu capul spre poartă. Iliev scoate balonul din poartă. Golul este validat după analiza VAR.

• 64 s

Miron este înlocuit cu Filip.

• 64 fm
    Fază meci CFR Cluj

Bîrligea înscrie, dar golul său este anulat pentru ofsaid.

• 59 oc
    Ocazie CFR Cluj

Otele scapă singur cu Iliev, încearcă să treacă de goalkeeper-ul bulgar, însă se complică și nu reușește să finalizeze.

• 56 g

Otele șutează cu dreptul de la marginea careului, dar lovește stâlpul din stânga lui Iliev, mingea ricoșează în celălalt stâlp, iar apoi Avounou a trimis în plasă.

• 45+4 fr1
  • 45+3 g

Krasniqi centrează în careu de pe partea dreaptă, Miron ezită, iar balonul ajunge în fața porții, de unde Otele îndeplinește o simplă formalitate.

• 45+3 oc

Chipciu îl găsește bine pe Popa care pătrunde în careu și șutează cu stângul. Sava reușește să rețină cu emoții.

• 38 g
    Gol Universitatea Cluj

Din partea stângă, Chipciu îi pasează în centrul careului lui Ianis Stoica, care șutează din prima cu dreptul și îl învinge pe Sava.

• 37 oc

Vătăjelu avansează la marginea careului celor de la CFR Cluj și șutează cu dreptul, dar Sava reușește să pareze.

• 30 oc

Oancea centrează din partea dreaptă, iar Popa reia din prima spre poartă, dar Sava are o intervenție bună și respinge.

• 19 oc

Otele șutează cu dreptul de la marginea careului, dar Plamen Iliev reușește să rețină.

• 10 g

Ianis Stoica șutează din lateralul careului, balonul este respins de defensiva lui CFR, Oancea se luptă și îi pasează înapoi lui Ianis Stoica, care șutează din prima și îl învinge pe Sava.

• 5 oc

Bic șutează din lovitură liberă, dar Sava are o intervenție bună și respinge în lateral.

• 4 fm
    Fază meci Universitatea Cluj

Jucătorii lui U Cluj cer penalty după ce balonul îl lovește în mână pe Ajeti. Colțescu arată spre punctul cu var, dar după intervenția arbitrilor din camera VAR, acesta dictează lovitură liberă.