Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită

”U” Cluj - Chindia 2-0. ”Șepcile roșii” au scăpat de emoțiile retrogradării

13.05.2023, 20:54

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Universitatea Cluj a învins-o cu scorul de 2-0 pe Chindia Târgoviște, în cadrul etapei cu a opta din play-out-ul SuperLigii României.

Astfel, cu 30 de puncte acumulate, U Cluj a scăpat de emoțiile retrogradării, în timp ce Chindia poate trece pe loc direct retrogradabil în cazul în care FC Argeș o va învinge pe U Craiova 1948.

”U” Cluj - Chindia 2-0. Formația antrenată de Toni Petrea poate ajunge pe loc direct retrogradabil

Prima ocazie importantă le-a aparținut dâmbovițenilor în al doilea minut al partidei, când Căpușă a primit mingea în fața porții, dar nu a reușit să îl învingă pe Gorcea.

Dâmbovițenii au pus pericol la poarta adversă și câteva minute mai târziu, când Popadiuc a șutat în blocajul portarului de la U Cluj.

Apoi, Remacle le-a dat replica celor de la Chindia și a avut un șut periculos expediat din afara careului. Tot Remacle a fost cel care a deschis scorul, în minutul 35, după ce a șutat de la marginea careului.

Pe finalul primei reprize, Chipciu putea înscrie și el, dar Moldovan a reușit să respingă.

Scorul a devenit 2-0 în favoarea ardelenilor în minutul 65, când Dan Nistor a înscris un gol superb. Bic putea marca și el în minutul 81, iar pe final, formația antrenată de Toni Petrea a fost aproape să restabilească egalitatea prin Popa.

VIDEO Rezumatul partidei ”U” Cluj - Chindia 2-0

După șapte etape jucate din acest play-out, Universitatea Cluj se află pe ultimul loc care asigură menținerea în SuperLiga României și în sezonul viitor.

De cealaltă parte, Chindia Târgoviște ocupă locul 14, poziție care duce la barajul de menținere/retrogradare. Formația lui Anton Petrea se află la cinci puncte distanță de adversara de astăzi și implict de salvare.

În cele două partide din campionatul regulat, ”Șepcile Roșii” au reușit să câștige turul de la Cluj, scor 1-0, în timp ce returul de la Târgoviște s-a terminat la egalitate, scor 2-2.

Ioan Ovidiu Sabău: ”Suporterii își doresc victoria, la fel și noi”

La conferința de presă premergătoare partidei, Ioan Ovidiu Sabău a vorbit despre ”greutatea” duelului cu Chindia.

Dacă ”Studenții” vor reuși să obțină toate cele trei puncte, aceștia se vor menține și sezonul viitor în Liga 1.

"Am ajuns la ultimul joc acasă. Toată lumea vorbește că ne e suficient un egal pentru a nu mai avea probleme. Nu e simplu să pregătești un astfel de joc, ca antrenor trebuie să știi cum gândesc jucătorii, să te pui în situația lor.

Să joci la egal, în fața unui public numeros, nu e ușor. Suporterii își doresc victoria, la fel și noi. Trebuie să fim foarte inteligenți și să abordăm cu atenție acest joc. E frumos să încheiem și să ne simțim liberi.

Trebuie să ne luăm de pe umeri această greutate, care ne-a apăsat foarte mult. Sper că jucătorii înțeleg cât de important e. Ei sunt conectați, încă nu ne-am îndeplinit obiectivul. Nu cred că în mintea lor există relaxare, sunt mulți jucători cu experiență.

I-am făcut pe suporteri să creadă, sunt mândri de jucători. Și-au câștigat aprecierea și așteptările sunt acum altele. Își doresc să rezolvăm primul obiectiv, iar apoi așteptările cresc", a declarat Ioan Ovidiu Sabău.

• 90+4 final
  • 90+3 cg
    Cartonaş galben Universitatea Cluj

Gorcea este avertizat.

• 90+2 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Popa trimite cu capul din apropierea porții, dar balonul trece peste poartă.