Exclusiv ”Ce ai învățat din episodul cu Albu?”. Andrei Broza a vorbit despre escapada de la Iași! Mesajul de la Gică Hagi
Nemaiîntâlnit în SuperLigă: 1.000.000 € dacă merge cu FCSB în Champions League! Anunțul lui Gigi Becali

”U” Cluj - FC Botoșani 1-0. ”Șepcile Roșii” urcă pe loc de play-off

03.03.2024, 16:22

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

U Cluj a învins-o pe teren propriu pe FC Botoșani, scor 1-0, în etapa cu numărul 29 din SuperLiga României.

Astfel, ardelenii au urcat pe locul șase în clasament, cu 41 de puncte, însă este nevoită să aștepte ultima etapă a sezonului regulat pentru a fi sigură de calificarea în play-off. De cealaltă parte, FC Botoșani rămâne pe ultima poziție, cu 20 de puncte.

”U” Cluj - FC Botoșani 1-0. Ardelenii fac un pas important către play-off

”Șepcile Roșii” au deschis scorul încă din minutul 20, prin Daniel Popa, după o pasă decisivă semnată de Ovidiu Bic. Daniel Popa a șutat din interiorul careului și l-a învins pe Kukic.

Moldovenii au dat replica după câtva minute, dar Gorcea a avut o intervenție de excepție la încercarea cu capul a lui Mouaddib.

FC Botoșani putea egala și în repriza secundă, dar portarul ardelenilor a reușit o nouă intervenție bună la tentativa lui Celea.

Popa a fost aproape să dubleze avantajul formației lui Ioan Ovidiu Sabău în minutul 82, iar în prelungiri, Valentin Gheorghe a semnat și el o ratare uriașă.

VIDEO Rezumatul partidei ”U” Cluj - FC Botoșani 1-0

Universitatea Cluj este pe locul 8 în SuperLigă, cu 38 de puncte. Este la 2 distanță de ultimul loc de play-off, ocupat în acest moment de FC Hermannstadt, care are un meci în plus.

De partea cealaltă, FC Botoșani este ”lanterna roșie” din clasament. Are 20 de puncte și vine după două eșecuri consecutive, 2-3 cu FCSB și 1-2 cu Sepsi.

În tur, meciul dintre cele două echipe s-a încheiat cu succesul clar al ardelenilor, 0-3.

Ioan Ovidiu Sabău, descătușat după ”U” Cluj - Farul 1-0

”U” Cluj a învins-o pe Farul Constanța, scor 1-0, în etapa cu numărul 28 din SuperLiga României. La final, Ioan Ovidiu Sabău a fost în culmea fericirii, mai ales după o perioadă de ”secetă” care a durat cinci meciuri.

”Era un meci foarte important. În sfârșit pot să mă bucur și eu câteva ore. Îi felicit pe jucători, dar și publicul, care ne-a ajutat foarte mult. Merită toate aprecierea și respectul meu. Ne bucurăm, dar trebuie să avem continuitate.

Văd echipa foarte bine din punct de vedere mental. Când am arătat rău, am spus. Acum echipa are încredere. Are acel spirit de care ai nevoie pentru o victorie. Noi putem să spunem că fotbaliștii importanți joacă aproape de nivelul lor.

Pe Farul o văd calificată în play-off. Este o echipă cu experiență. La noi există o primă pentru o calificare în play-off. Vreți să vă spun și sumele? Nu le spuneam, oricum. Sunt niște bonusuri speciale.”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău la finalul meciului.

• 90+4 final
  • 90+3 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Valentin Gheorghe scapă singur spre poartă, dar trimite imprecis.

• 83 s
    Schimbare Universitatea Cluj

Popa este înlocuit cu Gheorghe.

• 82 oc

Popa șutează puternic din interiorul careului, dar balonul trece peste poarta moldovenilor.