FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (24.04.2024)
Video ”U” Cluj - Poli Iași 1-0. ”Șepcile Roșii” urcă pe locul doi în play-out, moldovenii rămân pe poziție de baraj
trofeu liga 2
Video Liga 2, play-off. S-a încheiat etapa a treia. Rezultate surprinzătoare și clasamentul
gigi becali
Gigi Becali a trasat obiectivul FCSB-ului după ce va deveni campioană. ”Respect dorința suporterilor”
Fotbal Club
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
2 - 0
FC Botosani FC Botosani
Sb 25.02.2023 17:00

'U' Cluj - FC Botoșani 2-0. "Dubla" lui Thiam aduce "șepcilor roșii" o victorie vitală, prima după 4 etape

25.02.2023, 18:50

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

După 4 meciuri fără victorie, 'U' Cluj a obținut, în sfârșit, un succes "vital", 2-0 cu FC Botoșani, în etapa a 27-a din Liga 1. Thiam a reușit "dubla".

'U' Cluj - FC Botoșani 2-0. Thiam a reușit o "dublă"

"Șepcile roșii" au început partida cu ocazia lui Thiam, din minutul 14, însă senegalezul a nimerit plasa laterală. Atacantul a marcat însă în minutul 28, din marcajul imprecis al lui Sadiku.

Prima ocazie mai bună a botoșănenilor a venit în prelungirile primei reprize, atunci când voleul lui Dragu a trecut pe lângă poartă. Moldovenii au forțat egalarea în repriza secundă, iar acțiunea superbă a lui Pinson a fost aproape de a fi transformată în gol de Mailat, în minutul 51, numai că portarul a parat incredibil.

'U' Cluj - FC Botoșani 2-0. E prima victorie a "șepcilor roșii" după 4 etape

Botoșaniul a mai avut o ocazie în minutul 66, când șutul lui Țigănașu, de la distanță, a fost respins cu dificultate de același Gorcea. În minutul 84, Thiam a reulit dubla, după o fază care a necesitat consultarea VAR-ului. Ultima oportunitate a partidei le-a parționut tot șepcilor roșii, prin Chipciu.

U Cluj bifează prima victorie după 4 etape, în timp ce moldovenii nu mai câștigă de 3 meciuri.

VIDEO cu rezumatul meciului 'U' Cluj - FC Botoșani 2-0:

”U” Cluj și FC Botoșani se înfruntă în etapa a 27-a din Liga 1, de la ora 17:00, în direct la Digi Sport 1. Meciul dintre ”U” Cluj și FC Botoșani poate fi urmărit și pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

”U” Cluj - FC Botoșani, LIVE VIDEO, 17:00, Digi Sport 1, în etapa a 27-a din Liga 1

Ambele formații nu au un moral tocmai bun înaintea meciului din etapa a 27-a a Ligii 1.

”U” Cluj nu a mai câștigat de patru etape în Liga 1, în timp ce FC Botoșani nu a mai cunoscut gustul victoriei de două runde.

În meciul tur din sezonul regulat, FC Botoșani și ”U” Cluj au remizat în Moldova, scor 1-1.

Acum, înaintea meciului retur, cei de la ”U” Cluj se află pe poziția a 14-a în Liga 1, cu 25 de puncte.

Cei de la FC Botoșani se află pe locul nouă în Liga 1, cu 31 de puncte acumulate din 26 de jocuri.

Clasament Liga 1

clasament liga 1
Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport

Ce a spus Ovidiu Sabău despre meciul cu FC Botoșani

Jucătorii sunt conștienți, înțeleg momentul și de ce avem nevoie ca să câștigăm acest joc. Sper să fim într-o formă sportivă bună, să ne ajute și terenul. Vrem să ne facem un cadou frumos nouă și suporterilor care cu siguranță vor veni să ne susțină.

Cred că jucătorii prin ce au făcut, cu o singură excepție, și-au câștigat respectul și aprecierea celor care se uită la ei.

Am avut discuții individuale cu toți jucătorii după meciul cu Chindia. Am analizat lucrurile bune pe care le-am făcut. Pe lângă tot ce a existat și legat de arbitraj, pe mine mă interesează să nu mai facem acele greșeli în momentele cheie și să fim mult mai maturi, să comunicăm mai mult și să gestionăm mai bine aceste faze.

S-au făcut niște greșeli acolo care puteau fi evitate. Sper să nu se mai repete, pentru că altfel avem o problemă.

Lipsesc doi jucători. Îi avem acum pe Pițian și Miron în centrul defensivei. Pițian a jucat mai puțin, dar sper să intre cu moral bun și entuziasm. Țin foarte mult ca toți jucătorii să aibă meciuri în picioare.

Mai ales când jucăm acasă, a doua zi programăm jocuri amicale și le dau și celorlalți 90 de minute, pentru că avem nevoie de toți. În acest meci avem doi jucători suspendați și avem nevoie ca cei care îi înlocuiesc să fie cu meciuri în picioare”, a spus antrenorul lui ”U” Cluj, în cadrul unei conferințe de presă.

Ce a spus Flavius Stoican despre meciul cu ”U” Cluj

Întâlnim o echipă care nu stă bine în clasament, dar este o formație preocupată de joc, care în multe momente și-a dominat adversarele și ne așteaptă o partidă dificilă. Una peste alta noi suntem pregătiți, dornici ca să facem un meci mare pe Cluj Arena.

Sper ca terenul să nu fie înghețat, chiar dacă poate nu va arăta prea bine ca suprafață, chiar dacă vor fi zone cu noroi sau fără iarbă dar mi-aș dori să nu fie înghețat. Vom vedea la ora meciului, cu toate astea eu sper să ne acomodăm bine pe gazonul care va fi.

Sunt jucători noi la ei în echipă, dar aceștia au jocuri în picioare în campionatul României, iar la ultima partidă au jucat chiar foarte bine. Nu ne gândim la meciul cu Rapid, meciul care urmează este cel mai important.

Dacă noi avem aceeași determinare ca până acum, chiar dacă rezultatul nu ne-a avantajat poate în ultimul meci, am văzut determinare la jucători, am văzut execuții frumoase, pressing, dueluri câștigate.

Oamenii chiar apreciază atunci când îi văd pe jucători că își doresc să câștige, chiar dacă nu tot timpul reușești. Îmi doresc să avem și un pic de șansă, fiind la meciul cu Sepsi asta ne-a lipsit.

Bătălia pentru play off se joacă până în ultima etapă, noi gândim în primul rând să câștigăm la U Cluj, iar dacă vom reuși asta speranțele vor reveni”, a spus Flavius Stoican, la conferința de presă.

• 90+5 fr2

U Cluj - FC Botoșani se termină 2-0.

• 90+5 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Chipciu combină cu Fulop și șutează tare, dar Pap are un reflex foarte bun.