Foto Clasamentul din play-out-ul SuperLigii, după etapa a 7-a: FC Botoșani, aproape să realizeze ceea ce părea imposibil
elias
Elias Charalambous a câștigat titlul cu FCSB, iar presa din Cipru a reacționat imediat
sucu-14
Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
0 - 0
FCSB FCSB
Lu 19.02.2024 20:30

U Cluj - FCSB 0-0. Pas greșit făcut de roș-albaștri în cursa către titlu! Ardelenii au avut un penalty ratat

19.02.2024, 22:25

• EHF European League: Skjern - Dinamo, marți, 19:45, DGS 2

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

Duelul dintre Universitatea Cluj și FCSB s-a încheiat cu o remiză albă, în etapa cu numărul 26 din SuperLiga României.

FCSB rămâne în fruntea clasamentului din SuperLiga României, cu 55 de puncte acumulate în 26 de etape, în timp ce ”Șepcile Roșii” sunt pe locul opt în clasament, cu 34 de puncte.

U Cluj - FCSB 0-0. Dan Nistor a ratat de la 11 metri

Florinel Coman a semnat prima ocazie mare de gol a partidei în minutul 11, când șeptarul roș-albaștrilor a șutat de la marginea careului, însă Gorcea a avut o intervenție bună și a reușit să respingă în lateral.

Tot Coman putea deschide scorul câteva minute mai târziu, din lovitură liberă, însă Gorcea a avut o nouă paradă.

”Șepcile Roșii” au beneficiat de un penalty în minutul 15, după un fault comis de Lixandru asupra lui Dan Nistor. Tot veteranul ardelenilor a mers la punctul cu var, însă Târnovanu a avut o paradă superbă, iar scorul a rămas neschimbat.

Alhassam a irosit și el o șansă bună de gol în minutul 22, iar pe finalul primei reprize, Coman a încercat din nou să îl învingă pe Gorea din lovitură liberă.

În repriza secundă, ardelenii au pus mai multe probleme la poarta lui Târnovanu, mai întâi prin Popa, în minutul 60, iar mai apoi prin Masoero, în minutul 70, când argentinianul a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Ardelenii au mai ratat o ocazie imensă pe final, la o lovitură liberă executată de Fossati, care a trimis puțin peste poartă.

Screenshot (431)
Clasamentul din SuperLiga României / Foto: Flashscore

VIDEO Rezumatul partidei U Cluj - FCSB 0-0

În ciuda problemelor din lot, Dawa s-a învoit trei zile pentru a pleca în Franța, acolo unde soția sa a născut. Este un eveniment extraordinar pentru oricine, dar există o mulțime de exemple în care jucătorii au ales să rămână alături de colegi și să lupte împreună cu ei, cu atât mai mult cu cât acum este vorba despre un eveniment care suportă prezența ulterioară.

Doar dacă nu cumva la mijloc sunt și alte elemente care făceau obligatorie ajungerea fotbalistului alături de soție și despre care nu s-a aflat.

În condițiile în care Dawa s-a învoit, Băluță este răcit, iar Haruț, Pantea și Chiricheș sunt accidentați, antrenorii Pintilii și Charalambous ar putea trimite pe teren formula Târnovanu - Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Alhassan, Șut, Olaru - Oct. Popescu, Miculescu, Fl. Coman.

Trebuie să găsim soluții, e momentul în care trebuie să găsim soluții și cred în toți jucătorii pe care îi avem. Nu sunt îngrijorat, sunt mulțumit de lotul pe care îl am.

Avem soluții în ofensivă. Nu depindem de un singur jucător. Avem fotbaliști care își pot schimba permanent pozițiile.

Coman poate juca atacant central, Olaru poate juca în centru, Tavi, la fel, Băluță, când este apt. Este și Miculescu. Avem soluții”, a declarat ”principalul” Elias Charalambous, care a evitat să se plângă de deciziile lui Gigi Becali de a renunța în această iarnă la Djokovic, Compagno, Rotariu și Ganea, convins că echipa nu mai are cum să piardă titlul de campioană.

Sabău este foarte mulțumit de cum s-a pregătit echipa în săptămâna de după revenirea extraordinară din meciul cu Universitatea Craiova

Clujenii au mare nevoie de victorie pentru a-și crește șansele la ocuparea unui loc de play-off, iar 3 puncte luate luni seară ar crește zestrea la 36, cu care ar urca pe locul 6. Este adevărat că mai este nevoie de îndeplinirea unei condiții: Sepsi să piardă cu Farul.

Jucătorii au primit și o injecție cu adrenalină etapa trecută, când ce au terminat 2-2 în Bănie, după ce la pauză scorul era 2-0 pentru gazde, așa că Sabău este optimist.

Suntem foarte bine pregătiți, am avut o săptămână bună. Terenul ne-a permis să ne antrenăm normal. Noi timp de 3 săptămâni ne-am antrenat pe sintetic. Nu vreau să-mi găsesc scuze, dar când te antrenezi în fiecare zi pe un sintetic foarte dur și apoi vii să joci, e cu totul altceva.

Noi am pierdut tot ce-am făcut bun în Antalya. Este prima dată când ne-am putut pregăti ca o echipă profesionistă, cu ritm, intensitate, dueluri unu la unu. Echipa va arăta mult mai bine decât a arătat până acum.

FCSB e o echipă care s-a maturizat, echipa cea mai în formă. Are jucători foarte buni precum Coman, Olaru, Băluță… Este o echipă foarte bună de contraatac, cu jucători de viteză.

Trebuie să jucăm cu mult curaj, să alergăm foarte mult. Nu ne putem deschide foarte mult, pentru că e o echipă căreia nu trebuie să-i lași spații”, a spus antrenorul Ioan Ovidiu Sabău, înaintea partidei cu FCSB

Ocazie Universitatea Cluj

Fossati încearcă poarta din lovitură liberă, dar trimite puțin peste transversală.