FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-OTELUL GALATI, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (5.05.2024)
Video Cel mai surprinzător discurs din SuperLigă: ”Nu m-am bucurat la golurile noastre! Îmi vine să plâng”
Foto Radu Drăgușin nu se mai ferește! Cum a fost surprins pe bancă, în timp ce Tottenham pierdea cu Liverpool
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
0 - 2
Poli Iasi Poli Iasi
Du 03.09.2023 13:30

U Cluj - Poli Iași 0-2. Oaspeții se impun în meciul reluat din minutul 54, după întreruperea de duminică

04.09.2023, 13:52

• SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Duelul dintre U Cluj și Poli Iași, din etapa cu numărul 8 din SuperLiga, a fost amânat din cauza unei ploi torențiale, însă a fost reluat luni, în direct la Digi Sport 1.

Cei de la Poli Iași au fost mai inspirați la reluarea meciului și s-au impus astfel ăîn deplasare cu scorul de 2-0.

”U” Cluj - Poli Iași 0-2, în etapa a 8-a a SuperLigii

În cele 54 de minute disputate duminică, cele două formații nu au putut fructifica ocaziile de gol avute.

La reluarea meciului, luni, cei de la Poli Iași au deschis scorul în minutul 56, prin Alin Roman, cu un șut la colțul lung.

Dan Nistor și Valentin Gheorghe au ratat câte o ocazie pentru cei de la ”U” Cluj, în timp ce Alin Roman a închis tabela de marcaj cu dubla realizată în minutul 90+2.

În urma rezultatului din această rundă, cei de la ”U” Cluj se situează pe locul 14 în clasament, cu 7 puncte, în timp ce Poli Iași se situează poziția a 13-a, cu șase puncte.

VIDEO Rezumat ”U” Cluj - Poli Iași 0-2

U Cluj - Poli Iași a fost reprogramat luni

În ciuda eforturilor organizatorilor, nu s-a putut îndepărta toată apa de pe Cluj Arena. Astfel, confruntarea dintre cele două echipe a fost reprogramată pentru luni, de la ora 13:00.

"Meciul este întrerupt timp de 60 de minute din cauza condițiilor meteorologice, partida fiind oprită în minutul 54", a transmis Universitatea Cluj, după ce partida a fost amânată inițial.

Ioan Ovidiu Sabău a revenit recent pe banca lui U Cluj și caută prima victorie. "Studenții" sunt fără succes de patru etape. Au remizat în ultimul meci cu FC Hermannstadt, scor 2-2, după ce au condus până în minutul 90+2.

De cealaltă parte, Poli Iași a înregistrat cinci înfrângeri în șase etape și este pe ultimul loc în clasament. Moldovenii au un golaveraj negativ de -7.

Ioan Ovidiu Sabău, mesaj pentru conducerea lui U Cluj

”U” Cluj a remizat, scor 2-2, cu Hermannstadt, la primul meci disputat de la revenirea pe banca tehnică a lui Ioan Ovidiu Sabău (55 de ani).

La finalul meciului decis de un gol marcat de Alexandru Oroian în prelungiri, Ioan Ovidiu Sabău a anunțat că mai are nevoie de jucători noi.

”Mai avem nevoie să îmbunătățim numeric și calitativ lotul, campionatul este lung. Și astăzi aveam nevoie, au fost jucători cu crampe. Tot respectul pentru ei că s-au autodepășit. Am avea nevoie de încă trei-patru jucători importanți”, a spus Ioan Ovidiu Sabău.

• 90+4 fr2

Se încheie meciul dintre cele două formații.

• 90+2 g
    Gol Poli Iasi

Alin Roman reușește dubla cu un șut la colțul lung.