Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Superliga Stage 27: CFR 1907 CLUJ vs. FC DINAMO BUCURESTI
Ce concluzie a tras Zeljko Kopic, după Dinamo - FC Voluntari 1-1
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Exclusiv Ion Crăciunescu, declarație misterioasă: ”Am înțeles că FCSB va reveni la Steaua! Sunt discuții”
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
1 - 3
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Sb 08.04.2023 17:30

”U” Cluj - U Craiova 1948 1-3. Oltenii s-au distrat la Mediaș! ”Triplă” pentru Chițu, în prima repriză

08.04.2023, 19:22

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

U Craiova 1948 a învins-o fără drept de apel pe U Cluj, scor 3-1, în etapa a treia din play-out-ul SuperLigii României.

În urma acestui rezultat, oltenii trec pe primul loc în play-out, cu 26 de puncte, la două lungimi în fața celor de la Petrolul, în timp ce U Cluj ocupă a cincea poziție, cu 20 de puncte.

”U” Cluj - U Craiova 1948 1-3. Oltenii, lideri în play-out

Oltenii au tranșat victoria încă din prima repriză a partidei, când Aurelian Chițu a reușit tripla. Formația pregătită de Nicolo Napoli a deschis scorul încă din al cincilea minut al partidei, când Asamoah l-a găsit foarte bine pe Chițu, care a înscris din interiorul careului, cu un șut superb.

Doar două minute mai târziu, Chițu l-a învins din nou pe Gorcea, după ce Miron a pierdut balonul aproape de jumătatea terenului, iar Bahassa a pasat în fața porții.

Replica ardelenilor a venit abia în minutul 12, când Nistor a șutat în forță de la distanță, totuși, Chițu a dat lovitura și în minutul 27, după o acțiune frumoasă a formației din Bănie.

Nistor a încercat să reducă din diferență în minutul 33, cu o execuție de la distanță, iar Gomes a trimis periculos cu capul la o centrare a lui Chipciu.

După pauză, ardelenii puteau marca prin Oancea, însă Gurău a avut o intervenție formidabilă la șutul fotbalistului de la U Craiova 1948.

Misiunea ardelenilor a devenit și mai dificilă în minutul 50, când Miron a fost eliminat după un fault extrem de dur asupra lui Bahassa.

Oltenii au mai irosit câteva șanse importante de gol, iar, pe final, diferența s-a redus după un autogol de Duarte, care a avut o deviere greșită la șutul lui Chipciu.

VIDEO Rezumatul partidei ”U” Cluj - U Craiova 1948 1-3

”U” Cluj - U Craiova 1948 1-3

”U” Cluj și U Craiova 1948 au același bilanț în primele două etape disputate în cadrul play-out-ului. Ambele formații au înregistrat câte o victorie și o înfrângere.

În cadrul sezonului regulat, în meciul tur, rezultatul a fost unul de egalitate, scor 1-1, în timp ce la retur, oltenii s-au impus fără emoții, scor 5-0.

Înaintea meciului din play-out, ”U” Cluj se află pe locul cinci, cu 20 de puncte, în timp ce U Craiova 1948 se află pe poziția a doua, cu 23 de puncte.

Clasament play-out

clasament play out
Clasament play-out / Foto: Digi Sport

Ce a spus Ioan Ovidiu Sabău despre meciul cu U Craiova 1948

E foarte important, după cum am spus și după meciul de Cupă. Atunci a fost o mare bucurie că ne-am calificat. Pentru mine mult mai important e acest meci de sâmbătă. Trebuie neapărat să câștigăm.

Am avut foarte puțin timp la dispoziție să ne refacem din punct de vedere mental. Am avut ieri (n.r. joi) o zi de recuperare. Sperăm să putem face azi (n.r. vineri) un antrenament oficial pe terenul de joc.

Sper să ne refacem repede din punct de vedere mental. Fizic te refaci, dar mental trebuie să uiți repede de acea calificare și să înțelegi cât de important este meciul cu Craiova.

Așa am văzut și reacția jucătorilor. Așteaptă și ei foarte mult meciul. Sigur, trebuie gândit jocul și tratat cu atenție mare.

Trebuie să ai atitudine, să lupți, dar de fiecare dată jocurile se câștigă cu multă inteligență. Agresivitatea e bună, dar trebuie mult echilibru. Aici se face diferența”, a spus Ioan Ovidiu Sabău, la conferința de presă.

• 90+4 final
  • 90+2 ag
    Autogol FCU 1948 Craiova

Chipciu șutează de la distanță, balonul este deviat de Duarte și intră în poarta lui Gurău.