laca
Exclusiv Marius Lăcătuș a spus de ce ”Șumudică nu ar putea face acum pasul la Rapid”
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (22.12.2023)
Dinamo - FC Voluntari, LIVE VIDEO, 20:00, pe Digi Sport 1. ”Finală” pentru salvarea de la retrogradare
gigi becali
Gigi Becali a trasat obiectivul FCSB-ului după ce va deveni campioană. ”Respect dorința suporterilor”
Fotbal Club
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
1 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 24.07.2022 18:30

”U” Cluj - Universitatea Craiova 1-1. Ambele echipe sunt fără victorie în acest sezon

24.07.2022, 20:27

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Universitatea Cluj și Universitatea Craiova au remizat duminică la Mediaș, scor 1-1, într-un duel din etapa a doua a Superligii, în direct pe Digi Sport 1.

Erik Lincar și Laszlo Balint, fără victorie în Superliga 2022-2023

Ambele echipe rămân fără victorie într-un meci oficial din acest sezon, fiind la egalitate de puncte în clasamentul Superligii României, cu câte două puncte.

Prima repriză le-a aparținut în totalitate “șepcilor roșii”, care au deschis scorul în minutul 6, prin Ioan Filip, în urma unei lovituri libere.

Universitatea Craiova n-a reușit niciun șut pe poartă în prima repriză. Antrenorul Laszlo Balint a făcut trei schimbări la pauză, iar “alb-albaștrii” au jucat mai bine în repriza secundă.

Paul Papp a egalat în minutul 64, în urma unui corner executat foarte bine de către Ante Roguljic.

Spre finalul partidei, ambele echipe au părut mulțumite cu acest rezultat de egalitate, iar ocaziile de gol au lipsit.

Pentru Universitatea Craiova urmează meciul de pe teren propriu cu Rapid, pe 31 iulie. Pentru Universitatea Cluj urmează partida din deplasare cu FC Argeș, pe 29 iulie.

VIDEO Rezumatul meciului Universitatea Cluj - Universitatea Craiova 1-1

Clasamentul Superligii

-Știrea inițială-

Ambele formații au început campionatul cu câte o remiză, însă există o percepție diferită a punctului câștigat în cele două tabere.

”Studenții” din Cluj au remizat pe terenul celor de la FCSB, scor 1-1, iar punctul a fost văzut la fel de important precum o victorie, în timp ce Universitatea Craiova a remizat, acasă, cu Sepsi, scor 2-2, după ce a condus cu 2-0, iar punctul a fost primit cu mult amar.

Cele două formații s-au întâlnit de două ori în Superligă:

• 22.09.2014: U Cluj (Ogăraru) - CSU Craiova (Săndoi) 0-2 (Muşat 49 autogol, Bancu 64)
    [Primul gol înscris de Bancu în Liga 1]
  • 07.04.2015:  CSU Craiova (Săndoi) - U Cluj (Falub) 3-0 (Bawab 23, Nuno Rocha 41, 71)

Echipele probabile

U Cluj: Gorcea - Romeo, Pițian, Fl.Ilie, Pârvulescu - Pires, Filip - Tescan, Remacle, Chipciu - Ad.Bălan.
Antrenor: Erik Lincar.

Universitatea Craiova: Lazar - Căpățână, Papp, Silva, Vătăjelu - Mateiu, Screciu - Gustavo, Baiaram, Ivan - Markovic

• 85 s

Iese Alex Chipciu, intră Marius Briceag.

• 81 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Gustavo este avertizat, după un conflict cu un adversar.

• 81 cg
    Cartonaş galben Universitatea Cluj

Cartonaș galben pentru Romario Pires!

• 74 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Ultima schimbare în echipa oaspeților: Iese Markovic, intră Gustavo.

• 74 s

Iese Roberto Romeo, intră Rolandas Baravykas.

• 70 s

Iese Martin Remacle, intră Florin Purece.

• 66 cg

Roberto Romeo este avertizat de către Cătălin Popa.

• 64 g
    Gol Universitatea Craiova

În urma unui corner executat de către Roguljic, Papp înscrie cu o lovitură de cap.

• 58 s

Iese Ștefan Baiaram, intră Elvir Koljic.

• 50 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

În urma unui corner, Găman trimite mingea peste poartă, cu capul, din șase metri.

Iese Ivan Martic, intră Mihai Căpățînă.

Iese George Cîmpanu, intră Ante Roguljic.

Iese Ionuț Vînă, intră Valerică Găman.

Începe repriza a doua!

Final de primă repriză la Mediaș!

• 45+1 cg

Andrei Ivan este avertizat pentru simulare, după ce atacantul Craiovei a cerut o lovitură de la 11 metri.

• 45 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

În urma unui corner, Remacle centrează perfect pentru Filip, care trimite mingea cu capul din 6 metri, pe lângă poartă. Ocazie mare pentru U Cluj!

• 36 oc

Adrian Bălan șutează puternic de la marginea careului, dar mingea se duce mult peste poartă.

• 26 cg

Paul Papp este avertizat după lovitura aplicată lui Adrian Bălan.

• 20 cg

Paul Pîrvulescu este avertizat pentru un fault dur la mijlocul terenului.

• 16 oc

Remacle pătrunde în careu din banda stângă și șutează în forță, dar portarul Lazar respinge mingea în corner.