Exclusiv Gigi Becali a văzut că Florinel Coman s-a accidentat și a reacționat: ”Să vă mint?”
Screenshot 2024-04-25 000527
”Mi-am bătut joc”. Ștefan Târnovanu ”și-a turnat cenușă în cap”, după gafa care amână titlul
Gigi Becali
Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
2 - 2
Sepsi Sepsi
Vi 15.07.2022 21:30

Universitatea Craiova - Sepsi 2-2. Gazdele au avut 2-0! Sistemul VAR, folosit pentru a-l elimina pe Mateiu

15.07.2022, 23:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Universitatea Craiova a remizat pe teren propriu cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-2, în prima etapă a Superligii, ediția 2022-2023, în direct pe Digi Sport 1.

Sepsi a dat lovitura pe final la Craiova

Antrenorul Laszlo Balint (43 de ani) a debutat pe banca tehnică a Universității Craiova.

Portarul italian Mirko Pigliacelli (29 de ani) a jucat ultimul meci în tricoul “alb-albaștrilor”, transferându-se la Palermo, în Serie B.

În premieră în Liga 1, sistemul VAR a fost utilizat de către arbitrul de centru pentru a lua o decizie importantă: eliminarea unui jucător.

Universitatea Craiova a condus cu 2-0 până în minutul 73, a fost egalată, apoi a încheiat meciul în inferioritate numerică.

"Dubla" lui Gustavo n-a fost de ajuns pentru Universitatea Craiova

Universitatea Craiova a deschis scorul în Bănie în minutul 29, prin Gustavo. Mijlocașul brazilian a fost introdus pe teren în minutul 26, după accidentarea lui Ante Roguljic.

Gustavo a înscris cu o lovitură de cap, din centrul careului, după centrarea perfectă a lui Andrei Ivan, din banda dreaptă.

Gazdele puteau să-și dubleze avantajul în minutul 38, când Elvir Koljic a scăpat singur cu portarul. Atacantul bosniac a încercat să-l lobeze pe Roland Niczuly, dar portarul oaspeților a intervenit excelent.

Până la pauză, Sepsi a avut două ocazii importante, prin Nicolae Păun (38’) și Ion Gheorghe (43’).

În minutul 59, Gustavo a reușit “dubla” pentru Universitatea Craiova, cu un șut din centrul careului, după acțiunea lui Ivan și pasa lui Koljic.

Sepsi a avut inițiativa în ultima jumătate de oră de joc și a reușit să egaleze. Mai întâi, Vitalie Damașcan a înscris în minutul 73, cu o execuție superbă din careu. Mingea a atins și bara, înainte de a intra în poartă.

În minutul 87, Nicolae Păun a înscris pentru 2-2, cu un șut din marginea careului, către colțul lung.

Alex Mateiu, eliminat după intervenția sistemului VAR

După înscrierea golului, arbitrul Radu Petrescu a fost sesizat de către arbitrul din camera VAR, Ovidiu Hațegan.

După consultarea imaginilor, Radu Petrescu l-a eliminat pe Alexandru Mateiu. Mijlocașul Universității Craiova l-a faultat dur pe Nicolae Păun, la faza golului oaspeților.

Sepsi Sfântu Gheorghe putea să dea lovitura în minutul 90+7, dar șutul lui Rareș Ispas a fost respins de către portarul Mirko Pigliacelli.

Universitatea Craiova continuă seria negativă în confruntările cu Sepsi Sfântu Gheorghe: 8 meciuri la rând fără victorie. Ultimul succes al “alb-albaștrilor” datează din 22 august 2020.

-Stirea inițială-

Cu un nou antrenor, în persoana lui Laszlo Balint (43 de ani), Universitatea Craiova începe noul sezon din Superliga cu aceleași obiective ca și în cel anterior, campionatul și Cupa României, dar și un traseu cât mai lung în Conference League.

Pentru olteni, Sepsi este o adevărată "sperietoare". În ultimele 7 meciuri directe, covăsnenii au învins de 4 ori, iar 3 partide s-au terminat la egalitate.

În plus, Sepsi vine după două trofee câștigate în interval de 51 de zile, Cupa României și Supercupa. De altfel, acestea sunt primele distincții cucerite în istoria de 11 ani a clubului.

Echipa lui Bergodi are obiective mai mari în acest sezon, care va fi al doilea în care echipa participă în cupele europene.

În Conference League, Sepsi o va întâlni pe Olimpija Ljubljana (Slovenia), în turul 2 preliminar din Conference League.

Universitatea Craiova - Sepsi, LIVE VIDEO, ora 21:30, la Digi Sport 1. Bergodi: "Ne este frică"

"Debutul noului sezon ne-a scos în faţă o echipă în formă, o echipă puternică şi incomodă care şi-a demonstrat forţa în această perioadă. Să nu uităm palmaresul recent al celor de la Sepsi, Cupa şi Supercupa României.

Ştim atuurile adversarilor noştri, dar e foarte important ce vom face noi", a spus Laszlo Balint.

"Obiectivul va fi intrarea în play-off, este unul corect, și o să încercăm să facem ceva și în Conference League, sperăm să avem un parcurs cât mai lung. Campionatul este lung și vor fi și momente mai dificile, dar poţi să reglezi lucruri pe parcurs.

Sperăm să terminăm cu euforia după câștigarea Supercupei, pentru că jucăm cu Universitatea Craiova și îmi este frică", a spus Cristiano Bergodi.

Universitatea Craiova - Sepsi, echipele probabile:

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Papp, Screciu, Vătăjelu - Crețu, Mateiu - Gustavo, Baiaram, Ivan - Koljic
Antrenor: Laszlo Balint

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Bărbuț, Aganovic, Păun, Matei - Ștefănescu, Tudorie
Antrenor: Cristiano Bergodi

• Hermannstadt - Mioveni, vineri, 15 iulie, ora 18:30, Digi Sport 1
  • Universitatea Craiova - Sepsi, vineri, 15 iulie, ora 21:30, Digi Sport 1
Sepsi Sepsi
  • 90+8 fr2

Final de meci! Universitatea Craiova ratează câștigarea celor trei puncte, deși a condus cu 2-0.

• 90+7 oc
    Ocazie Sepsi

Ispas șutează din careu, dar nu-l poate învinge pe Pigliacelli, care respinge mingea.

• 89 cr
    Cartonaş roşu Universitatea Craiova

Alexandru Mateiu este eliminat, după consultarea sistemului VAR. Mijlocașul Universității Craiova l-a faultat dur pe Nicolae Păun, la faza golului oaspeților.

• 87 g
    Gol Sepsi

Nicolae Păun înscrie cu un șut din centrul careului, către colțul lung.

• 84 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Schimbare la gazde: iese Mihai Căpățînă, accidentat, și intră Ivan Martic.

• 73 g
    Gol Sepsi

Vitalie Damașcan înscrie pentru oaspeți, cu o execuție superbă din careu. Mingea a atins și bara!

• 72 s

Schimbare la Universitatea Craiova: iese Baiaram, ușor accidentat, și intră Dan Nistor.

• 72 s

Schimbare la Universitatea Craiova: iese Koljic, intră Markovic.

• 69 s
    Schimbare Sepsi

Schimbare la Sepsi: iese Ion Gheorghe, intră Jonathan Rodriguez.

• 69 s
    Schimbare Sepsi Schimbare la Sepsi: iese Tudorie, intră Damașcan.
  • 65 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Mirko Pigliacelli, aflat la ultimul meci pentru Universitatea Craiova, primește cartonașul galben.

• 65 cg
    Cartonaş galben Sepsi

Bogdan Mitrea primește cartonașul galben.

• 65 cg

Andres Dumitrescu este avertizat de către arbitru.

• 63 cg

Fault dur al lui Paul Papp, la mijlocul terenului.

• 62 s

Schimbare ofensivă la Sepsi: iese fundașul Ninaj, intră atacantul Rondon.

• 59 g
    Gol Universitatea Craiova

Gustavo înscrie din nou, cu un șut din centrul careului, după acțiunea lui Ivan și pasa lui Koljic.

• 51 oc

Sepsi cere penalty, după intervenția lui Pigliacelli asupra lui Tudorie. Sistemul VAR nu intervine.

• 49 oc

Golofca șutează de la 17 metri, către colțul lung, dar portarul Pigliacelli deviază mingea în lateral.

Schimbare la Sepsi: iese Bărbuț, intră Golofca.

Începe repriza a doua!

• 45+1 fr1

Final de primă repriză în Bănie! Avantaj minim pentru gazde.

• 44 cg

Cristi Bărbuț este avertizat de către arbitrul Radu Petrescu.

• 43 oc

Ion Gheorghe șutează din afara careului, iar portarul Mirko Pigliacelli respinge mingea în lateral.

• 38 oc

Pe contraatac, Păun primește mingea în centrul careului, dar are o execuție modestă, din poziție ideală.

• 38 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Elvir Koljic scapă singur cu portarul, dar încearcă un lob și nu-l poate învinge pe Niczuly.

• 33 cg

Cartonaș galben pentru Ștefan Baiaram!

• 29 g

Gustavo înscrie cu o lovitură de cap, din careu, după centrarea lui Andrei Ivan.

• 26 s

Schimbare forțată la gazde! Roguljic a suferit o accidentare, fiind înlocuit cu Gustavo.

• 20 oc

Dimitrov centrează pentru Tudorie, care încearcă să lovească mingea din voleu, dar ratează execuția.

• 11 oc

Ștefan Baiaram șutează de la marginea careului, din poziție centrală, iar mingea se duce puțin peste bara transversală.

• 5 oc

Ion Gheorghe pătrunde în careu și șutează către colțul lung, dar portarul Pigliacelli respinge mingea în lateral.