FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Voluntari - Hermannstadt, Live Video, 17:30, DGS1. Ilfovenii pot scăpa de locul de retrogradare directă
Liga 2 se vede la Digi Sport/ foto: frf.ro
Video Liga 2 | Corvinul Hunedoara - Gloria Buzău 1-1. Remiză în primul meci din play-off-ul Ligii 2
Du 17.04.2022 15:00

U Craiova 1948 - Academica Clinceni 4-0. Oltenii au făcut spectacol în fața ilfovenilor retrogradați de mult

17.04.2022, 17:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Misiune simplă pentru U Craiova 1948 în meciul cu deja retrogradata Academica Clinceni, în etapa a cincea din play-out, scor 4-0. Ilfovenii, depunctați de câteva ori, au primit câte două goluri pe repriză.

U Craiova 1948 - Academica Clinceni 4-0

Baeten a deschis scorul în minutul 8, după ce a rămas singur cu portarul, în urma unei combinații frumoase. Kovacic și Achim nu au reușit apoi să marcheze în aceeași fază, însă a făcut-o Bauza în minutul 35.

În partea secundă, echipa lui Nicolo Napoli nu a forțat, dar părea că poate înscrie oricând, cu toate că și Clinceniul a avut o șansă. Bălan a ratat apoi și el, iar peste câteva minute, Tsvetkov a scos de pe linia porții.

Pe final, oltenii au avut și un gol anulat, însă mai marcat de două ori în ultimele minute. Van Durmen a reușit primul gol din acest sezon, iar Ondaan a închis tabela.

VIDEO cu rezumatul meciului U Craiova 1948 - Academica Clinceni 4-0:

Partida dintre U Craiova 1948 și Academica Clinceni din etapa cu numărul 5 a play-out-ului urmează să se joace astăzi, de la ora 15:00, în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe digisport.ro.

Oltenii pornesc drept mari favoriți și speră să nu emoții cu ocupanta penultimului loc din clasament.

U Craiova 1948 - Academica Clinceni LIVE VIDEO, ora 15:00, pe Digi Sport 1. Gazdele continuă lupta pentru rămânerea în Liga 1

U Craiova 1948 vine după o victorie obținută etapa trecută în preungiri, pe terenul lui Dinamo, 2-1. Acum, trupa lui Napoli se așteaptă la o victorie facilă contra celor de la Academica Clinceni, care este deja matematic retrogradată în liga secundă.

Ultima întâlnire dntre cele două s-a terminat cu victoria ilfovenilor, 2-1, chiar pe Ion Oblemenco.

În cazul unei victorii, cei de la U Craiova 1948 ar pune între ei și Chindia Târgoviște, echipă aflată pe primul loc care duce la baraj, 6 puncte cu 4 etape înainte de finalul play-out-ului.

Clasament Liga 1 play-out

play-out
Clasament Liga 1 play-out / Foto: Digi Sport
  • 90+2 fr2

Meciul U Craiova 1948 - Academica Clinceni se termină 4-0.

• 87 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Marquet combină cu Ondaan, care înscrie.

• 86 g

Sidibe centrează, Bălan prelungește, iar Van Durmen finalizează din apropiere.

• 84 fm
    Fază meci FCU 1948 Craiova

Marquet trimite o pasă lungă pentru Sidibe, care înscrie, dar golul e anulat pe motiv de offside.

• 74 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Portarul Academicii greșește, Claudiu Bălan recuperează și îi pasează lui Van Durmen, care șutează, dar Tsvetkov respinge cu capul din fața liniei porții.