Exclusiv Apel pentru Dan Petrescu, după umilința CFR-ului cu Farul: ”Nu au nicio șansă”. Florin Prunea avertizează: ”Degringoladă”
san
OUT de la CFR Cluj! Prima ”victimă” a lui Dan Petrescu la revenirea în Gruia
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
U Craiova 1948 U Craiova 1948
0 - 2
Sb 20.11.2021 20:30

U Craiova 1948 - CFR Cluj 0-2. Sigurjonsson și Deac au rezolvat meciul. Oltenii au nimerit bara în prelungiri

20.11.2021, 22:15

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Revenirea lui Eugen Trică nu a fost cu noroc pentru U Craiova 1948. Nou-promovata a pierdut cu campioana CFR Cluj, scor 0-2, în prima etapă din returul sezonului regulat.

U Craiova 1948 - CFR Cluj 0-2. Oltenii au suferit a opta înfrângere din 16 etape jucate până acum

Eugen Trică, antrenorul care a reușit promovarea cu U Craiova 1948, a început meciul curajos, dar tot adelenii au fost la conducerea jocului. În minutul 7, mingea i-a căzut pe mână lui Baeten, în careu, dar arbitrul nu a dictat penalty.

Ardelenii au avut o șansă bună în minutul 12, în timp ce oltenii au avut prima oportunitate în minutul 21. Ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut tot campioanei, dar Debeljuh nu a ajuns la o minge pe care scria gol.

U Craiova 1948 - CFR Cluj 0-2. Ardelenii au cea mai bună apărare din campionat, cu doar 8 goluri primite

După o oră de joc, greșeala lui Păun era să o coste scump pe CFR, însă Bălan nu a reușit să înscrie. La cealaltă poartă, Baeten i-a "suflat" mingea lui Omrani exact în momentul când se pregătea să șuteze.

Clujenii au deschis scorul în minutul 65, prin rezerva Sigurjonsson, din centrarea lui Deac. Debeljuh și-a bătut apoi joc de o pasă perfectă, iar apoi șutul lui Manea a ocolit vinclul.

În minutul 89, Sigurjonsson i-a întors serviciul lui Deac, care a înscris și a stabilit scorul final, cu toate că Craiova a mai avut o transversală în minutul 90+1.

VIDEO cu rezumatul meciului U Craiova 1948 - CFR Cluj 0-2:

Meciul U Craiova 1948 - CFR Cluj, din etapa a 16-a a Ligii 1, este de la ora 20:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și în format LIVE TEXT pe digisport.ro.

La revenirea pe banca celor de la U Craiova 1948, Eugen Trică (45 de ani) are o misiune dificilă. Echipa sa primește vizita liderului campionatului și campioanei ultimelor patru sezoane din Liga 1, CFR Cluj.

U Craiova 1948 - CFR Cluj | LIVE VIDEO, ora 20:30, Digi Sport 1. Statistici și declarații

Trică, omul care a promovat-o pe U Craiova 1948 pe prima scenă a fotbalului românesc, a regăsit formația din Bănie într-o situație grea. Echipa patronată de Adrian Mititelu ocupă poziția a 13-a după 15 runde, cu 14 puncte, și are o singură victorie în ultimele 11 jocuri de campionat.

În schimb, CFR Cluj se îndreaptă spre al cincilea trofeu de campioană la rând. Trupa din Gruia conduce ierarhia Ligii 1 cu 39 de puncte, la opt lungimi în fața principalei urmăritoare, FCSB. Elevii lui Dan Petrescu au trei succese consecutive.

• În tur, CFR Cluj s-a impus la limită în Gruia, 3-2, grație unui gol târziu înscris de Petrila.

În prima zi în care am ajuns le-am transmis un mesaj băieților, ei s-au culcat pe-o ureche, cum că sunt o echipă nou-promovată. Noi suntem o echipă nou-promovată doar pe hârtie. În campionatul nostru doar Mioveni ar fi, care a rămas cu același lot din sezonul trecut din Liga 2”, a spus Eugen Trică, înaintea meciului.

"Ce mă îngrijorează cel mai mult e că, după fiecare pauză, am pierdut. Cu Botoșani și cu Rapid. Sper să reușim să nu mai pierdem de astă dată, după un parcurs foarte bun.

Indiferent cine era antrenorul Craiovei, ne-am fi așteptat la un meci greu. Dar așa cred că va fi și mai greu, deoarece Trică a fost la CFR Cluj și va încerca să demonstreze ceva. Plus că la Craiova a reușit promovarea, pe nedrept a fost dat afară și acum i s-a făcut dreptate.

Sunt convins că va reuși să motiveze echipa. Dacă au dat patru goluri în meciul amical cu Steaua înseamnă că a adus un spirit în atac. Problemele Craiovei în campionat au fost în atac, nu în apărare”, a punctat și Dan Petrescu.

U Craiova 1948 - CFR Cluj | LIVE VIDEO, ora 20:30, Digi Sport 1. Echipe probabile

• U Craiova 1948: Popa - Negru, Kovacic, Huyghebaert, Bușu - Asamoah, Albu, Marquet - Sidibe, Ondaan, Bauza
  • CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Burcă, Cestor, Camora - Culio, Bordeianu, Păun - Deac, Debeljuh, Petrila
  • 90+3 fr2
  • 90+1 oc oc
    Ocazie U Craiova 1948

Claudiu Bălan nimerește transversala cu un șut din afara careului.

• 89 s s
    Schimbare CFR Cluj

Costache intră în locul lui Deac.

• 89 g g
    Gol

Sigurjonsson îi întoarce serviciul lui Deac și îi pasează decisiv, iar acesta înscrie.

• 88 oc oc
    Ocazie CFR Cluj

Manea șutează tare, din afara careului, dar mingea trece foarte puțin pe lângă vinclu și pare să fi fost atinsă ușor de portar.

• 86 s s

Bouhenna intră în locul lui Boateng.

• 79 cg cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Burcă este avertizat.

• 74 oc oc

Păun îi așează mingea lui Debeljuh, care șutează peste poartă din centrul careului.