Exclusiv Eugen Trică, după primele meciuri ale lui Gică Hagi la națională: "I-a făcut oameni"
articol scris de Digi Sport07.06.2026, 19:30
Eugen Trică (49 de ani) a vorbit despre cele două jocuri amicale pe care naționala României le-a disputat cu selecționerul Gică Hagi (61 de ani) pe bancă, la începutul acestei luni.
Echipa Nationala Handbal: Gyor - Metz, duminică, 19:00, DGS 1
Fotbal: Franța - Irlanda de Nord, luni, 22:00, DGS 1
O remiză cu Georgia în deplasare, scor 1-1, și o victorie în Ghencea, cu Țara Galilor (2-1) au fost primele rezultate înregistrate de Hagi în noul mandat la cârma echipei naționale a României.
Eugen Trică, despre Gică Hagi: "I-a făcut pe majoritatea oameni"
Trică, care a bifat 4 selecții la prima reprezentativă, a transmis că Hagi are un rol esențial la națională, deoarece mulți dintre jucătorii convocați au fost crescuți de el, în propria academie de fotbal. De asemenea, Eugen Trică a lăudat prestația "Tricolorilor" în cele două amicale.
"O echipă națională bună, cu atitudine bună, cu pressing ofensiv. O echipă care dezvoltă de la portar fără frică. Rolul foarte important îl are Gică Hagi pentru că pe mulți i-a crescut. A lucrat cu ei la Constanța. El i-a făcut pe majoritatea oameni și fotbaliști foarte buni", a declarat Eugen Trică, prezent la memorialul organizat de Ionel Ganea în memoria fiului său de 2 ani, decedat în urmă cu un an, într-un accident rutier.
VIDEO cu rezumatul amicalului România - Țara Galilor 2-1, prima victorie a lui Gică Hagi în noul mandat de selecționer
Ce urmează pentru România în Liga Națiunilor și obiectivul lui Gică Hagi
În toamna acestui an, România va debuta în noua ediție a Ligii Națiunilor. Reprezentativa țării noastre a fost repartizată în grupa B4, alături de Suedia, Polonia și Bosnia și Herțegovina. După amicalul cu Țara Galilor, selecționerul Gică Hagi a declarat că vrea să câștige această grupă.
"Vrem să jucăm la victorie în fiecare meci, să accesăm tot ce avem noi mai bun încât să câștigăm grupa", a declarat Hagi, în exclusivitate pentru Digi Sport.
Programul naționalei României în Liga Națiunilor, Grupa B4
- Suedia - România, 25 septembrie (21:45)
- România - Bosnia și Herțegovina, 28 septembrie (21:45)
- Polonia - România, 2 octombrie (21:45)
- România - Suedia, 5 octombrie (21:45)
- România - Polonia, 14 noiembrie (21:45)
- Bosnia și Herțegovina - România, 17 noiembrie (21:45)
Cum determină locul din Liga Naţiunilor urna din calificările pentru EURO:
- Urna 1: Echipele din Liga A care încheie pe locurile 1-3
- Urna 2: Echipele de pe ultimul loc din Liga A şi echipele de pe locurile 1-2 din Liga B
- Urna 3: Echipele de pe locurile 3-4 din Liga B şi câştigătoarele din Liga C
- Urna 4: Echipele din Liga C care încheie pe locurile 2-4
- Urna 5: Echipele din Liga D
Etichete: gica hagi , romania , eugen trica
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Iranul a ameninţat, duminică, cu atacuri asupra bazelor americane din Orientul Mijlociu, ca...