Rică Răducanu știe cine ar trebui să fie antrenorul Rapidului: ”Să intre puțin în ei”
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
1 - 0
Sepsi Sepsi
Ma 30.08.2022 19:15

U Craiova 1948 - Sepsi 1-0. Victorie importantă pentru trupa lui Marius Croitoru, în absența lui Compagno

30.08.2022, 21:12

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

U Craiova 1948 a câștigat partida contra celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe din etapa a opta din Liga 1 cu scorul de 1-0.

Victoria oltenilor vine după două eșecuri la rând înregistrate de trupa lui Marius Croitoru. Oltenii sunt pe locul zece în clasament, cu 10 puncte. Sepsi este pe locul nouă, tot cu zece puncte.

Lui Cosmin Matei i-a aparținut prima ocazie a partidei, în minutul 2, când l-a testat pe Popa cu un șut din lovitură liberă. Același Matei a expediat o centrare foarte bună din corner, iar Ninaj a reluat cu capul peste poartă.

Tudorie a scăpat singur cu portarul oltenilor în minutul 10 și a trimis în poarta celor de la U Craiova 1948, dar asistentul a ridicat fanionul.

Câteva minute mai târziu, Sidibe a pătruns în careul covăsnenilor, a șutat, dar Niczuly a respins balonul la picioarele lui Bălan care a trimis în poartă. În urma analizei VAR, reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Covăsnenii au lovit bara în minutul 32, când Nicolae Păun a trimis din prima din interiorul careului.

Elevii lui Marius Croitoru au marcat în minutul 43, când Asamoah i-a pasat lui Sidibe care a preluat în careu și l-a învins pe Niczuly.

Bahassa a încercat să dubleze avantajul oltenilor cu un șut din afara careului, care, însă, nu i-a pus mari probleme portarului de la Sepsi.

Oltenii au rămas în zece jucători după eliminarea lui Sidibe, pentru cumul de cartonașe galbene.

Sepsi putea restabili egalitatea pe finalul meciului, când Bălașa a trimis periculos cu capul din interiorul careului. Popa a avut o intervenție bună și a respins balonul.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - Sepsi 1-0

Sepsi vine după eșecul la limită cu Rapid, de pe teren propriu, scor 1-2. Pentru echipa antrenată de Cristiano Bergodi, a fost prima înfrângere a sezonului, dar se află pe locul 6, cu 10 puncte.

De cealaltă parte, oltenii au două înfrângeri la rând, 0-1 cu Petrolul și 1-2 cu UTA. În plus, trupa lui Croitoru, care se află pe un modest loc 12 în Liga 1, cu doar 7 puncte, au 3 eșecuri în ultimele 4 meciuri.

De altfel, antrenorul Craiovei a și recunoscut că e posibil să plece sau să fie demis. Meciul cu Sepsi vine la o zi după ce U Craiova 1948 l-a vândut pe Andrea Compagno la FCSB pentru 1.5 milioane de euro, iar Bauza e indisponibil.

U Craiova 1948 - Sepsi, echipele probabile:

FCU Craiova: Popa - Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Marquet, Asamoah - Baeten, Iancu, Van Durmen - Bălan
Antrenor: Marius Croitoru

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu - Rodriguez, Păun, Gheorghe - Golofca, Tudorie, Ștefănescu

Ocazie Sepsi

Aganovic expediază o centrare de la colțul terenului, Bălașa reia cu capul din careu, dar Popa are o intervenție foarte bună.

• 78 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Iancu este înlocuit cu Ganea.

• 78 s

Albu este înlocuit cu Papadopoulos.

• 74 oc

Păun șutează puternic de la marginea careului, dar balonul este deviat și iese în afara terenului.

• 69 s
    Schimbare Sepsi

Bărbuț este înlocuit cu Golofca.

• 69 cgr
    Cartonaş galben-roşu FCU 1948 Craiova

Sidibe este eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

• 67 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Bahassa avansează spre poartă și șutează din afara careului direct în brațele lui Niczuly.