Exclusiv Marius Șumudică, mesaj pentru un patron din SuperLigă, în vederea EURO 2024
Adrian Mititelu, reacție dură după ce încă un fotbalist de la FCU Craiova și-a anunțat plecarea: ”Toți îl înjurați”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
1 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 07.08.2022 21:30

U Craiova 1948 - Universitatea Craiova 1-2. Duel incendiar! Oltenii lui Balint câștigă derby-ul orgoliilor

07.08.2022, 23:40

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova s-a impus în derby-ul Craiovei, contra rivalei din oraș, U Craiova 1948, cu scorul de 2-1, în etapa a patra din Liga 1, într-o partidă decisă de trei penalty-uri.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova trece pe locul nouă în clasament, cu 5 puncte, la un singur punct în fața rivalilor U Craiova 1948.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut celor de la Universitatea Craiova. Hanca a centrat de la colțul terenului, balonul ajunge la Baiaram care i-a pasat lui Crețu, însă acesta nu a reușit să marcheze.

Și Bahassa a trecut pe lângă gol două minute mai târziu, când a trimis cu pieptul puțin pe lângă poartă un balon centrat de Huyghebaert.

Elevii lui Croitoru au irosit o ocazie imensă în minutul 18. Van Durmen i-a pasat în fața porții lui Andrea Compagno, însă acesta nu a nimerit balonul. Câteva minute mai târziu, Asamoah a șutat foarte bine, însă balonul a fost deviat și a ieșit în afara terenului.

Scorul a fost deschis în minutul 41, de Andrei Ivan care a transformat un penalty obținut de Markovic, după o intervenție a lui Van Durmen.

Pe finalul primei reprize, Istvan Kovacs a considerat că Bahassa a atins balonul cu mâna în interiorul careului și a dictat penalty. Hanca a fost cel care a marcat de la 11 metri. Acesta a fost momentul când suporterii lui U Craiova 1948 au răbufnit și au început să arunce cu torțe și alte obiecte pe gazon.Meciul a fost întrerupt în mai multe rânduri.

Baiaram putea înscrie în minutul 50, dar Popa a reușit să intervină la timp și să păstreze scorul neschimbat.

Duarte a avut o ocazie uriașă de gol în minutul 58. Acesta a șutat din fața porții, însă Bancu a avut o intervenție foarte bună și a respins balonul.

Golul celor de la U Craiova 1948 a venit în minutul 70, când Compagno a marcat de la punctul cu var, după un penalty obținut de oltenii lui Croitoru în urma unui fault comis de Paul Papp în interiorul careului.

Baiaram putea marca și pe finalul partidei cu o execuție frumoasă de la 20 de metri, dar mingea a trecut puțin pe lângă poarta celor de la U Craiova 1948.

Pe finalul partidei, Istvan Kovacs i-a arătat cartonașul roșu lui Radu Negru.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - Universitatea Craiova 1-2

Înaintea meciului din etapa a 4-a a Ligii 1, U Craiova 1948 stă mult mai bine în clasament decât rivala Universitatea Craiova. Gruparea finanțată de Adrian Mititelu se află pe poziția a 9-a, cu patru puncte din trei meciuri, în timp ce formația susținută de Mihai Rotaru ocupă locul 14 în ierarhie, cu două puncte.

Cele două formații s-au mai întâlnit de patru ori până acum, iar Universitatea Craiova nu a pierdut niciodată. Oltenii lui Cârțu s-au impus de trei ori și au remizat o singură dată, în Liga 2, în 2013.

Acum, după forma bună arătată în acest început de sezon U Craiova 1948 speră să obțină prima victorie împotriva rivalei din oraș.

Derby-ul Craiovei, prin ochii lui Marius Croitoru: ”Nu este nimic special!”

La conferința de presă premergătoare derby-ului din Craiova dintre U Craiova 1948 și Universitatea Craiova, Marius Croitoru, antrenorul echipei finanțate de Adrian Mititelu, a mărturisit că nu a pregătit într-un mod deosebit partida.

Mai mult, tehnicianul crede că din teren partida este la fel ca orice altă partidă din campionat, însă recunoaște că pentru suporteri și pentru cei aflați la conducerea celor două cluburi este un duel al orgoliilor.

Croitoru a identificat și punctul slab al formației antrenate de Laszlo Balint: oboseala resimțită în urma programului mai încărcat, iar oltenii lui Mititelu sunt hotărâți să profite de acest atu.

Este un derby al orgoliilor. Este cel mai important lucru pentru cei ce iubesc FCU. Avem obligația să ne ridicăm la nivelul așteptărilor. Sunt trei puncte în joc care ne ajută să ne îndeplinim obiectivul.

Am pregătit meciul normal, așa cum am pregătit toate meciurile. Nu e nimic special din acest punct de vedere. Este un meci extraordinar în afara terenului. Noi știm ce avem de făcut.

Când joci din trei în trei zile există o anumită uzură. Dacă era mijlocul campionatului era altceva, dar acum e început de campionat și e normal să se resimtă, dar de asta s-au calificat, pentru a juca în cupele europene. Și noi ne dorim acest lucru.

Echipa joacă, dar e loc de mai bine. Eu sunt mulțumit de ce arată echipa, dar ne dorim mai mult. Când îți propui lucruri mărețe, e normal ca ce ai făcut până acum să fie egal cu zero. Ne dorim să devenim mai buni de la meci la meci”, a declarat Marius Croitoru la conferința de presă.

Laszlo Balint, sub presiune înaintea derby-ului Olteniei: “Nu m-am gândit niciodată să plec”

Laszlo Balint, venit în această vară la Universitatea Craiova, este deja sub presiune. Antrenorul este convins că jucătorii săi vor avea o reacție pozitivă după ultimele rezultate dezamăgitoare.

"E un meci special, dar și dificil pentru noi. Un meci care nu vine într-un moment foarte plăcut pentru noi. Am convingerea că antrenez un grup de caractere și, în general, caracterele puternice se văd în momentele grele.

Am avut multe discuții cu băieții, atât colectiv, cât și individual, iar reacția lor a fost foarte bună. Sunt sigur că acest lucru se va vedea mâine pe teren.

Oboseala se simte, cu meciuri din trei în trei zile, dar nu vreau să ne plângem. Trebuie să avem o reacție foarte bună în meciul de mâine seară. Ne dorim cu toții mai mult și muncim în fiecare zi.

Sunt anumite cauze pentru această oscilație, am făcut o analiză împreună cu echipa mea. Am analizat și startul sezonului trecut. În momentul în care echipa a jucat din trei în trei zile, rezultatele au fost nesatisfăcătoare. Este o realitate, fotbalul românesc nu e pregătit să joace în acest ritm.

Ce mi-a plăcut foarte mult este că băieții și-au asumat. Eu nu m-am gândit niciodată să plec, am venit aici să muncesc. Avem încredere, știm că putem mai mult.

Categoric, am toată susținerea. Am avut o discuție cu domnul Rotaru, dar subiectul ăsta nici n-a intervenit în discuție. Am discutat despre lucrurile care se întâmplă la echipă, despre ce dorim să facem, discuții normale între antrenor și patron. Suntem focusați pe munca noastră", a spus Laszlo Balint, în cadrul unei conferințe de presă.

Ocazie Universitatea Craiova

Baiaram are o execuție frumoasă de la 20 de metri, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 78 s

Baeten este înlocuit cu Chițu.

• 78 s

Marquet este introdus în locul lui Van Durmen.