gigi becali1
Exclusiv Jucătorul care ”l-a dat pe spate” pe Gigi Becali în Sepsi - FCSB: ”Asta vreau să fie”
florinel-coman
Vești proaste despre Florinel Coman, după ce a ieșit accidentat în minutul 19 al meciului Sepsi - FCSB

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Partida dintre U Craiova 1948 și UTA Arad din etapa cu numărul 27 din Liga 1 s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1.

După acest rezultat, UTA Arad ocupă locul nouă în clasamentul din Liga 1, cu un total de 34 de puncte, în timp ce U Craiova 1948 se află pe locul 12, cu 27 de puncte.

Elevii lui Nicolo Napoli au început foarte bine partida cu UTA Arad. În minutul 2, Bauza i-a pasat lui Compagno, acesta i-a lăsat balonul lui Baeten care a șutat la poarta lui Iacob, dar portarul de la UTA Arad a avut o intervenție foarte bună.

După doar două minute, Bușu i-a pasat lui Bălan în interiorul careului, dar atacantul oltenilor a trimis puțin pe lâng poartă.

Arădenii au replicat prin ocazia lui Dangubic din minutul 16. Acesta a șutat din careu puțin pe lângă poarta lui Popa. Otele a avut și el o ocazie bună de gol în minutul 20, când a șutat puternic din interiorul careului, dar Robert Popa a reușit să pareze.

Oltenii au deschis scorul în minutul 56, atunci când Compagno s-a înălțat peste defensiva arădenilor și a trimis cu capul în poarta lui Iacob.

Arădenii au avut două mari ocazii prin care puteau egala, însă niciuna nu s-a concretizat în gol. Mai întâi, Ubbink a șutat din afara careului, dar Popa a respins în afara terenului. La faza următoare, Batha s-a înălțat și a trimis cu capul în bara poții lui Popa.

Arădenii au reușit să restabilească egalitatea în prelungiri, atunci când canadianul Ongaro l-a învins pe Popa cu un șut din interiorul careului.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - UTA Arad 1-1

U Craiova 1948 - UTA Arad 1-1. Arădenii forțează o remiză în Bănie

Oltenii vin după o înfrângere care cu siguranță le-a afectat moralul. U Craiova 1948 a pierdut etapa trecută derby-ul orașului în fața rivalei Universitatea Craiova, scor 0-2. Nu doar că a pierdut o luptă de orgoliu, dar echipa lui Nicolo Napoli (60 de ani) a rămas pe locul 13 în campionat după acest rezultat.

Gazdele meciului de vineri au o medie de un punct pe meci până acum în Liga 1. U Craiova 1948 are 26 de puncte strânse după tot atâtea etape jucate.

U Craiova 1948 - UTA, Live Video, Digi Sport 1, ora 17:30. Arădenii sunt în cădere liberă în campionat

Lucrurile nu stau prea bine nici în tabăra adversă. Înainte de duelul din Bănie, UTA se află abia pe locul 10 în campionat, cu doar 33 de puncte, deși în prima parte a ediției actuale reușea să se numere printre echipele de pe locurile de play-off.

Arădenii au început să piardă din ce în ce mai multe puncte. Ultima oară s-a întâmplat pe teren propriu, contra lui Dinamo, scor 0-0, într-un meci în care bucureștenii nu au pus prea mari probleme.

În meciul tur, UTA s-a impus pe teren propriu, scor 1-0. Atunci, Radu Negru marca un gol în propria poartă.

UTA UTA
  • 90+4 final
  • 90+1 g
    Gol UTA

Ongaro restabilește egalitatea cu un șut din interiorul careului.