trofeu liga 2
Video Liga 2, play-off. S-a încheiat etapa a treia. Rezultate surprinzătoare și clasamentul
eugen neagoe
Eugen Neagoe, întrebat despre revenirea la Universitatea Craiova: cum a reacționat antrenorul
”Te motivează că se vorbește despre transferul la FCSB?”. Louis Munteanu a dat răspunul
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
1 - 1
FC Arges FC Arges
Lu 14.11.2022 18:00

Universitatea Cluj – FC Argeș 1-1. Remiză spectaculoasă pe “Cluj Arena”

14.11.2022, 19:55

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Universitatea Cluj și FC Argeș au remizat, scor 1-1, în penultimul meci din etapa a 18-a din Liga 1.

FC Argeș a început mai bine meciul, iar elevii lui Marius Croitoru au deschis scorul în minutul 18, grație reușitei semnate de Arnold Garita. Au urmat apoi mai multe minute în care U Cluj a pus presiune și a lovit de două ori bara, prin Fulop și Filip.

După 0-1 la pauză, trupa lui Eugen Neagoe a restabilit egalitatea în minutul 61, printr-o reușită cu capul semnată de Remacle.

În urma acestui rezultat, U Cluj este pe 13 în Liga 1, cu 18 puncte acumulate în tot atâtea meciuri disputate. De cealaltă parte, FC Argeș ocupă poziția a 10-a și are 21 de puncte acumulate.

VIDEO cu rezumatul meciului U Cluj - FC Argeș 1-1

Universitatea Cluj - FC Argeș. Ambele formații vin după o înfrângere etapa trecută

Universitatea Cluj și FC Argeș vin după câte o înfrângere suferită în etapa trecută de Liga 1. Elevii lui Eugen Neagoe au pierdut meciul cu Universitatea Craiova, scor 0-1, în timp ce trupa lui Marius Croioru a pierdut fără drept de apel cu Sepsi, scor 0-5.

Înaintea meciului din etapa a 18-a a Ligii 1, Universitatea Cluj se află pe locul 13 în clasament, cu 17 puncte, în timp ce FC Argeș ocupă locul 11, cu 20 de puncte acumulate din 17 partide disputate până acum în campionat.

Clasament Liga 1

Eugen Neagoe, despre meciul cu FC Argeș

Mi-aș dori să jucăm mult mai bine, mai frumos, mai ofensiv, să marcăm mai multe goluri, dar nu este așa simplu. Niciodată n-am spus că ne trebuie timp sau avem nevoie de nu știu ce jucători.

Am spus că jucătorii pe care îi avem acum în vestiar sunt cei mai buni. Jucătorii care o să fie pe foaie luni contra Argeșului sunt cei mai buni pe care îi putem avea în acest moment.

Trebuie să ne descurcăm cei care suntem în acest moment. Sigur, îmi doresc să jucăm mult mai bine, să nu mai primim goluri, să nu mai facem greșeli, îmi doresc să marcăm mai multe goluri și să fim mai ofensivi, dar de multe ori și datorită adversarului ne retragem.

Niciodată n-o să le cer jucătorilor să stăm cu fundul în poartă, cum se spune, și să așteptăm un contraatac. Sunt multe situații cu care te întâlnești în timpul unei partide, în care trebuie să suferi și să faci faza de apărare. De asta este fotbalul frumos. Când pierzi mingea trebuie să te aperi, iar când o recuperezi trebuie să ataci”, a spus Eugen Neagoe, în cadrul unei conferințe de presă.