sucu
Exclusiv Decizia luată de Victor Angelescu, după ce Dan Șucu a anunțat că merge cu galeria la Craiova
bergodi-2
Cristiano Bergodi a tras un semnal de alarmă înaintea meciului cu Universitatea Craiova
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Vi 25.02.2022 20:30

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 1-0. Oltenii urcă pe 3, provizoriu, după un meci cu două bare și ocazii uriașe

25.02.2022, 22:15

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a câștigat la limită meciul cu Chindia Târgoviște, scor 1-0, din etapa a 28-a și a urcat pe locul 3. Chiar dacă au avut două bare, oltenii au avut emoții mari în repriza a doua.

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 1-0. Oltenii au avut două bare

Craiova a deschis scorul în minutul 28, prin Gustavo, care a marcat simplu, din apropiere, iar până la pauză, oltenii au avut o transversală. Repriza a doua a fost mult mai animată, iar Chindia a presat.

A ratat mai întâi prin Chunchukov, iar peste un minut a cerut de două ori penalty în aceeași fază, în minutul 51. După o oră de joc, Dulca a scăpat spre poartă, dar Pigliacelli a apărat excelent.

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 1-0. Oltenii au urcat provizoriu pe 3

Același portar a fost apoi atent și a reținut în ultimul moment din picioarele lui Chunchukov. Pe final, Craiova a ratat două ocazii mari într-un minut, dintre care una a fost o bară.

Ultima ocazie a meciului i-a aprținut Chindiei și a fost cea mai mare a meciului, când Iacob putea aduce egalarea. Universitatea Craiova câștigă și urcă provizoriu pe locul 3, până la meciul FC Argeș - FC Voluntari, care va fi sâmbătă, de la ora 13:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

VIDEO cu rezumatul meciului Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 1-0:

Universitatea Craiova și Chindia Târgoviște se înfruntă în această seară, în Bănie, de la ora 20:30, în direct pe Digi Sport 1, în etapa cu numărul 28 din Liga 1.

Meciul Universitatea Craiova – Chindia poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe digisport.ro sau în aplicația Digi Sport, pentru abonații RCS&RDS.

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște, LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1. Reghecampf vrea să obțină 'biletul' pentru play-off

“Alb-albaștrii” vor să obțină calificarea în play-off, iar târgoviștenii vor să strângă cât mai multe puncte înainte de play-out.

Universitatea Craiova, ocupanta locului patru în clasament, are trei victorii consecutive.

Chindia Târgoviște, echipă aflată pe locul 11 în Liga 1, are o singură victorie în 2022.

Universitatea Craiova este echipa cu al doilea cel mai bun atac din Liga 1 (50 de goluri în 27 de meciuri).

Chindia Târgoviște este echipa care a primit cele mai puține goluri în meciurile din deplasare (8 goluri în 13 meciuri).

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 22 octombrie 2021, Chindia - Universitatea Craiova 0-1, gol înscris de Andrei Ivan.

Partida va fi una specială pentru Emil Săndoi, care a cunoscut cele mai mari realizări ca jucător în culorile alb-albastre. De asemenea, de gruparea din Bănie se leagă şi cea mai importantă performanţă ca antrenor, locul 5 la finele sezonului 2014-2015, când a stabilit recordul de invincibilitate pentru fotbalul craiovean, de 19 partide consecutive fără înfrângere.

11 goluri marcate, 6 pase decisive şi 3 penalty-uri scoase sunt realizările ofensive izbutite de către Andrei Ivan în ediţia curentă, atacantul fiind în cea mai bună perioadă din carieră.

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște, LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1. Echipele probabile:

• Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu – Cîmpanu, Crețu, Nistor, Gustavo – Markovic, Ivan.
  • Chindia: Moldovan – Căpușă, Pițian, Iacob, Ioniță – Butean, Passaglia, Dulca, Sila – Cantave, Popadiuc.

Clasamentul Ligii 1

• 90+3 fr2

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște se termină 1-0.

• 89 s
    Schimbare Chindia Targoviste

Cantave intră în locul lui Passaglia.

• 85 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Șerban centrează din lovitură liberă, mingea e respinsă pe spate de Bic până la Popadiuc, care prelungește cu capul, iar Iacob reia peste poartă din câțiva metri. Ocazie uriașă.

• 78 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

După o centrare din corner, Roguljic reia cu capul, dar mingea lovește rădăcina barei.

• 78 oc

Baiaram îl lansează perfect pe Roguljic, care scapă singur spre poartă, dar mingea sa trimisă în fața porții e blocată de Rrumbullaku cu mâna, din alunecare.