hagibecali
Gigi Becali vrea TREI jucători de la Farul! Câți bani i-a plătit până acum lui Gică Hagi pe transferuri
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
rapid
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 0-1, ACUM, Digi Sport 1. Andrei Ivan a deschis scorul în Giulești
Etapa 7 Superliga: Rapid-Universitatea Craiova
Play-off
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 2
Farul Farul
Vi 12.04.2024 20:30

Universitatea Craiova - Farul 1-2. Ionuț Cojocaru a reușit ”dubla” și i-a adus victoria lui Gică Hagi

12.04.2024, 22:31

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida Universitatea Craiova - Farul, din etapa cu numărul 4 a play-off-ului SuperLigii, s-a terminat cu victoria echipei lui Gică Hagi.

• Partida a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1.

Universitatea Craiova - Farul 1-2

Universitatea Craiova a deschis rapid scorul, prin Ștefan Baiaram în minutul cinci la partidei. Totușu, Farul a reușit să revină în meci grație reușitelor lui Ionuț Cojocaru, din minutul 21 și al cincilea minut de prelungire din prima repriză.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a rămas pe locul trei în clasament, cu 31 de puncte. De cealaltă parte, Farul a urcat pe locul patru, cu 29 de puncte.

VIDEO Rezumat Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-2

Clasament Play-Off

clasament
Clasament Play-Off SuperLiga / Foto: Captură digisport.ro

Gruparea din Bănie a rămas fără antrenor cu două zile înaintea duelului de pe ”Ion Oblemenco”. Ivaylo Petev a plecat, iar Dragoș Bon a numit interimar.

După primele trei runde din play-off, Universitatea Craiova ocupă locul 3, cu 31 de puncte, la egalitate cu formația clasată pe poziția a doua, CFR Cluj, și la 10 lungimi în urma liderului FCSB. De partea cealaltă, Farul se află pe 5, cu 26 de puncte.

În ultimele 30 de confruntări directe din SuperLigă, bilanțul este echilibrat: 12 victorii în dreptul oltenilor, 7 remize și 11 succese pentru ”Marinari”. Gică Hagi are 32 de meciuri ca antrenor împotriva Universității Craiova, în toate competițiile: 12 succese, 6 rezultate de egalitate și 14 înfrângeri. Dragoș Bon a câștigat 4 dintre cele 5 meciuri pe care le are ca antrenor în Liga 1.

Mitriță este golgheterul oltenilor, cu 13 reușite, în timp ce Louis Munteanu este cel mai bun marcator al constănțenilor, cu 8 goluri.

Universitatea Craiova - Farul | LIVE VIDEO, ora 20:30, DGS 1. Gică Hagi a răbufnit, după ce Ivaylo Petev a fost demis

În ultimii 10-15 ani, în România s-a pierdut noțiunea de profesor, de manager. Nu există apreciere. Antrenorii și managerii au cel mai important rol din punct de vedere tehnic ca să producă ce gândesc cei cu bani.

Și trebuie să fie competitivi, să fie foarte buni, să fie respectați, trebuie să responsabili. Este un lucru fundamental, dar probabil că așa a ajuns fotbalul la noi și mai puțin afară, chiar dacă și acolo se întâmplă anumite lucruri.

La noi, antrenorii nu sunt deloc respectați, așa cum se întâmpla înainte. Domn' profesor, cum se spunea pe vremuri, nu mai există în România.

Din păcate, este unul dintre motivele pentru care suntem unde suntem. Este impresia mea generală și nu mă refer la o situație sau un club”, a spus Gică Hagi în conferința de presă premergătoare partidei.

Universitatea Craiova - Farul | LIVE VIDEO, ora 20:30, DGS 1. Ce a spus Dragoș Bon înaintea meciului

Suntem în fața unui joc important, pentru că vrem să ne consolidăm poziția a doua în clasament. Întâlnim o echipă care are o filosofie bine structurată. E cel mai dificil joc din punct de vedere tactic, Hagi are o filosofie proprie implementată de la început.

Totul este bine pus la punct. Sperăm să ne ridicăm la așteptările suporterilor. Sper că la ora partidei să avem toți jucătorii apți, să aliniem cea mai bună formulă de start.

Sperăm că am identificat punctele lor slabe și să profităm”, a declarat Dragoș Bon.

Fază meci Farul

Farul a mai trimis o dată mingea în poartă, dar golul este anulat pentru ofsaid.

• 83 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Koljic a trimis mingea în bară!

• 80 oc
    Ocazie Farul

Dragoș Nedelcu a șutat surprinzător de la 40 de metri, dar mingea a ajuns în brațele lui Popescu.

• 78 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Koljic a intrat în locul lui Mekvabishvili.

• 75 oc

Mitriță a trimis mingea în careu, dar Ivan a șutat pe lângă poartă.

• 74 s
    Schimbare Farul

Dragoș Nedelcu l-a înlocuit pe Louis Munteanu.

• 69 cg
    Cartonaş galben Farul

Mihai Popescu a primit cartonașul galben.

• 68 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Căpățînă a primit cartonașul galben.

• 66 s

Grigoryan a fost schimbat cu Stoian.

• 66 s

Sîrbu a intrat în locul lui Gustavo Marins.