FOTBAL:CSMS IASI-STEAUA BUCURESTI, LIGA 1 (28.05.2015)
S-a decis! După ce meci primește FCSB trofeul de campioană, dacă triumfă în SuperLigă
FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
FCSB a învins-o pe CFR și poate fi campioană matematic peste doar șapte zile! Calculele: toate rezultatele de care are nevoie
FOTBAL:CFR CLUJ-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.04.2023)
Live Video&Text CFR - Sepsi 1-1, ACUM, pe Digi Sport 1. Covăsnenii, în inferioritate numerică, după ce au egalat
Etapa 7 Superliga: CFR Cluj-Sepsi Sfantu Gheorghe
Play-off
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 1
Farul Farul
Sb 13.05.2023 21:30

Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-1. Pas greșit în lupta la titlu făcut de constănțeni, care au jucat o repriză în 10

13.05.2023, 23:34

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida dintre Universitatea Craiova și Farul Constanța s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a opta din play-off-ul SuperLigii României.

Astfel, Farul s-a detașat în vârful clasamentului la patru puncte în fața celor de la FCSB, care se va duela cu CFR Cluj în etapa a opta. De cealaltă parte, Universitatea Craiova rămâne pe locul patru, cu 37 de puncte.

Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-1. ”Marinarii” obțin doar un punct în Bănie

După doar cinci minute de joc, Alibec a fost faultat în interiorul careului de Bogdan Mitrea, iar centralul Andrei Chivulete a dictat penalty. Tot Alibec a mers la punctul cu var, însă nu a reușit să îl învingă pe Laurențiu Popescu.

Mateiu a încercat să înscrie cu un șut din afara careului, dar mingea a trecut pe lângă poarta apărată de Aioani. Portarul ”Marinarilor” a intervenit foarte bine la șutul lui Cîmpanu din minutul 21.

Farul a deschis scorul în minutul 24, după o pasă superbă a lui Alibec și o finalizare simplă a lui Mateus Santos.

Zajkov putea marca cu capul în minutul 31, însă a trimis puțin pe lângă poartă. În minutul 43, Markovic a trimis cu capul, însă Aioani a intervenit salvator.

Constănțenii au rămas în zece jucători la finalul primei reprize după eliminarea lui Denis Alibec, care l-a lovit în cap pe Vlădoiu.

După pauză, oltenii au pus presiune la poarta lui Aioani. Crețu a trimis cu capul din centrarea lui Zajkov, câteva minute mai târziu, același Crețu putea marca după o deviere frumoasă, dar Aioani a avut o intervenție impecabilă.

Oltenii au primit și ei penalty în minutul 79, iar Andrei Ivan a reușit să înscrie în poarta lui Aioani.

Pe final, oltenii au avut ocazii imense de gol, iar Koljic a nimerit bara transversală.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-1

Formația pregătită de Gică Hagi are șanse ca finalul etapei actuale, a opta a play-off-ului, să devină noua campioană a României.

Constănțenii au nevoie de un succes în Bănie, cumulat cu un eșec al celor de la FCSB pe teren propriu cu CFR Cluj, iar astfel și-ar adjudeca primul loc cu doua runde înainte de finalul sezonului.

Totuși, misiunea celor de la Farul nu va fi deloc ușoară contra celor de la Universitatea Craiova. În partida din sezonul regulat de pe terenul oltenilor, craiovenii s-au impus, 4-3, la capătul unui meci spectaculos.

Constănțenii și-au luat însă revanșa și s-au impus pe teren propriu, 2-1, cât și în play-off, 3-2, iar acum speră că pot repeta isprava.

Universitatea Craiova - Farul Constanța LIVE VIDEO, ora 21:30, pe Digi Sport 1. Oaspeții, fără Adrian Mazilu

Înaintea meciului cu Universitatea Craiova, Gică Hagi (58 de ani) se confruntă cu probleme de lot. Adrian Mazilu, fotbalistul considerat mai bun decât Angel Di Maria, nu va evolua contra oltenilor din cauza unei răceli.

E un meci în deplasare, cu o echipă bună. E o deplasare dificilă, e o provocare mare pentru noi. După meciul de acasă (n.r. cu Rapid, scor 7-2), avem anumite accidentări, Băluță, Larie.

Am așteptat să vedem la Larie. Morar are și el o problemă la aductor. Mazilu e răcit, nu va fi nici el cu noi.

Provocarea noastră ca staff este să fim inspirați. Compartimentul defensiv are de suferit în acest moment. Jucăm un fotbal bun. Totdeauna sunt încrezător față de jucătorii pe care îi am.

Eu n-aș vrea (n.r. un meci cu goluri multe). Aș vrea să jucăm un fotbal bun, să nu luăm gol și să marcăm. Ca să câștigi, trebuie să marchezi”, a spus Gică Hagi, la conferința de presă.

Înaintea meciului cu Universitatea Craiova, Farul se află pe primul loc în play-off, cu 46 de puncte, în timp ce oltenii se află pe poziția a patra, cu 36 de puncte.