radoi
Lovitură în Bănie: Mirel Rădoi a spus "nu"! Cine e noul antrenor favorit să preia Universitatea Craiova
Mihai Rotaru nu mai așteaptă! Când urmează să fie prezentat Mirel Rădoi
halkan-calhanoglu
Vedeta de 40.000.000€ a lui Inter care a fredonat ”Made in Romania”, pusă pe glume: ”Valorez mai puțin decât o cafea”
LIVE Liga Digi Sport
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
FC Botosani FC Botosani
Lu 29.08.2022 21:00

Universitatea Craiova - FC Botoșani 1-0. Oltenii lui Mirel Rădoi obțin victoria în prelungiri

29.08.2022, 22:57

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Universitatea Craiova a câștigat partida cu FC Botoșani din etapa a șaptea din Liga 1 cu scorul de 1-0, după un gol marcat în prelungiri.

După acest succes, Craiova lui Mirel Rădoi a ajuns pe locul cinci, cu 11 puncte. De cealaltă parte, FC Botoșani se află pe locul patru, la egalitate de puncte.

Oltenilor le-a aparținut prima ocazie importantă de gol, în minutul 6, când Vînă a centrat periculos în careul moldovenilor. Dican a comis o greșeală imensă și i-a pasat lui Baiaram care a avansat spre poarta lui Pap și a șutat în bara transversală.

Mailat a încercat să marcheze din lovitură liberă, dar a nimerit zidul. Balonul a fost aproape să ajungă în fața porții, la Shahaf, dar Lazar reușește să intervină la timp.

Markovic i-a pasat lui Căpățînă la marginea careului în minutul 31, acesta a șutat dar balonul a fost deviat de Dican și a trecut peste poarta lui Pap.

Baiaram putea marca cu capul în minutul 34, dar a trimis cu capul peste poarta moldovenilor. După pauză, ocaziile oltenilor au continuat prin șutul lui Vînă de la marginea careului, la care Pap a intervenit foarte bine.

Același Vînă a centrat foarte bine din corner, Papp a reluat cu capul, însă Țigănașu a respins de pe linia porții. Faza a continuat cu șutul lui Bancu de la distanță care a trecut puțin peste poartă.

Moldovenii au avut șansa să marcheze în minutul 74, când șutul lui Florescu a fost deviat și a căpătat o traiectorie care a fost aproape să îl păcălească pe Lazar.

Crețu a șutat foarte bine în minutul 84, însă Șeroni a avut o intervenție salvatoare. Dican a intervenit la fel de bine la șutul lui Koljic din primul minut de prelungiri.

Totuși, Crețu a reușit să îl învingă pe portarul moldovenilor în minutul 90+3, când a șutat din afara careului. Mitrea, ultimul jucător ajuns la Universitatea Craiova, a oferit pasa decisivă.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - FC Botoșani 1-0

Universitatea Craiova joacă primul meci în campionat, după ce a fost eliminată în play-off-ul Conference League de Hapoel Beer Sheva la loviturile de departajare.

Dacă oltenii o vor învinge pe FC Botoșani în meciul de pe teren propriu, Mirel Rădoi va ajunge la două victorii consecutive pe banca Universității Craiova în campionat.

În prezent, formața din Bănie se află pe locul 11 în Liga 1, cu opt puncte acumulate în clasament.

De partea cealaltă, FC Botoșani se află pe loc play-off. Elevii lui Mihai Teja ocupă locul patru în Liga 1, cu 11 puncte din cinci meciuri disputate.

În sezonul trecut, Universitatea Craiova și FC Botoșani s-au întâlnit doar în sezonul regulat. Meciul tur s-a terminat la egalitate, scor 2-2, iar returul din Bănie a fost câștigat de olteni, scor 2-0.

Clasament Liga 1

Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport

Mirel Rădoi schimbă jucătorii la meciul cu FC Botoșani

Antrenorul Universității Craiova a anunțat că elevii săi încă resimt eliminarea din Conference League, astfel că la meciul cu FC Botoșani vor apărea schimbări în primul 11.

”Venim după un meci destul de disputat în care putea să fie un scenariu de vis, dar din păcate, s-a încheiat cu un scenariu de groază. Cum am spus înainte, eu aș fi vrut să se termine în 90 de minute, indiferent de deznodământul calificării.

Din păcate nu a fost așa, am jucat în prelungiri, am consumat foarte multă energie, după a fost un consum foarte mare și mental la loviturile de departajare. Am fi vrut să se termine mai devreme, dar din păcate nu s-a putut și rămân urme. Sper ca băieții să fie pregătiți mâine seară, pentru întâlnirea cu Botoșani.

Ne va aștepta un adversar destul de echilibrat și valoros. A arătat asta cu campiona CFR Cluj și Farul, iar din punctul acesta de vedere va trebui să ne așteptăm la un meci destul de dificil și echilibrat. Este o echipă schimbată mult în bine, iar asta îi se datorează lui Mihai Teja.

Este o echipă destul de echilibrată, care are momentele ei foarte bune de joc și pune presiune pe adversar indiferent dacă este o partidă acasă sau în deplasare. Este foarte agresivă, a schimbat sistemul de câteva ori. În partida cu CFR a început cu un 4-3-3, a terminat în 5-4-1 și a avut câteva momente în care au jucat în 4-2-3-1. Se vede că jucătorii lor au experiență și pot să abordeze mai multe sisteme de joc în decursul unei partide.

Avem ceva probleme și o să fie schimbări în primul 11. Până mâine seară trebuie să încercăm să rezolvăm problemele mentale, pentru că oricât am vrea să spunem că suntem pregătiți este clar că rămân câteva urme de la ultima partidă cu Beer Sheva”, a declarat Mirel Rădoi, la conferința de presă.

• 90+8 final
  • 90+3 g
    Gol Universitatea Craiova

Mitrea îi pasează lui Crețu în afara careului. Acesta șutează și îl învinge pe Pap.

• 90+1 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Koljic șutează puternic din interiorul careului, dar Dican intervine și respinge foarte bine balonul.