FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (5.04.2024)
Farul - Sepsi, LIVE VIDEO, de la ora 20:00, Digi Sport 1. Cu o victorie, ”Marinarii” urcă pe locul 2
Captură de ecran 2024-05-03 152150
Motivul pentru care Dan Petrescu a revenit la CFR Cluj: ”Aș fi vrut o pauză mai lungă”
dennis-man
După ce a promovat cu Parma în Serie A, Dennis Man a spus care este obiectivul lui
Etapa 8 Liga a 2-a: Selimbar-Gloria Buzau
Play-off
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
5 - 1
FC Botosani FC Botosani
Du 01.10.2023 15:00

Universitatea Craiova - FC Botoșani 5-1. Festival de goluri în Bănie! Oltenii au făcut spectacol

01.10.2023, 16:54

• SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Universitatea Craiova a făcut spectacol pe teren propriu la meciul cu FC Botoșani, scor 5-1, în etapa a 11-a din SuperLiga României.

În clasamentul din Superliga României, Universitatea Craiova urcă pe locul doi în clasament, cu 21 de puncte, în timp ce FC Botoșani este ultima clasată.

Universitatea Craiova - FC Botoșani 5-1. Oltenii, pe locul 2 în clasament

Oltenii au deschis scorul în minutul 10 prin Marian Danciu, care a înscris cu un șut din apropierea porții lui Ducan.

Alexandru Crețu a fost cel care a dublat avantajul formației din Craiova, în minutul 36, după ce Mitriță l-a lăsat singur cu portarul.

FC Botoșani a redus din diferență patru minute mai târziu, prin Florescu.

După pauză , cele două formații au avut ocazii importante, însă cea care a înscris a fost tot Universitatea Craiova.

Markovic a reușit să facă 3-1 în minutul 70, după o fază frumoasă începută de Alexandru Mitriță și continuată de Bancu. Căpitanul oltenilor a centrat în careu, de unde Markovic a înscris cu stângul.

Roguljic a punctat și el în minutul 89, după ce a recuperat un balon în apropierea careului, iar Mitriță și-a trecut numele pe lista marcatorilor un minut mai târziu.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - FC Botoșani 5-1

Înaintea acestei partide, Universitatea Craiova ocupă locul 4 în România și are 18 puncte acumulate în 10 meciuri jucate. FC Botoșani este ultima în SuperLiga, iar moldovenii au reușit să obțină doar 6 puncte.

Formația din Bănie vine după o remiză cu CS Tunari, scor 1-1, în Cupa României. Oltenii au avut evoluții oscilante în actualul sezon și sunt departe de așteptările patronului Mihai Rotaru.

De cealaltă parte, FC Botoșani este fără victorie în actualul sezon de campionat. Trupa lui Dan Alexa a cedat în ultimul meci, scor 1-3 cu Rapid, în primul meci din grupele Cupei României.

Dragoș Bon, semnal de alarmă înainte de Universitatea Craiova - FC Botoșani

Formația din Bănie caută în continuare un antrenor principal, post rămas vacant după ce Laurențiu Reghecampf a decis să dea curs ofertei venite de la Al-Tai. Până atunci, Dragoș Bon va fi ”principalul” echipei.

”Cred că ne așteaptă o partidă dificilă, nu traversăm un moment foarte bun, nu este chiar o perioadă plăcută și trebuie să ne mobilizăm foarte bine, să câștigăm cele trei puncte și să ne reabilităm câtuși de puțin. Venim după o perioadă nu tocmai favorabilă și lucrul acesta putem să-l depășim doar printr-un rezultat pozitiv și un joc bun.

I-am urmărit pe cei de la Botoșani, i-am analizat și este o echipă care funcționează foarte bine defensiv, nu își asumă riscuri pe construcție. Încearcă să practice un fotbal direct pe partea ofensivă și trebuie să avem mare grijă să nu fim surprinși, să facem o prevenție bună și să pune presiune din primul minut.

Jucăm acasă, trebuie să începem agresiv, să începem un pressing și să ne atragem publicul de partea noastră traversând această perioadă și fiind rezultatele mai puțin dorite este clar că lumea este nemulțumită. Ne dorim ca prin modul nostru de a începe jocul și prin prestație să îi atragem de partea noastră și să fie alături de noi”, a declarat Dragoș Bon, la conferința de presă.

• 90+4 final
  • 90 g
    Gol Universitatea Craiova

Mitriță înscrie și el cu un șut din careu, după o pasă a lui Markovic.

• 89 g

Roguljic recuperează un balon în apropierea careului advers, pătrunde în zona de pedeapsă și îl învinge pe Ducan.