Atac fără precedent la adresa lui Laurențiu Reghecampf
Echipa din Bundesliga care a făcut o ofertă oficială pentru un internațional român: ”Mult peste toți”

Universitatea Craiova - FC Botoșani 1-2. Moldovenii au făcut spectacol în Bănie

01.08.2021, 19:10

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FC Botoșani a învins Universitatea Craiova cu scorul de 2-1, în partida din etapa a treia din Liga 1, după ce echipa oaspete a marcat două goluri în patru minute.

Baiaram a avut prima ocazie a partidei în minutul 6, dar execuția sa a fost slabă, iar balonul a trecut pe lângă poartă.

În minutul 7, Koljic a fost aproape de gol. Bosniacul a ajuns la o centrare în interiorul careului și a trimis cu capul, dar lovitura a fost imprecisă. Craiovenii au avut o ocazie importantă în minutul 18, prin Gustavo, după lansarea lui Dan Nistor, dar brazilianul a trimis pe lângă poartă.

Prima șansă a gol a botoșănenilor a fost în minutul 27, când Țigănașu a centrat, iar Roman a deviat ușor balonul care a trecut foarte aproape de poarta lui Lazar.

Oltenii au deschis scorul pe sfârșitul primei reprize, în minutul 40, când Mateiu l-a văzut foarte bine pe Gustavo căruia i-a trimis o diagonală. Brazilianul a pătruns în interiorul careului, a driblat scurt și a trimis balonul în poarta lui Pap.

În doar câteva minute, botoșănenii au întors scorul partidei. În minutul 49, Edjouma i-a pasat din prima lui Ongenda care l-a învins pe Lazar cu un șut trimis din apropierea porții. Patru minute mai târziu, Enriko Papa a avut o execuție de excepție în fața căreia Lazar nu a avut nicio șansă. Papa a marcat un gol superb din foarfecă.

În minutul 66, Universitatea Craiova ar fi putut egala. Gustavo l-a driblat pe Pap și a trimis spre poartă, dar balonul a lovit plasa laterală a porții celor de la FC Botoșani.

La finalul partidei, Universitatea Craiova a mai avut două ocazii imense. Gustavo a executat puternic o lovitură liberă, dar grație unei parade superbe din partea lui Pap, scorul a rămas neschimbat. Un minut mai târziu, Koljic a trimis cu capul, dar goalkeeper-ul a avut o nouă intervenție de excepție.

În clasamentul Ligii 1, FC Botoșani ocupă locul trei, cu șapte puncte, iar Universitatea Craiova se află pe locul 12, cu doar trei puncte.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - FC Botoșani 1-2

Universitatea Craiova - FC Botoșani 1-2, ACUM, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

După eliminarea rușinoasă din cupele europene în fața celor de la Laci, în turul 2 preliminar din Conference League, Universitatea Craiova se poate concentra acum pe campionat, însă FC Botoșani este o nucă tare.

Moldovenii vin după o remiză cu FCSB și o victorie pe terenul celor de la FC Voluntari în primele două etape, în timp ce oltenii au o victorie și o înfrângere în campionat. Laurențiu Reghecampf și-a făcut o primă impresie despre echipă la meciul cu albanezii și caută o formulă câștigătoare pentru "primul 11".

Cele două echipe s-au întâlnit în 23 de meciuri oficiale, dintre care 3 partide au fost în Cupa României. Oltenii au 10 victorii, în timp ce moldovenii s-au impus de 8 ori.

La ultima partidă, disputată pe finalul sezonului trecut, Botoșaniul a câștigat cu un spectaculos 3-2 pe terenul Craiovei.

Universitatea Craiova - FC Botoșani, echipele probabile:

Universitatea Craiova: Lazar - Conte, Găman, Bălașa, Bancu - Mateiu, Bic - Câmpanu, Nistor, Gustavo - Koljic
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

FC Botoșani: Pap - Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu - Ongenda, Edjouma, Papa - Kage, Sila, Fili
Antrenor: Marius Croitoru

• 90+7 final

Final de meci!

• 90+2 s s

Schimbare la FC Botoșani! Patache intră în locul lui Ongenda.

• 90+2 cg cg

Ofosu vede cartonașul galben!

• 90+1 oc oc

Ocazie pentru Universitatea Craiova! Koljic încearcă să marcheze cu capul, dar Pap are o nouă intervenție de excepție.

• 90 oc oc

Ocazie Universitatea Craiova! Gustavo execută lovitura liberă, trimite spre poartă, dar Pap are o paradă superbă și păstrează scorul intact.

• 84 s s

Schimbare la FC Botoșani! Fili este introdus în locul lui Florescu.

• 81 cg cg

Screciu vede cartonașul galben.

• 70 oc oc

Ocazie pentru Universitatea Craiova! Gustavo are o nouă șansă e a restabili egalitatea. Ofosu îi oferă o pasă bună, dar brazilianul trimite peste poarta lui Pap.

• 70 cg cg

Pap vede cartonașul galben!

• 69 s s

Schimbare la FC Botoșani! Sila este introdus în locul lui Roma.

• 66 oc oc

Ocazie pentru Universitatea Craiova! Gustavo îl driblează pe Pap și șutează, dar balonul lovește plasa laterală a porții botoșănenilor.

• 63 s s

Schimbare la Universitatea Craiova! Fedele este introdus în locul lui Bălașa.

• 57 cg cg

Țigănașu vede cartonașul galben.

• 55 s s

Schimbare la Universitatea Craiova! Ofosu este introdus în locul lui Baiaram.

• 53 s s

Schimbare la Universitatea Craiova! Screciu este introdus în locul lui Mateiu.

• 53 s s

Schimbare la Universitatea Craiova! Cîmpanu este introdus în locul lui Vînă.

• 53 g g

Gool FC Botoșani! Enriko Papa marchează un gol superb din foarfecă, iar Lazar nu are nicio șansă.

• 49 g g

Gool FC Botoșani! Edjouma pasează din prima pentru Ongenda care îl învinge pe Lazar cu un șut trimis din apropierea porții.

• 47 cg cg

Marius Constantin vede cartonașul galben!

Începe repriza a doua!

• 45+4 fr1

Finalul primei reprize!

• 43 cg cg

Racovițan vede cartonașul galben!

• 40 g g

Gool Universitatea Craiova! Mateiu trimite o diagonală către Gustavo. Brazilianul pătrunde în interiorul careului, driblează scurt și trimite balonul în poarta lui Pap.

• 27 oc oc

Ocazie pentru FC Botoșani! Țigănașu centrează, balonul este deviat de Roman și trece pe lângă poarta lui Lazar.

• 22 cg cg

Vlădoiu primește cartonașul galben după o intervenție asupra lui Edjouma.

• 18 oc oc

Ocazie pentru Universitatea Craiova! Dan Nistor îl lansează pe Gustavo care trimite de pe partea stângă pe lângă poartă.

• 12 cg cg

Koljic primește cartonaș galben după o intervenție asupra lui Edjouma.

• 10 cg cg

Ongenda vede cartonașul galben pentru comportament nesportiv.

• 10 cg cg

Bălașa vede cartonașul galben pentru comportament nesportiv.

• 7 oc oc

Ocazie pentru Universitatea Craiova! Koljic ajunge la o centrare în interiorul careului, trimite cu capul, dar balonul trece pe lângă poartă.