CFR Cluj - Sepsi, LIVE VIDEO, de la 21:00 pe Digi Sport 1. Ardelenii continuă lupta pentru locul 2
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (02.03.2024)
Oțelul - Hermannstadt, LIVE VIDEO, de la 13:30 pe Digi Sport 1. Duel pentru primul loc în play-out
fecesebe
Foto Au vrut să facă la fel ca la Leverkusen, dar nu le-a ieșit! Ce s-a întâmplat imediat după FCSB - Farul
Etapa 7 Liga a 2-a: Gloria Buzau-Mioveni
Play-off
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
2 - 1
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 26.02.2024 20:00

Universitatea Craiova - FC Voluntari 2-1. Oltenii se impun și urcă pe locul 4, în locul Farului

26.02.2024, 19:57

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la FC Voluntari, în etapa cu numărul 27 din SuperLiga României.

Astfel, oltenii au urcat pe locul patru în clasament, cu 42 de puncte, în locul Farului, care a coborât o poziție, în timp ce ilfovenii rămân pe locul 14, cu 27 de puncte.

Universitatea Craiova - FC Voluntari 2-1. Încă un eșec pentru trupa lui Dică

Universitatea Craiova a semnat prima ocazie a partidei, în minutul 2, când Crețu a nimerit bara laterală cu o lovitură cu capul. Oltenii au deschis scorul în minutul 7, prin Baiaram, care l-a învins cu capul pe Jesus Fernandez, după o centrare a lui Lyes Houri.

Un minut mai târziu, Dumiter a reușit să trimită balonul în poarta lui Laurențiu Popescu, însă reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

În minutul 24, Bancu l-a faultat pe Carnat din postura de ultim apărător, însă centralul i-a arătat căpitanului de la Universitatea Craiova doar cartonașul galben

Ilfovenii au reușit să restabilească egalitatea în minutul 54, de la 11 metri, prin Robert Popescu, cel care a transformat un penalty obținut de Dumiter.

Oltenii au trecut din nou în avantaj în minutul 84, după o centrare a lui Alex Mitriță și o finalizare cu capul a lui Maldonado, abia intrat pe teren.

clasament
Clasament SuperLiga / Foto: Flashscore

VIDEO Universitatea Craiova - FC Voluntari 2-1

Înaintea acestei partide, Universitatea Craiova ocupă locul 5 în SuperLiga, la 19 puncte distanță de liderul FCSB. Oltenii nu traversează cel mai bun moment, iar rezultatele din ultima perioadă l-au făcut pe patronul Mihai Rotaru să-i bage pe jucători și antrenori în ședință în această săptămână.

De cealaltă parte, FC Voluntari este pe locul 14 în SuperLiga și continuă să aibă emoții în privința retrogradării. Elevii lui Nicolae Dică au cu 7 puncte mai mult decât FC Botoșani, ultima clasată.

clasament superliga
Clasamentul SuperLigii / Foto: Digi Sport

Ivaylo Petev rămâne la Universitatea Craiova

Oltenii au o singură victorie în cele 5 meciuri disputate în 2024, iar viitorul lui Ivaylo Petev a fost pus sub semnul întrebării în ultimele zile. Miercuri după-amiaza, Mihai Rotaru a intervenit la emisiunea Digi Sport Special și a dezvăluit că tehnicianul bulgar va continua în Bănie.

• În acest moment, Universitatea Craiova este pe locul 5 în SuperLiga și are 16 puncte mai puțin decât liderul FCSB

"A fost o discuție de trei ore și jumătate cu antrenorul și cu jucătorii. S-a făcut o analiză, e important să credem unii în alții că putem face mai mult decât în ultimele etape. Răspunsul a fost că da, putem mai mult.

S-au găsit soluții din partea staff-ului și ne asumăm în continuare acest staff. Ivaylo vorbește bine în limba engleză, el dorește traducătoare doar ca să nu i se interpreteze anumite lucruri. Nu pot să vă spun ce am vorbit, sunt chestii interne", a spus Rotaru.

5 victorii, 4 remize și 3 eșecuri reprezintă cifrele lui Petev la Universitatea Craiova.

• 90+9 final
  • 90+6 fm
    Fază meci

Ilfovenii cer penalty după o intervenție a lui Laurențiu Popescu.

• 89 s
    Schimbare FC Voluntari

Crepulja este înlocuit cu Florea.

• 84 g
    Gol Universitatea Craiova

Mitriță centrează din lovitură liberă, iar Maldonado marchează cu capul.