Video Familia lui Elias Charalambous, prezentă la sărbătoarea de titlu a FCSB-ului: ”Sunt foarte mândru de el”
Video Imaginile pentru care s-a așteptat 9 ani! Momentul în care Darius Olaru ridică trofeul pentru FCSB
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
0 - 3
FCSB FCSB
Du 28.01.2024 20:00

Universitatea Craiova - FCSB 0-3. Oltenii, fără replică pe teren propriu! Roș-albaștrii au repetat scorul din tur

28.01.2024, 22:03

• Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

FCSB a câștigat fără emoții derby-ul cu Universitatea Craiova din etapa a 23-a din SuperLiga României.

În urma acestui rezultat, FCSB a ajuns la 50 de puncte în clasament și este lider incontestabil, în timp ce Universitatea Craiova a rămas pe a cincea poziție din SuperLigă, cu 34 de puncte.

Universitatea Craiova - FCSB 0-3. Oltenii, fără replică pe teren propriu

Oltenii au început destul de dur meciul, iar Badelj și Mitriță au văzut cartonașul galben încă din primele cinci minute ale partidei. Prima șansă de gol le-a aparținut roș-albaștrilor, în minutul 5, când Lixandru a ajuns la centrarea lui Coman, dar a trimis pe lângă poartă.

Partida a fost întreruptă preț de câteva minute după ce un spectator a căzut și a fost nevoie de intervenția medicilor prezenți pe ”Ion Oblemenco”.

Oltenii au pus pericol la poarta adversă, iar Mitriță a irosit o șansă imensă în minutul 25, când a rămas față în față cu Târnovanu.

În minutul 36, Băluță și-a trecut în cont o ratare importantă, dar roș-albaștrii au intrat la vestiare în avantaj, după ce Olaru a transformat un penalty obținut după un henț al lui Zajkov.

Coman a dublat avantajul FCSB-ului în minutul 50, după o acțiune individuală superbă în careul oltenilor. Mitriță putea restabili egalitatea în minutul 64, dar Târnovanu a avut o nouă intervenție foarte bună.

Miculescu și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 83, imediat după ce a intrat pe teren.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - FCSB 0-3

Înainte de meciul de pe Ion Oblemenco, gazdele se clasează pe locul 5 în campionat, cu 34 de puncte. Îngrijorător pentru elevii lui Ivaylo Petev este că, după victoria cu CFR Cluj, scor 1-0, aceștia au înregistrat două remize și două eșecuri.

De partea cealaltă, FCSB este liderul detașat al SuperLigii, cu 47 de puncte, și vine după trei triumfuri la rând. În cazul unei noi victorii, trupa lui Elias Charalambous se va distanța la 11 lungimi față de Rapid, ocupanta poziției secunde.

De asemenea, "roș-albaștrii" au cel mai bun golaveraj din campionat, +22, cu cele mai multe goluri marcate (42) și cele mai puține încasate (20).

Universitatea Craiova - FCSB, Live Video, 20:00, Digi Sport 1. "Roș-albaștrii" s-au impus la scor de neprezentare în tur

Universitatea Craiova are o motivație suplimentară înaintea acestui meci - trebuie să-și ia revanșa după ce în tur FCSB a câștigat la scor de neprezentare în Ghencea, scor 3-0

Pentru gazdele acelui meci marcau Risto Radunovic și Darius Olaru, autorul unei duble.

• Darius Olaru este actualul golgheter al campionatului, cu 13 reușite.
FCSB FCSB
  • 90+4 final
  • 83 g
    Gol FCSB

Miculescu îl deposedează pe Bancu, avansează spre poartă și șutează cu stângul de la marginea careului, fără șansă pentru Popescu.

Fază meci

Oltenii cer penalty, după o intervenție a lui Crețu asupra lui Mitriță.

• 69 s

Lixandru este înlocuit cu Alhassan.

• 64 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Mitriță are o acțiune frumoasă și șutează de la marginea careului, dar Târnovanu reușește să rețină.

• 61 cg

Popescu este avertizat.

• 57 s

Cîmpanu este înlocuit cu Koljic.

• 50 g
    Gol FCSB

După un contraatac foarte bun al roș-albaștrilor, Băluță îl găsește bine pe Coman, care se descurcă bine în careu, șutează cu dreptul și îl învinge pe Popescu.

Pantea este înlocuit cu Crețu.

Luis Phelipe este înlocuit cu Octavian Popescu.

Căpățînă este înlocuit cu Mekvabishvili.